LG G5 je první modulární smartphone na trhu

LG G5 je první modulární smartphone na trhu | foto: lg.com

Přežijí smartphony LG rok 2017? O dalším osudu rozhodne očekávaná V20

  • 20
Relativně nové čínské značky drtí ty zavedené svou agresivní cenovou politikou. V důsledku toho se některým tradičním výrobcům nedaří z daleka tak, jak by si představovali, následně snižují stavy a v některých zemích dokonce vyklízejí pozice. Propouštění se dotklo také mobilní divize LG, jejíž výsledky nesplňují očekávání mateřské společnosti.

LG coby výrobci smartphonů se naposledy výrazně dařilo po uvedení modelu G3, který byl na našem trhu prvním dostupným smartphonem s displejem s QHD rozlišením (recenze zde). Už jeho nástupce G4 však nedokázal na předchůdce po stránce silného odbytu navázat, zájem kupujících byl spíše vlažný. V našem testu si ale vedl na výbornou, vyčítali jsme mu především trochu vyšší cenu. To ale výrobce krátce nato napravil citelným zlevněním (více zde).

Podobně neslavné výsledky teď firma zažívá s modelem G5. I tomu patří primát, tentokrát však globálního rázu. Jedná se o vůbec první modulární smartphone, který byl uveden na trh (představení zde). Smartphonu tak uživatelé mohou přidat třeba větší baterii nebo vylepšit schopnosti fotoaparátu.

G5 tak z tohoto pohledu sice předběhlo očekávaný plně modulární smartphone Project Ara od Googlu, ovšem malá nabídka a především nedostupnost modulů velký potenciál nápadu značně přiškrtila.

S propouštěním LG začalo zkraje roku

Slabší zájem kupujících o vlajkový model podle analytiků vedlo v LG k rozhodnutí začít propouštět. Mobilní divize tak na konci druhého čtvrtletí čítala 7 016 zaměstnanců, o čtvrtletí dříve přitom zaměstnávala 7 321 lidí.

Během jednoho kvartálu tak divizi opustilo 305 zaměstnanců, což odpovídá 4,2 % z celkového počtu. Zeštíhlování počtu zaměstnanců ale začalo už dříve, ke konci loňského roku totiž firma zaměstnávala 7 460 lidí, což je značně více, než jaký byl stav na konci letošního června.

Dosavadní propouštění navíc nemusí být konečné a další postup se bude odvíjet od přijetí chystaného top modelu V20. I ten bude svým způsobem výjimečný, jako první totiž poběží na chystaném Androidu 7.0 Nougat (více zde).

V20 bude nástupcem modelu V10, který zaujal druhým nezávislým AlwaysOn displejem (více zde), který zobrazoval notifikace. Pro jejich kontrolu tak nebylo nutné zapínat hlavní displej a vybíjet tak baterii (přečtěte si naši recenzi).

Navzdory propouštění se však průměrná doba pracovního poměru přepočtená na jednoho zaměstnance zvyšuje. Zatímco na konci loňského roku byla průměrná délka pracovního poměru 8,7 roku, na konci prvního čtvrtletí letošního to bylo 8,9 roku. Z toho vyplývá, že vedení při propouštění nejprve sáhlo po služebně mladších pracovnících a zkušenější v týmu ponechalo. To však není nijak překvapivé.

V Česku prodejci registrují problémy s omezenou dostupností

Problémy mobilní divize LG se částečně promítly také v tuzemsku, kde prodejci v posledních týdnech zaznamenali horší dostupnost z české distribuce, což potvrdil třeba mluvčí společnosti CZC Martin Rippl.

Síť elektroprodejen Datart si zase posteskla nad podivnou cenovou politikou, kdy česká distribuce nabízela smartphony za citelně vyšší ceny než z volného evropského trhu. Například vrcholný model G5 tak lze na českém trhu pořídit za ceny se značným rozptylem.

Na náš dotaz ohledně dalšího působení české pobočky LG přišla odpověď přímo z centrály a podle všeho se bude mobilní divize společnosti stěhovat do Polska, kde by měla vzniknout centrála pro celý region střední Evropy (více zde).

Divize produkce displejů se daří a chystá investice

Zatímco mobilní divize LG se tedy po hospodářské stránce příliš nedaří, ostatní oddělení na tom jsou lépe. Velmi dobře si vede divize LG Display, která dodává displeje jak výrobcům smartphonů, tak i producentům televizorů. Její provozní zisk sice v posledním období poklesl, divize však plánuje investovat velké peníze do zahájení výroby ohebných OLED jednotek.

Displeje této technologie mají oproti běžným LCD výhodu především v sytějším podáním barev a věrnějším zobrazení černé. Výhodou je také částečná ohebnost takových panelů, což výrobci do jisté míry ukazují již druhým rokem.

Po krajích zahnutý displej totiž měl třeba Galaxy S6 edge/edge+ od Samsungu, které letos nahradila dvojice S7 edge spolu s nejnovějším přírůstkem jménem Note7. Stejně konstruovaný OLED panel má i unikátní Priv by BlackBerry, o který však na trhu není zdaleka takový zájem jako o nové samsungy (více zde).