Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levný vysouvák mířící na přehlídková mola – recenze Nokia 7100

aktualizováno 
Ani ne půl roku od startu designové série Supernova přichází vysouvací přístroj, který opět sází především na vzhled. V záloze má ale i časem prověřené uživatelské prostředí a solidní výdrž baterie. Lákadlem je i docela výhodná cena.

Nokia 7100 Supernova si po stránce vzhledu rozhodně zaslouží vaší pozornost. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Nokia odstartovala svojí módní kolekci s jedním véčkem, vysouvákem a dvěma přístroji s klasickou konstrukcí. Očividně to bylo málo a zákazníci si žádají další modely. V případě modelu 7100 Supernova se však nemůžeme těšit na vyměňování krytů nebo podobné barevné kreace, kdy například model 7610 disponoval schopností dynamicky měnit vzhled uživatelského prostředí podle svého okolí.

Nokia 7100 tak zdědila po svých ne o moc starších bratříčcích pouze postupně čím dál tím více známé jméno a trochu vyšší cenu. Za cenu pohybující se lehce pod třemi tisíci by tak měl každý právo očekávat i na low-end poměrně slušnou výbavu a zejména kvalitní provedení.


Katalog mobilů:

Nokia 7310 SupernovaNokia 7610 SupernovaNokia 7100 Supernova

Kolegové ze série Supernova odlišujících se svými konstrukcemi - Nokia 7310, 7610 a dnes recenzovaný model 7100.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Povedený vysouvací telefon s pěkným designem a solidní výdrží baterie. Vzhledem ke svojí ceně by však mohl nabídnout lepší funkční výbavu.


Vzhled a konstrukce – za levný peníz málo muziky

Zmínka o starším modelu 7610 v úvodu nebyla samoúčelná. Dnes recenzovaný přístroj se jí podobá možná více, než by se mohlo na první pohled zdát. Stačí si odmyslet chromovanou část okolo navigačních kláves a další třpytivé kovy po celém těle přístroje a zbude vám právě model 7100.

Jeho vzhled není tak „in“ jako u stájového kolegy, ale přesto nepostrádá jistou zajímavost. O pozornost se postará i zadní kryt, který je kompletně v barvě a dává zapomenout temnější přední straně. Za zmínku stojí i lehce vyvýšená oblast okolo reproduktoru a prakticky jediná chromovaná část obklopující čočku fotoaparátu.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Šetření se však neprojevilo pouze na vzhledu, ale především na použitých materiálech a kvalitě konstrukce. Zadní kryt tak při pohybu do stran či silnějším stisku výrazně vrže a plast přímo nedosedá na část okolo baterie. Nejspíše za to může princip odendávání krytu, o nějž se stará posuvný jezdec na vrchní straně přístroje. Otisky prstů na čelní lesklé straně již patří k folkloru. Na druhou stranu se zdá být čelní strana o něco méně náchylná na škrábance než u jiných přístrojů.

Posledním pohyblivým prvkem je mechanismus otevírání klávesnice, kde vývojáři neponechali nic náhodě a pracuje se s ním výtečně. Jenom si musíte zvyknout zapírat palec výhradně do čtverce, který tvoří čtyř směrné tlačítko. Lehce vyšší je hmotnost 105 gramů a rozměry činí přijatelných 98 x 48 x 15 mm (tyto míry jsou naprosto identické jako u modelu 7610).

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Klávesnice a ovládání – téměř ideál

Hlavní ovládací část přístroje tvoří tradiční sestava dvou navigačních tlačítek a zeleného a červeného sluchátka. Bezchybný je i zdvih čtyř směrné klávesy nad okolní povrch a především střední potvrzovací tlačítko, s nímž si ještě před rokem nevěděla Nokia příliš rady. Na bocích přístroje naleznete pouze spoušť fotoaparátu. Jinými slovy se musíte rozloučit s takovými stálicemi jako je vypínací tlačítko a dvojice pro regulaci hlasitosti.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Každé z tlačítek alfanumerické klávesnice tvoří drobné stříšky a jednotlivé klávesy od sebe jasně rozeznáte. Odezva je velmi jasná a následuje za ní i znatelné cvaknutí. Jediným problémem může být větší úsilí, které musíte vynaložit ke stisku jednotlivých tlačítek. Tipujeme však, že časem se přístroj tohoto nešvaru zbaví a klávesy se trochu „opotřebují“.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Prakticky už nemá smysl popisovat uživatelské prostředí Series 40, s nímž se setkáváme v téměř nezměněné podobě po již velmi dlouhou dobu. Pro bližší informace se podívejte do starších recenzí. Telegraficky jenom zopakujeme, že po funkční stránce se téměř blíží chytřejší Series 60 a není tak příliš vhodné pro začínající uživatele.

