Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má lepší pokrytí EuroTel nebo Paegas?

Jednoduchá otázka na kterou není jednoduchá odpověď.
Oblíbená otázka, kterou dostávám několikrát denně: má lepší pokrytí EuroTel, nebo Paegas? Méně oblíbená je již odpověď, kterou očekává povětšinou někdo, kdo právě nastřádal na vstup do "lepší" společnosti a rozhodl sobě či osobě blízké zakoupit mobilní telefon. Panická hrůza, aby snad nekoupil "tu špatnou" síť, pak člověka postaví až na práh takovéto otázky.

Základní předpoklad vědeckého poznání světa praví, že kde jest otázky, je i odpovědi. Moudrý filosof by ihned z kraje namítl, že podmínkou není naše znalost odpovědi. Budete se divit, ale při hledání odpovědi na otázku, kdo že má lepší pokrytí, se budeme držet více Husserlovy fenomenologie, než-li exaktní fyziky - a pořídíme nepoměrně lépe. Takže: kdo má lepší pokrytí - EuroTel, nebo Paegas?

Licenční podmínky pro provozování GSM sítě vydané ČTÚ velmi jasně a triviálně stanovují, jakého pokrytí musí oba operátoři dosáhnout. V tiskových zprávách vydávaných ku příležitosti potvrzení splnění licenčních podmínek nás oba operátoři svorně přesvědčují, že licenci plní perfektně a ještě kousek přihazují navrch pro sichr. Procentuální pokrytí dnes udávané EuroTelem i RadioMobilem je téměř vyrovnané - přes 90 procent obyvatelstva má mít signál obou sítí. Jak je to ve skutečnosti?

A nyní přicházíme k tomu filosofickému problému: opravdu nás zajímá plošné pokrytí? Opravdu je to správné měřítko? Ano, je to měřítko objektivní, které se hodí pro licenční podmínky, ale ne pro praktické použití. V praxi nás totiž mnohem více zajímá, zda máme signál v práci a doma, případně v obchodním domě, trápí nás těch čtyřicet minut cesty vozem do práce a z práce. To, že v Chrupáňově u Jihlavy signál nenajdete, vás začne trápti teprve v okamžiku, kdy se tam náhodou ocitnete - tedy jednou za uherský rok.

Proč to říkám? Proto, že hlavním měřítkem kvality sítě pro vás nebude pokrytí prostorové, ale časové - tedy doba, po kterou jste se svým mobilním telefonem dostupni na signálu a tedy můžete hovory přijímat i za ně utrácet. Časové pokrytí signálem je velmi důležité - je sice pěkné, že signál vašeho operátora je všude jinde, včetně Chrupáňova, ale to, že trávíte osm a více hodin ve firmě, kde signál vašeho operátora není, činí váš mobilní telefon poněkud přebytečným.

Pro poměřování vaší osobní kvality pokrytí je důležité uvědomit si, kde se pohybujete nejčastějí - doma, ve firmě a na cestě z firmy domů. Zkuste si jen tak namátkou zjistit, jak dlouho můžete telefonovat na cestě z domova do firmy, aniž by vám hovor vypadl - zjistíte, že "plně pokrytá" Praha má v obouch sítích takových děr, že průměrná doba nespadlého hovoru za jízdy v autě se pohybuje někde okolo 13-18 minut.

Stejně důležité pro vás může být pokrytí restaurací a jídelen, kde jednáte s partnery, případně sami obědváte - podobně důležité je vykrytí vnitřních prostor obchodů, kam vás manželka posílá na nákup a odkud jí musíte nenápadně zavolat, jak se má a hlavně co to vlastně chtěla koupit (seznam leží na stole v pracovně...). To, že na těchto místech není signál, vám radikálně znepříjemní život! Zkuste si někdy spočítat, kolik hodin jste se svým telefonem na signálu a kolik hodin signál nemáte třeba proto, že jste v obchodě, kde signál není. Budete patrně znovu překvapeni.

Asi jsem vás nemusel dlouho přesvědčovat, že plošné pokrytí je důležité opravdu jen pro relativně omezenou skupinu - normální člověk by se patrně obešel s pokrytím relativně málo oblastí. Dalo by se dokonce říci, že by bylo možno vystačit i s přesměrováním na pevné lince - ačkoliv to už je absurdita. V mnoha případech bychom totiž vystačili opravdu jen s pokrytím několika bodů a spojnice bychom mohli oželet. Jenže to už by mobilní síť začala ztrácet svoji podstatu - mobilitu.

Proto bych se také raději zdržel kategorických soudů o tom, kdo z našich operátorů má lepší pokrytí. Pro každého člověka je důležité, zda konkrétní operátor má pokrytí v lokalitách, kde jednotlivec žije a pracuje.

Lze tedy soudit pouze podle lokalit - jako platí, že Krkonoše má neskonale lépe pokryté Paegas (i proti NMT), v Praze vede EuroTel - jeho pokrytí sahá do budov nepoměrně lépe a v časovém pokrytí - tedy v čase stráveném na signále - v Praze vede. A to i přes to, že Prahu oba operátoři značí jako pokrytou a matematické modely pokrytí také. A to i přes to, že měřící vozy jezdící ulicemi, vyhodnocují pokrytí jako totožné. V okamžiku, kdy vstoupíte do obchodů či restaurací, jdou matematické modely stranou stejně rychle, jako mizí čárky signálu z vašeho mobilu.

Pokud chcete, abych byl konkrétní pak tedy pravím, že v Praze nesmírně záleží na vnitřím pokrytí budov - zatímco Paegas na něj systematicky kašlal, EuroTel se bodře snažil, což se mu patrně v dlouhodobé perspektivě vrátí. Ono totiž, když jste v restauraci s několika obchodními přáteli a musíte konstatovat, že jste jediný, kdo nemá signál, a když se vám toto stane několikrát, patrně vás příliš neosloví to, že signál zmizel ihned za vchodem a na ulici je ho dostatek. Akceptujete rozdíl - jeden operátor signál protlačil i skrze stěny, druhý nikoliv.

Lámání chleba nastane v okamžiku, kdy máte jít koupit další mobilní telefon. Tehdy se vám před očima promítnou nikoliv záběry růžovoučké mapy pokrytí (včetně Inmarsatu), ale události, kdy vy jako jediný pegasista jste také jako jediný neměl signál. A každý nákup (vyjma státních zakázek) se děje jako subjektivní proces, v němž sice do jisté míry rozhoduje cena, ale do míry značné sympatie a zkušenost. A zkušenost velí rozhodovat se nikoliv podle mapek, které realitě odpovídají vlažně a ani nejsou právním podkladem pro vypovězení smlouvy, ale podle časového pokrytí - podle poměru, který s mobilním telefonem trávíte na signálu a mimo něj. Tedy nikoliv podle pokrytých procent území, kde se pohybujete, ale podle času, který v pokrytých a nepokrytých územích trávíte.

A to je odpověď na otázku, který z operátorů má lepší pokrytí. Spočítejte si svůj průměrný den s mobilním telefonem od každého operátora...

Autor:
Témata: Osoba blízká
  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Samsung už je zase jednička, prodeje smartphonů meziročně rostou

16. dubna 2024  7:02

Společnost Samsung se vrací do vedoucí pozice na trhu s chytrými telefony. Celkové prodeje...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Nemáte hluboko do kapsy? Tak si vyberte jeden z těchto telefonů

15. dubna 2024

Jsou to ty nejdražší, ale i nejlépe vybavené smartphony, které si aktuálně můžete koupit. A rovnou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...