Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé ve spánku nevědomky posílají SMS. Ráno se tomu diví

  • 19
Náměsíčnost se může projevovat mnoha způsoby. Čím dál častěji je to psaní textových zpráv známým i neznámým lidem. Ráno se takový člověk probudí a o ničem neví.

Vzít mobilní telefon, odemknout klávesnici, vstoupit do menu, otevřít nabídku zpráv, zvolit psaní nové zprávy, napsat smysluplnou zprávu, potvrdit, vyhledat příjemce, odeslat a mobil zase uložit zpět na původní místo. Zdánlivě nelehký úkol je pro čím dál více lidí natolik přirozenou činností, že ji vykonávají i během spánku.

"Psaní textovek je pro mladé lidi natolik zažité jako pro mnoho lidí například řízení automobilu," řekl listu The Daily Telegraph Dr. Ron Kramer z Americké akademie spánkové medicíny.

Náměsíčnost se u každého člověka projevuje jiným způsobem. Než jde například šestnáctiletá Elizabeth Hammondsová spát, napíše několik textovek. Pak usne a projeví se její způsob náměsíčnosti. Během spánku zvládne vybraným lidem z telefonního seznamu odeslat další smysluplné SMS. Ráno o ničem samozřejmě netuší a vše se dozvídá až od příjemců.

"Vyprávěla mi, jak někomu odeslala zprávu, aby zavřel dveře," řekla serveru msnbc.com matka Elizabeth. Sama náměsíčná uživatelka nemohla skutečnosti uvěřit až do chvíle, kdy jí kamarád ukázal zprávu přijatou v nočních hodinách.

"Čtyři z pěti dětí spí s mobilem na stolku vedle postele. Jen jedno z deseti pak mobil na noc vypíná," říká k tématu spánkový expert Marcus Schmidt. "Aby se psaní SMS během spánku nestávalo, doporučuji dát mobil třeba do jiné místnosti," dodává Schmidt. Podle něj případů náměsíčného psaní textovek přibývá. A ne vždy je to legrace. "Měl jsem dokonce pacienta, který v noci dokázal odeslat MMS s vlastními kompromitujícími fotografiemi."