Lenovo Vibe P1m

Lenovo Vibe P1m | foto: Jan MalýMobil.iDNES.cz

Lenovo Vibe P1m má výdrž skoro tři dny a prodává se za rozumnou cenu

  • 45
Nový telefon z dílen Lenova moc nepřekvapuje. Vibe P1m se na konkurenci vytahuje především dlouhou výdrží na jedno nabití. Vaši peněženku přesto nezruinuje.

Vibe P1m byl na tuzemský trh uveden začátkem listopadu. Výkon telefonu není závratný, je však odpovídající cenové relaci. Novinku od Lenova pořídíte za 5 500 korun.

Co je zač?

Displej o úhlopříčce pět palců s HD rozlišením (720 × 1 280 pixelů) a jemností zobrazení 294 bodů na palec neoslňuje, ale ani nijak neuráží. I na ostrém slunci je dobře čitelný. Nicméně uživatelům, kterým se potí ruce, se krycí sklo oproti jiným přístrojům velice rychle ušmudlá. Hadřík na čištění v kapse se dá považovat za nutnost.

Telefon využívá operační systém Android ve verzi 5.1 Lollipop. Uživatelské rozhraní je přehledné a jednoduché, avšak podobně jako u dalších přístrojů od Lenova kazí celkový dojem chybějící menu. Pokud používáte více telefonů zároveň, může vám přijít vhod podpora dvou SIM karet.

Co se připojení týče, výrobce jde s dobou a podporuje všechny frekvence využívané pro LTE sítě v Česku.

Pro koho je určen?

Vibe P1m je určen zejména pro méně náročné uživatele, kteří nechtějí být závislí na zásuvkách. Díky vestavěné baterii o kapacitě 4 000 mAh při používání obou SIM karet totiž přístroj při běžném provozu vydrží bez potíží den a půl. Je-li zapnut takzvaný jednotlačítkový spořič, pak se výdrž přiblíží třem dnům.

Tímto režimem se však bohužel značně omezí využitelnost telefonu. Nejenže zabraňuje přístupu téměř ke všem aplikacím, ale okamžitě ukončí i veškerá připojení. Největší výhodu tohoto režimu vidíme v možnosti „záchrany“, pokud vám dochází baterie a nemáte přístup k zásuvce, ale přesto potřebujete zůstat na příjmu.

Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m

Co může nabídnout?

O plynulý provoz se stará čtyřjádrový procesor MediaTek MT6735P o frekvenci 1 GHz a operační paměť o velikosti 2 GB. Vnitřní paměť o velikosti 16 GB (pro uživatele dostupných 10 GB) lze rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 32 GB, což je při standardním používání naprosto dostačující.

Na bok telefonu umístil výrobce mechanický vypínač, již výše zmíněný jednotlačítkový spořič. Tím přepínáte mezi běžným a úsporným režimem. Vibe P1m je vzhledem ke kapacitě baterie a USB podporujícímu funkci OTG (On-The-Go) možné použít také jako powerbanku k dobití baterie jiného zařízení (telefon, tablet, reproduktor atd.).

Reproduktor je umístěn ve spodní části telefonu. Při nízké až střední hlasitosti má čistý zvuk, schází mu však basy. Vzhledem k velikosti není co vytýkat, nicméně při vyšších hlasitostech začne reproduktor chrastit.

Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m

Pokud patříte mezi příznivce radiového vysílání, telefon vás podporou této funkce jistě potěší. V poslední době totiž poměr nových telefonů s radiopřijímačem výrazně klesá.

Částečnou voděodolnost (například při náhodném polití), kterou výrobce uvádí, jsme z pochopitelných důvodů záměrně netestovali. Každopádně průniku tekutiny do útrob Vibe P1m zabraňuje vrstva z nanovláken.

Jak si výrobce poradil s designem?

Konstrukce Lenova Vibe P1m je trochu překvapením. Vzhledem k pevné baterii by se dala očekávat unibody konstrukce, nicméně tomu tak není. Důvodem je umístění slotů na micro SIM, oba jsou pod snímatelným zadním krytem.

Je to docela škoda. Jednolitá konstrukce by totiž telefonu, který je vyráběn v černém a bílém provedení, dodala jistý punc luxusu. Rámečky, ačkoliv vypadají jako kovové, jsou z plastu. Nad displejem se pak nachází dioda signalizující upozornění.

Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m

Telefon je dodáván nejen s fólií na displej, ale také s pouzdrem, které mu sluší. Není však náležitě promyšlené, značně totiž komplikuje manipulaci s postranními tlačítky (vypnutí/zapnutí, ovládání hlasitosti, úsporný režim). Především u tlačítka úsporného režimu takřka znemožňuje jeho využitelnost, nemáte-li tedy dlouhé a zároveň velice pevné nehty.

Vzhledem k rozměrům 71,8 × 141 × 9,3 milimetru působí Vibe P1m v ruce robustně. Standardně přiložené pouzdro tento pocit rozhodně nezmírní. Pocítíte také vyšší hmotnost telefonu (148 gramů). Ačkoli se s tloušťkou 9,3 mm neřadí mezi nejtenčí smartphony, drží se celkem pohodlně. Zaoblené hrany jsou příjemné. Celé zařízení (až na tlačítko úsporného režimu) se dá komfortně ovládat jednou rukou.

Jaké dělá telefon fotky?

Lenovo se v případě modelu Vibe P1m za vysokými pixely nežene. Zadní kamera má rozlišení 8 MPix, což je na současná měřítka relativně málo. Fotografie na displeji vypadají skvěle, ale v počítači už tak dokonalé nejsou. Barvy jsou věrné. Fotkám však schází určitá ostrost, nicméně na sociálních sítích ostudu neudělají.

Aplikace obsluhující fotoaparát podporuje i zachycování HDR snímků. Tato funkce bývá nápomocná při protisvětle, je však nutné mít pevnou ruku. Přední fotoaparát je na současné poměry standardní, pořizuje snímky v rozlišení 5 MPix.

Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m
Lenovo Vibe P1m

Stojí Lenovo Vibe P1m za to?

Vibe P1m se po všech stránkách drží střední cenové kategorie a je vhodný zejména pro méně náročné uživatele používající dvě SIM karty. Výkon není nijak závratný, fotoaparát nepatří mezi nejkvalitnější a ačkoliv je prostředí jednoduché a snadné pro používání, může být absence menu pro některé uživatele nepřekousnutelná. Ačkoliv není konstrukce nejtenčí, stále působí stylově. Osloví tedy i ty uživatele, kteří dbají na vzhled.

Největší devizou přístroje je nepochybně výdrž. Pokud vás tedy irituje věčné dobíjení, je tato mašina stvořena přímo pro vás. Potěší i možnost dobíjení ostatních zařízení prostřednictvím USB.

Za předpokladu, že výdrž není hlavním parametrem ve vašem výběru, existuje celá řada konkurentů, kteří za podobné, nebo dokonce nižší ceny disponují lepší výbavou. Jmenovali bychom zejména telefony Vodafone Smart Ultra 6 (nemá dual SIM) či na fotografie zaměřený Asus ZenFone 2 Laser. Zajímavou alternativou může být i stájový kolega P70. Za vyšší výkon a kvalitní 13MPix fotoaparát si však Lenovo řekne o zhruba tisícovku více.