Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 | foto: Mobil.iDNES.cz

Low-endová stylovka, která mluví česky - recenze Motoroly Motofone F3

  • 40
Motorola připravila první stylovku mezi low-endovými telefony. Motofone F3 nabízí pouze ty nejzákladnější funkce, bude na vás však hovořit česky. Limitem telefonu je jeho unikátní displej.

Motorola se s novým modelem Motofone F3 pokouší rozčeřit poněkud poklidnou hladinu segmentu low-endových telefonů. Připravila oproti ostatní současné produkci designově vytříbený mobil, který ale nabízí pouze minimum funkcí. Zapomeňme na všechny výdobytky poslední doby, jako jsou vestavěné fotoaparáty, hudební přehrávače nebo bezdrátová technologie Bluetooth. Nová Motorola jde v minimalizaci poskytnutých funkcí ještě dále a nenabízí ani na dnešní dobu tak samozřejmou funkci, jako je vestavěná paměť pro uložení kontaktů do telefonu.

Motofone F3 je prostě naprostý základ, který uživateli umožňuje pouze telefonovat a posílat textové zprávy. I když právě práce s SMS není výsadou testovaného přístroje, ale o tom až později. Motofone F3 je mobilní telefon určený buď pro naprosté mobilní začátečníky, kteří by se v pokročilých funkcích moderních telefonů ztráceli, nebo může sloužit jako druhý telefon zkušeného uživatele. Testovaná motorola by se také mohla hodit starším uživatelům, kteří ocení jednoduchost ovládání.


Katalog mobilů:

Motorola MOTOFONE F3 Nokia 1112 LG KG110
Testovaná Motorola Motofone F3 a její konkurenti: Nokia 1112 a LG KG110.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Jednoduchý mobil se stylovým designem a základními funkcemi.


Nový low-end od Motoroly je však pro výrobce zejména vstupenkou na rozvojové trhy. Na nich má upoutat moderním designem a nízkou cenou. V Africe nebo na některých asijských trzích jistě ocení triviální ovládání a pokročilé funkce jim chybět nebudou. Nízkou cenu telefonu Motorola vyřešila již zmiňovanou naprosto minimalizovanou výbavou. Aby byl low-endový model při nízké pořizovací ceně výdělečný, musí se ho prodat velké množství. Podle posledních informací se však Motofone F3 neprodává tak dobře, jak si v Americe představovali, a je tedy otázkou, jestli takto osekaný a designově vytříbený mobil má smysl.

Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3

Vzhled – low-endová stylovka

Na rozvojové trhy stejně jako do České republiky přináší Motofone F3 mezi low-endové mobilní telefony styl a perfektní design. Výrobce vsadil u tohoto telefonu na módní tenkou konstrukci. Low-endový telefon s tloušťkou 9 milimetrů prozatím žádný výrobce nenabídl. Ostatní rozměry nevybočují ze zaběhnutých zvyklostí: 114 milimetrů na výšku a 47 milimetrů na šířku. Telefon má minimální hmotnost, která má hodnotu pouhých 68 gramů.

Zejména v námi testovaném červeném provedení to nové motorole opravdu sluší. Motofone F3 se prodává ještě v černé a modré variantě. Celé čelo telefonu je naprosto rovné. Rovnou plochou je tvořena i klávesnice telefonu, kde jednotlivé řady kláves ohraničují plastické výčnělky. Z plochy čela telefonu vystupuje pouze logo umístěné jako kryt reproduktoru a rozměrná čtyřsměrná navigační klávesa.

Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3

Boky telefonu jsou vyvedené stejně jako záda telefonu v černé barvě. Na bocích telefonu nenajdeme žádné ovládací prvky. Na obou bocích uvidíte název výrobce a na levém boku je konektor pro nabíjení a připojení sluchátka. Na vrchu telefonu nechybí očko pro připoutání poutka. Kryt baterie, který je jištěn pojistkou a umístěn na zádech telefonu, se otevírá netradičně na stranu.

Design testované Motoroly perfektně spojuje rovné linky s oblinami. Prohnuté jsou vystouplé oddělovníky řad kláves a displej je v horní části rovněž oblý. Čtyřsměrná navigační klávesa je kulatá a zaoblena je horní i spodní část telefonu. Vše ostatní je rovné. Vzhled low-endové novinky se opravdu povedl a lze ji označit za jeden z prvních stylových telefonů nejnižší kategorie. Ke zpracování nemáme námitky. Použity jsou kvalitní materiály a vše drží, jak má. Kryt baterie má sice mírnou vůli, ale nepovrzává. Konstrukci telefonu výrobce označuje za mírně odolnou a měla by přestát i menší sprchu (v podobě deště).

Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3

Displej – skvěle čitelný unikát

Displej Clear Vision je vyroben technologií EPD, která využívá elektroforézy. Displej je monochromatický a je segmentový. Tedy umožňuje zobrazení znaků a číslic pouze na předem daných místech. Údaje o síle signálu a o stavu baterie jsou efektně zobrazovány v samostatných políčkách umístěných nad displejem po stranách reproduktoru. Tyto informace jsou zobrazeny neustále.

Zajímavostí displeje vyrobeného technologií EPD je energetická nenáročnost. Displej potřebuje energii pouze při přepsání jednotlivého zobrazení. Když u zapnutého telefonu vyndáte baterii, zůstanou na displeji stále svítit naposledy rozsvícené informace. Displej Clear Vision je výborně čitelný na přímém slunci. Naopak za tmy je displej nedostatečně podsvícen, a tudíž je špatně čitelný.

Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Jak již bylo napsáno, displej není grafický, ale má předem daná místa, kde se zobrazí jednotlivé znaky, případně ikonky. Pro psaní textu má displej vyhrazen pouze jeden řádek, číslice lze psát na řádky dva. Displej rovněž zobrazuje ikony jednotlivých funkcí telefonu a další informace. Při psaní se zobrazují černé znaky na šedém pozadí, v klidovém stavu telefon přepne do inverzního zobrazení. Font je obrovský, ale na displej se vejde jen minimum znaků.

Motorola MOTOFONE F3

Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Baterie – velmi dobrá výdrž

Motofone F3 používá Li-Ion baterii s kapacitou 750 mAh. S touto baterií by měl telefon podle údajů výrobce vydržet v pohotovostním stavu až 300 hodin. Hovorový čas by měl dosahovat až 500 minut. V našem testu low-endová motorola vydržela na jedno nabití přes osm dní. Nutno však podotknout, že jsme s telefonem minimálně telefonovali, stejně jako jsme téměř nevyužívali jeho další funkce.

Ovládání – originální s hlasovým doprovodem

Ovládání Motoroly Motofone F3 má svá specifika. Telefon byl primárně vyvíjen pro zákazníky, kteří ještě nemají s mobilem zkušenosti. Naopak zkušené zákazníky může styl ovládání nemile zaskočit.

Základní nabídkou se prochází stiskem navigační klávesy do stran. Nabídka zahrnuje pouze položky Napsání zprávy, Čtení zpráv, Historie hovorů, Změna vyzváněcí melodie, Nastavení budíku a Nastavení času. Méně zkušeným uživatelům a především starším lidem usnadní orientaci v menu telefonu hlasové upozornění, které lze zvolit při zapnutí telefonu. Hlasové upozornění je v češtině a je dostatečně hlasité.

Motorola MOTOFONE F3 Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí Motorola MOTOFONE F3 uživatelské prostředí

Jednotlivé položky z menu telefonu, které se zobrazují v dolní části displeje a jsou vyznačeny nepřehlédnutelnou ikonou, se potvrzují buď stiskem navigační klávesy vzhůru nebo potvrzením levým tlačítkem s ikonou šipky. K opuštění nabídky slouží tlačítko s červeným telefonem, které slouží nejen pro ukončení hovoru, ale také pro zapnutí telefonu.

Ke klávesnici telefonu nemáme žádné výhrady. Dotisk kláves je dobře cítit a i odezva telefonu je rychlá. Vystouplou navigační klávesu lze snadno nahmatat i poslepu díky vystouplým šipkám určujícím jednotlivé směry. Co nás nepotěšilo, je podsvícení klávesnice. To je nerovnoměrné a slabé.

Motorola MOTOFONE F3

Telefonování – paměť pouze na kartě SIM

Testovaná jednoduchá Motorola nenabízí vnitřní paměť pro ukládání kontaktů. Vystačit si musíte pouze s pozicemi na kartě SIM. Vyhledávání v telefonním seznamu se aktivuje pravou klávesou pod displejem a probíhá pouze podle prvního znaku. Telefon pak zobrazí jméno kontaktu a pozici na SIM kartě. Stiskem navigační klávesy vpravo se dostaneme k samotnému telefonnímu číslu. Listovat v seznamu můžeme prostým stiskem navigační klávesy nahoru a dolů.

