meteorit

meteorit | foto: Profimedia.cz

Lotyšský operátor napálil svět pádem meteoritu. Teď za svůj žert bude pykat

  • 28
Lotyšský operátor Tele2 v neděli rozšířil falešnou zprávu o údajném pádu meteoritu na severu země. Aby vše vypadalo věrohodně, nechal zde vytvořit i falešný kráter. K žertu se přiznal až poté, co vědci pád vesmírného tělesa vyloučili.

Na záhadný ohnivý předmět, který měl v zemi vytvořit obrovský kráter, operátorovi naletěla tamní i zahraniční média. Pozůstatky po údajném pádu meteoritu navíc zkoumali lotyšští geologové. Právě oni nakonec přišli se závěrem, že kráter nevytvořil meteorit, ale lidská ruka.

"Nic tu z nebe nespadlo, tento kráter vykopali lidé," uvedl hlavní geolog Rižské univerzity Girts Stinkulis. "Někdo tady zinscenoval velký žert, rozházel chemické prvky a zapálil je, aby poté rozšířil informace o údajném nárazu meteoritu," doplnil kolegu geolog Dainis Ozols.

Později se ukázalo, že jde o reklamní trik telefonního operátora Tele2. Lotyšská společnost na sebe chtěla tímto způsobem upozornit a světu ukázat, že i přes hospodářskou krizi, která na Lotyšsko tvrdě dopadla, se v této baltské zemi dějí "vzrušující věci".

Nyní však firma čelí hrozbě, že přijde o svého významného zákazníka. O rozvázání kontraktu s ní uvažuje tamní ministerstvo vnitra. A to i přesto, že Tele2 nabídla úhradu veškerých nákladů spojených se zásahem záchranných složek. Ministerstvo prý nechce podporovat firmu, která jim svými "bezohlednými aktivitami" způsobila značné náklady.

Úřad nyní zjišťuje, jak vysoký bude účet, který společnosti za její neobvyklý marketingový tah vystaví. Jeho právníci také zkoumají, jaké má možnosti ohledně zrušení smluv se společností Tele2.

Původní zpráva mluvila o pádu předmětu, jenž se podobá kameni, na louku u zemědělské usedlosti nedaleko estonských hranic. Vyhloubit měl kráter devět metrů široký a tři metry hluboký. Své šance se ihned chopila i majitelka pole, která začala prodávat vstupenky na prohlídku kráteru za jeden lat, tedy zhruba 36 korun.

Podle odborníků je ale neobvyklé, aby na Zemi dopadl tak velký meteorit. Planeta je sice neustále bombardována předměty z vesmíru, nicméně většina z nich shoří v atmosféře a na její povrch vůbec nedopadne. Pokud by v Lotyšsku dopadl skutečně meteorit, musel by podle švédské expertky na meteority Asty Pellinenové-Wannbergové mít v průměru nejméně metr, aby mohl vyhloubit díru takových rozměrů.

V roce 2007 se meteorit zřítil nedaleko jezera Titicaca v Peru. Zůstal po něm kráter 12 metrů široký a pět metrů hluboký.

,