Magcom: první mobil, který vám neničí zdraví (preview)

  • 12
Nejnižší hodnoty vyzařování ve své třídě, podpora třech frekvenčních pásem a velký displej jsou hlavními lákadly nového mobilu ze severu. Okolí upoutá elegantním vzhledem, při používání pak oceníte magnéziové šasi, které ledacos vydrží. Kromě toho si velmi snadno můžete dohrát nové funkce.

MagcomJistým nováčkem na trhu mobilních telefonů je norský výrobce Magcom. První informace o vývoji nového telefonu sice zveřejnil už v březnu loňského roku, ale praxe stále pokulhávala. S prvními vzorky jsme se krátce mohli seznámit teprve nedávno a dlužno dodat, že prvotní megalomanská tisková zpráva příliš nelhala. Do relativně malých rozměrů se totiž výrobci podařilo včlenit rozměrný grafický displej, přenášející práci s telefonem do úplně jiných hladin.

MagcomMagcom vsadil na osvědčenou véčkovou koncepci, s níž jako první přišla americká Motorola, umožňující relativně snadnou implementaci velkého displeje i použitelné klávesnice. Po dlouhé době se navíc na trhu ukázal produkt, který neprošel razantní odtučňovací kůrou a mohl si dovolit přijít s magnéziovým rámem. Ten sice přidá nějaký ten gram celkové hmotnosti, ale přináší spoustu užitečných vlastností. Kromě toho, že telefon je výrazně odolnější vůči mechanickému poškození, tak rovněž disponuje nejnižším nežádoucím vyzařováním do hlavy uživatele. Tento parametr je znám jako SAR.

MagcomPodle měření renomovaného německého institutu IMST Magcom vykazuje hodnotu SAR 0,043W/kg, což je zlomek hodnoty zjištěné u konkurenčních přístrojů. Jen pro názornost dodejme, že naprostá většina prodávaných mobilů vykazuje SAR větší než jeden W/kg. Starší telefony jsou paradoxně v mnoha případech ke zdraví svých majitelů ohleduplnější, trh v té době tolik netlačil na snížení celkové hmotnosti.

Uvážíme-li, že Magcom má v jednom přístroji kombinovat funkce mobilního telefonu a osobního organizéru, jsou jeho rozměry 97 x 57 x 31 mm více než přijatelné. Ovšem do kategorie kolibřích rozhodně nepatří. Hmotnost 157 gramů totiž není v současnosti zcela přijatelná. Pokud se však přes ni dokážete přenést, získáte velmi zajímavý přístroj. Podpora třech frekvenčních pásem (900/1800/1900 MHz) umožní jeho používání i ve Spojených státech, kde se GSM také postupně začíná rozmáhat, a obrovský displej s rozlišením 64 000 pixelů zpříjemní další práci. Současně totiž dokáže zobrazit až 27 řádků textu, každý až se 40 znaky. Takovýto parametr si rozhodně zaslouží pochvalu.

Magcom

Aby Magcom dokázal zastoupit i základní funkce osobního organizéru, musel implementovat pokročilé aplikace pro plánování času, správu denních úkolů, e-mailového klienta a především pokročilý adresář plně synchronizovatelný s MS Outlook. V tomto ohledu nemůže být nejmenší kritiky. Naprostou samozřejmostí je rovněž přístup k WAPu. Výrobce si však nedělal příliš starosti s rychlými datovými přenosy. Telefon nepodporuje GPRS ani HSCSD, což trochu degraduje jinak velmi zajímavé parametry. Vestavěný internetový prohlížeč pak trochu ztrácí smysl. Samotný přenos dat je totiž pro současný internet příliš pomalý.

Novinkou mezi mobilními telefony je rovněž možnost inovování softwaru samotnými uživateli. Velmi snadno tak dokážete přidat nové funkce, přičemž ta poslední opravdu stála za pozornost. Verze 1.7 si totiž konečně dokáže poradit s infraportem. Dvě nové hry jsou v tomto ohledu spíše příjemným detailem.

Magcom si rozhodně zaslouží naši pozornost. Za necelých 16 tisíc nabízí opravdu velký displej, potěší podporou třech frekvenčních pásem, nízkou hodnotou vyzařování a možností snadné inovace softwaru. Částečně rovněž dokáže zastoupit osobní organizér. Na druhou stranu by si však zasloužil implementaci podpory rychlých datových přenosů, které v jeho případě citelně chybí.