Uložené kontakty nelze editovat, pouze vymazat. Poměrně netradiční je ukládání nových kontaktů. Na displej napíšete telefonní číslo a stisknete pravou klávesu s ikonou telefonního seznamu. Poté napíšete jméno, které následně potvrdíte levou klávesou se šipkou.

Motorola MOTOFONE F3

Na příchozí hovor může upozornit jedna ze sedmi polyfonních melodií. Ty jsou poměrně kvalitní a také dostatečně hlasité. Hlasitost vyzvánění lze nastavit v klidovém stavu stiskem navigační klávesy nahoru a dolů. Před vyzváněním, u kterého se postupně zvyšuje hlasitost, telefon krátce zavibruje. Nechybí tichý režim s vibračním upozorněním.

Telefon pracuje pouze ve dvou pásmech GSM (900/1800), takže si s ním za oceánem nezavoláte. To ale asi není zásadní nedostatek, který budou majitelé Motofone F3 řešit. Reprodukovaný hlas má dostatečnou kvalitu a zapnout lze i hlasitý odposlech. Menší potíže jsme měli s kvalitou mikrofonu testovaného telefonu, když na druhé straně linky zněl hlas s malou ozvěnou. To ale může být zapříčiněno námi testovaným vzorkem z předprodukční série. Od majitelů motofonu, kteří zakoupili již prodejní kus, jsme tuto chybu neměli potvrzenou.

Motorola MOTOFONE F3

Zprávy – nepřehledný displej

Na práci s textovými zprávami Motofone F3 příliš stavěný není. Pro psaní zpráv je vyhrazen pouze jeden řádek, tedy šest znaků. Při čtení zpráv se v textu pohybujeme stiskem navigační klávesy do stran. Maximální délka textové zprávy je 160 znaků a odeslané zprávy se neukládají. Telefon nenabízí žádný prediktivní způsob zadávání textu. Limitem je zobrazení jednotlivých znaků, kdy nevíte, zda je zobrazena pětka, nebo písmeno S, případně písmeno B, nebo osmička. 

Telefon také neumožňuje napsání některých znaků. K dispozici je pouze pomlčka, čárka, otazník a zavináč. Tečku nebo vykřičník není vůbec možné napsat. V došlých zprávách s těmito znaky se místo nich objeví pomlčka. Při čtení některých textových zpráv je v tom tedy trochu zmatek. Nový Motofone F3 také nezná doručenky a odpočet znaků je pro něj rovněž neznámou.

Motorola MOTOFONE F3

Další funkce - budík navrch

Motorola Motofone F3 nenabízí žádné další funkce mimo budíku. Zapomenout tak můžeme na kalendář nebo poznámkový blok. Chybí samozřejmě i datová podpora. Budík nabízí opakování, ve vypnutém stavu však nefunguje. Upozornění budíku je velmi intenzivní a nepříjemné. Troufáme si tvrdit, že již vícekrát nezaspíte.

Sečteno a podtrženo

Nová low-endová motorola jistě ve své kategorii zaujme svým designem. Funkční výbava nabízí pouze to nejzákladnější, a to ještě ve značně okleštěné formě. Motofone jistě skvěle zvládne funkci druhého záložního telefonu, případně vyhoví začínajícímu uživateli. Ten však musí být na pozoru, zejména pokud plánuje telefon využívat ke korespondenci pomocí textových zpráv. Limitem motofonu je jeho originální displej.

Při testu Motofonu F3 se v redakci rozhořela diskuse, zda telefon dobře poslouží staršímu uživateli. Podle našeho názoru je pro starší lidi plusem perfektně čitelný displej s velkým fontem. Práce s telefonním seznamem je také poměrně přehledná. Opět ale musíme připomenout nulový komfort při práci s textovými zprávami.

Motorola Motofone F3 se začala na našem trhu prodávat za sebevědomou doporučenou cenu 1290 Kč včetně daně. Dnes již tato doporučená cena klesla o 100 Kč. I když lze telefon zakoupit na internetu i levněji, umíme si jeho cenu představit pod hranicí jednoho tisíce korun. Motorola také začala nabízet speciální balíček, kdy k Motorole SLVR L7e dostanete Motofone F3. Cena tohoto setu je 4990 Kč.

Proč koupit?

  • design
  • skvěle čitelný displej
  • jednoduché ovládání
  • hlasová navigace 
  • výdrž

Proč nekoupit?

  • pouze základní výbava
  • špatná práce s SMS zprávami
  • ve tmě špatně čitelný displej

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

1190 Kč včetně DPH