Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miniaturní kapesní počítač s navigací - recenze Aceru c530

aktualizováno 
Kapesní počítač Acer c530 nabízí vše, co by mohl běžný uživatel od PDA vyžadovat. Kromě podpory Wi-Fi a Bluetooth obsahuje i vestavěný GPS přijímač pro navigaci, to vše při miniaturních rozměrech. K tomu připočtěme výborný displej a dlouhou výdrž na baterie. Jak obstálo zařízení v testu?

O kapesním počítači Acer c530 jste se na našich stránkách již mohli dozvědět v prvních - veskrze kladných - dojmech. Přímého nástupce modelu n35 s navigací vám nyní podrobně představíme v recenzi.

Model c530 patří mezi nejmenší kapesní počítače vůbec. PDA od výrobce Acer jsou známy svoji nižší cenou, než je tomu u konkurence, zařízení můžete pořídit za částku pod 9 tisíc korun. Za tuto cenu již můžete mít kvalitní all-in-one navigaci. Funkce kapesního počítače či možnost Wi-Fi připojení však také nemusí být k zahození a pokud stojíte před volbou, zda vzít jednoúčelovou GPS nebo kapesní počítač s podporou navigace, můžeme vám pomoci toto dilema rozřešit. Zabudování navigace do kapesních počítačů je ostatně v poslední době stále častějším jevem, výrobci kapesních počítačů se snaží čelit odlivu zájmu od tohoto konceptu a integrace GPS je jedním z možných řešení.

Co najdete v krabici

Poměrně malé balení obsahuje kromě zařízení také mnoho dalších doplňků. Vedle baterie se nachází v krabici také synchronizační kabel či elegantní stříbrný stylus, jehož rozměry jsou uzpůsobeny menší velikosti PDA. Nechybí ani pouzdro, které však zařízení ochrání maximálně od prachu a škrábanců, nikoliv však od následků pádu na zem. Pro křehký kapesní počítač by tak měl majitel pořídit kvalitnější obal. Také synchronizační kolébku je nutné dokoupit zvlášť.

V balení lze najít rovněž vše potřebné (kromě map) k navigaci. Použít můžete jak držák zařízení, tak autonabíječku. Externí anténu pro zesílení GPS signálu si budete v případě potřeby již muset dokoupit.

Nechybí také manuál, dva CD-ROMy s lokalizací či synchronizačním programem nebo Outlook 2002.

Vzhled a rozměry zařízení

Novinka, která je k dostání ve dvou provedeních s Wi-Fi a bez, překvapí ihned po vybalení svým designem, ale i malými rozměry. Ty si totiž nezadají s nedávno popisovaným iPAQem rx4240, který patří mezi nejmenší PocketPC vůbec. Na rozdíl od Aceru však nenabízí GPS přijímač, modely řady c500 tak patří možná mezi nejmenší kapesní počítače s navigací.

Hodnocení designu je značně subjektivní záležitostí, nám se kapesní počítač líbil jak vzhledově, tak svými kompaktními rozměry. Design není klasický "cihloid", jako u některých jiných zařízení, výrobce se rozhodl jej zejména ve spodní části pořádně zakulatit, díky čemuž vypadá Acer vcelku neotřele. Šasi je tvořeno z plastu, přední strana je vyvedena v leskle černé, boky jsou pak stříbrné. Jediné, co se dá jinak kvalitnímu provedení vytknout, je, že na těle zůstávají patrné otisky.

I přes rozměry 58 x108 x16,8mm se do přední části PDA vešly vedle 2,8" displeje všechny obvyklé ovladací prvky - čtyři tlačítka a joystick. Ten je poměrně zapuštěný, přesto nečiní manipulace s ním žádné problémy, což se dá napsat také o tlačítkách. Na hry však ovladač příliš není.

Na úroveň okolí je zapuštěn také přepínač Hold nacházející se na levé straně zařízení, stejně jako tlačítko pro zapínání a vypínání kapesního počítače, které je nutné tisknout spíše nehtem než prstem. Ještě výše je ukrytý konektor pro připojení externí GPS antény, pod ním pak dioda indikující některé činnosti PDA.