Displej a výdrž baterie – výtečný výkon

Rozlišení QVGA (240x320 pixelů) je v nejnižší třídě vidět stále častěji. Bohužel to platí prozatím pro ty nejdražší mobily, které v této kategorii naleznete. Jedním z nich je i model 7100, který k tomu přihazuje podporu 65 tisíc barev a relativně slušnou čitelnost na přímém slunečním světle.

U tohoto modelu nás oslnila i výdrž baterie a telefonovat jsme vydrželi prakticky celý týden. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu rádia. Dokonce i na třídu low-endů jde o velmi solidní výsledek a konečně je vidět, proč má telefon pár gramů nadváhy.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Telefonní seznam a zprávy – stále výtečně

Už je asi zbytečné opakovat, že v uživatelském prostředí Series 40 zůstává i v této sekci vše při starém. K telefonním kontaktům tak můžete přidávat nepřeberné množství údajů, libovolně je třídit a samozřejmě synchronizovat s počítačem. Díky nerozšířitelné paměti s kapacitou 4MB si však příliš neužijete vlastní vyzváněcí tóny ve formátu MP3.

Beze změn je i prostředí pro psaní SMS zpráv, které snadno umožňuje proměnit standardní zprávu na MMS. Nechybí odpočítávání již napsaných znaků, a přestože slovník T9 píše s diakritikou, nedochází ke zkrácení ani o jediné písmenko. K dispozici je i jednoduchý emailový klient.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Organizátor a zábava – prostor pro zlepšování

Jakkoliv mohla předchozí část vyznít pozitivně, v organizaci času a multimédiích je model 7100 resp. prostředí Series 40 trochu pozadu. Přestože nabízí povedený kalendář, už neumožňuje nastavit více jak jeden budík. Výsledek navíc kazí jednoduchým úkolovníkem a poznámkami. Samozřejmě lze něco dohnat Java aplikacemi, ale přímo integrované řešení by bylo lepší. Stále se sice pohybujeme v kategorii low-endů, ale některým jiným výrobcům se podařilo tyto nedostatky již odstranit.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M

Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M

Děs a hrůza přichází s multimédii a v kategorii lehce pod tři tisíce pomalu začíná být paměťová karta prakticky standardem, což Nokia příliš nebere v potaz. Podobně se dá hovořit i o FM rádiu, které v případě modelu 7100 nepodporuje RDS. Příliš radosti vám neudělá ani integrovaný fotoaparát s rozlišením 1,3Mpix. Ten se totiž v některých situacích nemůže rovnat ani s více jak o rok staršími fotoaparáty s polovičním rozlišením.

Závěr – trochu hloupý manekýn

Nokia 7100 bohužel není tou vytouženou variantou stylového telefonu, který toho navíc hodně umí za drobný peníz. Jeho solidní vzhled se mu rozhodně nedá upřít a stejně tak základní funkčnost jako je například výtečné psaní zpráv a propracovaný telefonní seznam. Nesmí se zapomínat ani na v dnešní době skoro neuvěřitelnou výdrž baterie. Pokud se však začněte zajímat o multimediální funkce, Nokia 7100 vás bohužel zklame.

Za necelé tři tisíce se dá pořídit daleko více zajímavých kousků s výtečným poměrem cena/výkon. Mezi takové patří třeba Sony Ericsson G502 či W302 a konzervativní stájový kolega Nokia 3110 Classic. Trochu extravagance nabízí třeba Motorola Rokr EM25. Mimochodem všechny výše zmíněné telefony nabízejí paměťové karty. Zkrátka tak nezbývá, než se v případě modelu 7100 Supernova rozhodnout, jestli styl dostane přednost.

Proč koupit?

  • solidní výdrž baterie
  • povedený vzhled
  • pohodlné psaní zpráv

Proč nekoupit?

  • špatný fotoaparát
  • rádio bez RDS
  • chybí podpora paměťových karet

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 899 Kč s DPH

Nejčtenější

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Špičková Nokia 8 odhalena v celé kráse. Bude zanedlouho a má být levná

Značka Nokia se vrátila do světa smartphonů. Ovšem tři doposud představené modely neuspokojí náročné uživatele. I pro ně však Nokia smartphone připravila....  celý článek

Nokia 5
Recenze: Nokia 5 je nejpovedenější z modelů obnovené finské značky

Nokia 5 je z aktuální trojice nových smartphonů obnovené finské značky tím prostředním v nabídce. A podle našich dojmů z testování i onou pověstnou zlatou...  celý článek

Nokia 3310
Nokia 3310 dostane rozumné připojení na internet, ale bude dražší

Jedním z nedostatků novodobé Nokie 3310 je podpora pouze GSM sítí. Pro řadu zájemců o obyčejný telefon to může být nedostatek, připojení k internetu je v tomto...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.