Apple iPhone 3G

Apple iPhone 3G

Miliony uživatelů iPhonu jsou podle Applu softwaroví piráti

  • 236
Zástupci společnosti Apple označili odemknutí iPhonu za porušení zákona. Uživatele, kteří tak učiní, by mohl čekat trest za softwarové pirátství. Dosud firma operaci jménem Jailbreak, která mimo jiné dovolí do telefonů Apple instalovat aplikace neoficiální cestou, příliš aktivně neřešila.

Podle právní organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) je to vůbec první veřejné stanovisko představitelů společnosti Apple ohledně odemykání telefonů této značky.

Současné techniky jailbreaku (dále jen JB) jsou podle nich postaveny na nepovolených změnách bootloaderu (zavaděče, který kompiluje zdrojový kód a načítá operační systém) a tím i celého OS. Důsledkem těchto změn je zavedení neoficiálních nástrojů k instalaci aplikací. Dodejme ještě, že bootloader je uložen v nevolatilní části paměti; tedy paměti, která si uchovává svůj obsah i bez napájecího napětí.

Podle Applu je tedy proces JB protizákonný, jelikož je postaven na upravených (pirátských) verzích bootloaderu a celého operačního systému. "K tomu přitom dochází při každém stažení upraveného FW do telefonu prostřednictvím aplikace PwnageTool," uvedl Apple s odkazem na jeden z velmi populárních nástrojů k JB.
Pwnage Tool pochází z dílen dobře známého uskupení iPhone DevTeam, které vešlo do širšího povědomí v září 2007, kdy byl nástroj poprvé použit k odemknutí iPhonu první generace.

"Takto upravené (lidově řečeno "jailbreaknuté") telefony pak otevírají cestu k další vlně pirátství," narážejí představitelé společnosti na následnou možnost získat snadnou úpravou prakticky jakoukoli placenou aplikaci z portálu AppStore zcela zdarma. "Dochází tak k dalšímu porušování autorských práv, což masivně snižuje zisky tvůrcům daných aplikací, a rapidně tak klesá motivace k další práci."

Springboard jailbreaknutého Apple iPhonu s ikonkou Cydie:

Springboard odemčeného iPhonu

Copyright Office přitom už dříve obdržel žádosti některých společností, jmenovitě například od Mozilly Corporation, tvůrce oblíbeného prohlížeče FireFox, aby mohli uživatelé legitimně na svůj iPhone instalovat aplikace, které nejsou dostupné na oficiálním portálu AppStore.

Připomeňme, že je to právě Cydia, kde se objevují užitečné utility, které navyšují funkcionalitu telefonu.

Cydia - onen dle slov Apple nebezpečný neoficiální portál plný zbytečných aplikací:

Prostředí aplikace Cydia

Fred Lohmann, dlouholetý představitel organizace EFF a expert v otázkách duševního vlastnictví, však jednání společnosti Apple označil za absurdní.

Apple své stanovisko zdůvodňuje tím, že odemknutím iPhonu a následnou instalací aplikací z Cydie či Installeru může být narušena správná funkčnost a spolehlivost telefonu. Apple dokonce instalaci programů z výše uvedených neoficiálních zdrojů označuje přímo za nebezpečnou.

Cydia - nabídka aplikací:

 Prostředí aplikace Cydia

"Absurdita požadavků společnost Apple jasně vyvstane přenesením stejné logiky do automobilového průmyslu," říká Fred Lohnmann.

"Koncern General Motors, pod jehož křídla spadají věhlasné světové automobilky Cadillac, Chevrolett, SAAB, Daewoo a další, by rovněž mohl požadovat, aby veškeré úpravy a opravy mohl kvůli bezpečnosti provádět striktně jen autorizovaný servis s použitím pouze originálních náhradních dílů. Takový firemní paternalismus bychom však nikdy neakceptovali; každý, kdo je zvyklý si drobné opravy auta dělat sám, by se rázem ocitl mimo zákon."

Jinými slovy: podle Lohnmanna není právní předpis, kterým by bylo možno žádost společnosti Apple podepřít. Uživatelům podle něj nikdo nemůže bránit dobrovolně provést JB a následně na svůj telefon instalovat aplikace z legálně dostupných zdrojů.

Představitelé gigantu Apple pochopitelně s výroky EFF nejsou spokojeni a Lohnmannova slova označují za útok na zaběhnutý obchodní model společnosti. Očekává se, že U.S. Copyright Office vydá své stanovisko k případu nejdřív letos v říjnu.

Prostředí aplikace Cydia

Je zřejmé, že společnosti Apple vadí především nižší počet zakoupených aplikací (a tím nižší zisky), a nikoli možné ohrožení funkčnosti odemknutých iPhonů. Když je tento proces tolik nebezpečný a už má na kontě desítky tisíc zničených telefonů, pak by nejspíš pro uživatele, kteří se rozhodnou operaci provést, mělo být dostatečnou hrozbou ono pravděpodobné poškození nebo narušení funkčnosti telefonu.

Metoda, jak získat libovolnou aplikaci z AppStoru, se objevila krátce po jeho spuštění a dnes je postup snazší než kdy dříve. Je třeba si uvědomit, že libovolná forma pirátství tu vždy byla a zřejmě také bude. Jasné je také to, že v příštím FW můžeme spíše než integraci užitečných funkcí (copy/paste, uvolnění blokace BT modulu, mass storage) očekávat především zavedení prostředků, jak instalaci nelegálně získaných aplikací co nejvíc ztížit.