Ve spodní části se nachází miniUSB konektor, k propojení s počítačem tak netřeba žádný speciální adaptér. Nahoře je zdířka pro 3,5mm sluchátkový jack a otvor pro stylus.

Acer c530Acer c530Acer c530Acer c530 Acer c530Acer c530Acer c530

Paměťová karta se vkládá do slotu umístěného z pravého boku, podporovány jsou jen SD/MMC formáty. O něco výše se nachází resetovací zdířka. V zadní části pak lze najít reproduktor zařízení zakrytý elegantní stříbrnou mřížkou, o jejímž ochranném účinku si však nelze dělat žádné iluze.  Kryt baterie se vyndavá poněkud ztuha - je potřeba zároveň stisknout dvě zdířky, přičemž stylus k tomu není v manuálu příliš doporučován.

Zpracování zařízení vážícího pouhých 122 gramů je kvalitní, nikde nic nevrže a snad až na horší otevírání krytu baterie hodnotíme design i provedení kladně a odpovídající dané cenové kategorii levných, ale slušně vybavených kapesních počítačů.

Parametry Aceru c530

Kapesní počítače Aceru jsou známy svoji vcelku příznivou cenou. Ta se musí zákonitě někde projevit a jednou z oblastí, kde je to znát, je hardwarová výbava zařízení. Byla by tak pošetilost očekávat kapesní počítač s kompaktními rozměry, GPS a navíc výkonným hardwarem, který by zvládal i nejnáročnější hry a aplikace.

Jako procesor tak byl použit Samsung S3C2442XL o taktu 300MHz. Frekvence není v dnešní době nijak oslnivá, pro běžné aplikace i plynulou navigaci však plně dostačuje. Video o rozlišení 320 x 240 bodů přehrajete bez cukání, jen je nutné použít nižší bitrate, jinak dosahuje Acer v testu programu TCPMP hodnoty zhruba 57 procent průměrného výkonu a FPS se pohybuje běžně kolem 50 snímků za sekundu.
Velikost paměti RAM (64MB) i ROM (128MB) je vcelku standard, uživateli je k dispozici 85MB prostoru pro data, další je možné uložit na paměťovou kartu.

Model c530 se může pochlubit jak Bluetooth, tak Wi-Fi, levnější c510 nabízí pouze první bezdrát.

Acer c530Acer c530Acer c530Acer c530Acer c530Acer c530Acer c530

Displej je velký 2,8" s QVGA rozlišením 320 x 240 bodů.  Je nádherně kontrastní, PDA tak stačí používat i na minimální svítivost. Rozdíl je patrný zejména v porovnání s ostatními kapesními počítači, kupříkladu iPAQ rx4240 má svítivost řádově menší. Podsvícení je možné softwarově regulovat, na maximální světelnost, která je i na přímém slunci plně dostačující, vynikne i kvalita barevného podání displeje, který zobrazuje barvy vcelku věrně.

Integrovaný reproduktor je při plném využití výkonu vcelku hlasitý, což je pro navigaci používanou v automobilu nutnost. Také reprodukovaný výstup ze sluchátkového konektoru neurazí, potěší nízká úroveň šumu, kterou je charakterizován i záznam provedený skrze integrovaný mikrofon s možností automatického nastavení citlivosti. Zamrzí naopak absence jakékoliv utility pro volbu úrovně výšek a basů, jako je tomu obvyklé u jiných kapesních počítačů. Přesto lze však i toto PDA využít jako náhradu za běžný MP3 přehrávač.

Výměnný Li-Ion akumulátor má kapacitu 1200mAh a jeho výdrž patří mezi nadstandardní. Při testu maximálního podsvícení i vytížení ubylo během hodiny pouhých 9 procent kapacity baterie. Ještě překvapivější byl však naměřený údaj při přehrávání hudby s vypnutým displejem. Zde po čtyřech a půl hodinách ukazovala zpočátku plně nabitá baterie stále 82% kapacity. Při navigaci jsme dosahovali hodnoty 4-5 hodin výdrže v závislosti na intenzitě podsvícení.

Baterii lze nabíjet skrze USB port. Tato činnost je znatelně pomalejší než se standardní nabíječkou, pokud ji však někde zapomenete a v zařízení vám začne docházet "šťáva", můžete ji získat i tímto způsobem.

Možnosti připojení a GPS

Testovaná verze zařízení je vybavena oběma běžnými bezdráty. U Bluetooth jsou použity ovladače Broadcom a možnosti jsou tak velmi podobné jako u zařízení iPAQ rx4240.

Wi-Fi podporuje pásma a/b a rovněž u něj jsme nenarazili na žádné problémy jak s konfigurací, tak s příjmem. Potěší možnost regulace výkonu přijímače podle blízkosti signálu antény.

Infraport byste naopak hledali u tohoto zařízení marně.

Pro navigaci byl použit osvědčený čipset SiRF Star III. Kapesní počítače s integrovanou anténou obvykle nemají příliš dobrý signál, byť je použit kvalitní přijímač. Acer je však čestnou výjimkou. Opravdovým překvapením při testování bylo, když signál vůbec po prvním zapnutí GPS chytil za sklem auta již po zhruba 15 vteřinách. Cestování s navigací bylo příjemné jak díky vysokému počtu chycených satelitů, tak kvůli skvělé svítivosti displeje i slušnému ozvučení.

Softwarová výbava

Kdo se setkal během posledních několika let s již několikátým kapesním počítačem Acer, může mít pocit, že je softwarová výbava stále stejná. Kromě standardně obsažených aplikací systému Windows Mobile 5 nelze v zařízení najít prakticky nic navíc, snad kromě obligátního PocketTV přehrávače a utility pro vytvoření zálohy a její obnovy.

Uživatele tak potěší snad jen možnost nastavení podsvícení displeje v celkem jedenácti úrovních a to jak pro běh na baterii, tak provoz ze sítě. Jakákoliv regulace výkonu včetně automatického režimu chybí a tak softwarovou výbavu hodnotíme (opět) jako velmi slabou.

Na přiloženém CD lze najít lokalizaci zařízení do češtiny.

Cena a zhodnocení

Kapesní počítač se prodává za poměrně příznivou cenu. V internetových obchodech jej můžete sehnat již za částku pod 9 tisíc v případě verze s Wi-Fi, pokud tento bezdrát oželíte, můžete mít levnější model c510 za cenu okolo sedmi a půl tisíce. To není špatná cena na elegantní kapesní počítač a zároveň plnohodnotnou navigaci.

Za vydanou částku dostanete vcelku kvalitní PDA miniaturních rozměrů, s výborným displejem i citlivostí GPS a vysokou výdrží. S all-in-one navigací kupujete zároveň i mapy, v případě kapesního počítače s GPS si však můžete podklady sami vybrat, na druhou stranu si za ně zase připlatíte. Co je lepší, necháme na vás, koupí Aceru řady c500 však chybu rozhodně neuděláte.

Acer c530 k testu zapůjčil internetový obchod PalmPC.

Nejčtenější

iPhone 8 podle designéra s českými kořeny
iPhone 8 už neodemknete prstem. Budete mu muset nastavit tvář

Integrace snímače Touch ID do displeje Apple nejenže pořádně potrápila, ale navíc se ji nakonec ani nepodařilo dotáhnout do konce. Očekávaný iPhone 8 tak místo...  celý článek

S7 a S8 úvodní fotka
Takto vypadají vnitřnosti nejlepších samsungů. Je to úhledná práce

Viděli jste někdy „střeva“ telefonu? Během prohlídky servisního centra telefonů značky Samsung v rámci prodejny Alza v Holešovicích jsme měli možnost se...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Další z rubriky

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

vivo X20 (Xplay 7) bude první smartphonem se čtečkou otisků v displeji
Toto bude první smartphone s unikátním displejem. Nahradí snímač otisků

Čínské vivo nepolevuje v chrlení nových smartphonů, aktuálně chystá dvojici X20 a X20 Plus. Na čínské síti Weibo se nyní objevily informace o prvním z nich....  celý článek

Možná podoba chystaného Xiaomi Mi Mix 2.
Nemá žádné rámečky. Předběhne opět Xiaomi zvučnější konkurenty?

Xiaomi Mi Mix koncem loňského roku šokovalo dnes tolik vyzdvihovanou konstrukcí s displejem skoro přes celé čelo telefonu. Nástupce půjde ještě dál.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.