Který výrobce telefonů zná zákazníky nejlépe

Podíl na trhu mobilních telefonů je společně s finančními výsledky nejjasnějším ukazatelem úspěšnosti výrobce. Z posledního srovnání vyplývá, že Nokii zatím nedokáže nikdo zastavit. Zato na dalších medailových místech začíná být horko. Siemens, jako nebezpečný černý kůň, dýchá na záda unaveným gigantům - Ericssonu a Motorole.
Stejně jako finanční výsledky i podíl na světovém trhu mobilních telefonů ukazuje, že finská Nokia potvrzuje své vedoucí postavení mezi výrobci. Kromě ní dokázal svou pozici na trhu posílit jen německý Siemens. Ostatní společnosti spíše stagnovaly nebo dokonce klesaly. Vyplývá to z údajů o podílu na trhu ve třetím čtvrtletí 2000, které v pátek 5. ledna zveřejnila agentura Gartner Dataquest. Stojí za tímto vývojem nově uvedené telefony?

Mají úspěch

Nokia si upevnila své postavení v čele. Ve třetím čtvrtletí svými telefony zaplavila 30,6 procent trhu, což je o 3,1 procenta více, nežli ve čtvrtletí předešlém. Přestože právě ve druhém čtvrtletí Nokia zaznamenala drobný propad, ve třetím se již vrátila ke svému vzestupnému trendu, který se projevuje s menšími výkyvy již delší dobu. Letní měsíce byly úspěšné, rozhodně také díky novým telefonům 6210 a 3310. Ty se sice na světový trh dostaly až v polovině září, ale díky velkému očekávání zákazníků zaznamenaly ihned velký objem prodeje.

Siemensu se podařil velký krok, když si za třetí čtvrtletí připsal navíc stejný díl trhu jako Nokia a skončil tak mezi výrobci na čtvrtém místě s 8,6 procenta. V případě Siemensu odvedly největší kus práce telefony série 35i, tedy C35i, S35i a M35i. Stejně jako tomu je u Nokie a jejích 6210 a 3310, modely Siemens S35i a C35 jsou špičkami ve svých kategoriích, jak o tom hovoří i výsledky letošní ankety Mobil roku. Na trh byly uvedeny již ve čtvrtletí druhém, ale k jejich velkému rozšíření došlo právě až v létě. Například v České republice se tyto telefony začaly prodávat až na začátku června.

Podíl výrobců mobilních telefonů na trhu

Nedaří se

Podíl u těchto dvou společností stoupl na úkor poklesu v pořadí druhého a třetího z výrobců, tedy Motoroly, respektive Ericssonu. Ten má se svou divizí mobilních telefonů problémy již téměř rok a jak ukazují čísla o prodeji, nejde jen o finanční ztráty. (Více například v článku Rozlučme se s telefony Ericsson?.)Ericsson se ovšem nemůže příliš divit, neboť ve třetím čtvrtletí představil pouze jeden telefon, poměrně drahý hi-endový R320. Trhu ovšem vládnou levné telefony, které představují 70% prodeje. Ericsson nové zajímavé low-endy (A1018, A2618, T20) uvedl později a tak jejich nástup ovlivní až výsledky posledního čtvrtletí roku 2000.

Motorola na letní období roku 2000 asi nebude vzpomínat v dobrém. Podobný problém jako Ericsson postihl i jí. Kromě exkluzivních telefonů Timeport P7389 a posledního modelu V série se pokusila zákazníky oslovit jen nepříliš povedenými low-endy T180 nebo V2288. Motorola utrpěla největší pokles ze všech firem, o celých 2,3 procenta.

Poslední dvě společnosti, které se pohybují nad pětiprocentní hranicí, jsou francouzský Alcatel a japonský Panasonic. Alcatel, který býval před Siemensem, s ním nyní kvůli stagnaci ztratil kontakt a zůstal u podílu 5,6 procenta. Prodej jeho nových telefonů One Touch z řad 300, 500 a 700 se totiž projeví až v posledním čtvrtletí. Panasonic lehce klesl, má nyní 5,4 procenta na trhu.

Jak to je a jak to bude

Výkonný ředitel společnosti Nokia Jorma Ollila po zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí lehce zklamaně uvedl, že společnost, která je největším a světovým výrobcem mobilních telefonů, získala ve sledovaném období pouze několik procentních bodů. Na prosincovém výročním zasedání analytiků v Londýně přitom uvedl, že Nokia v příštích třech letech hodlá růst rychleji než celkový trh mobilních telefonů a získat tak podíl na úkor svých konkurentů. Dodal, že Nokia chce být lídrem na trhu všech produktů mobilních telefonů, uvedla agentura Reuters.

Čísla za poslední tři měsíce roku 2000 se dozvíme až na konci března, ale napovědět by mohly finanční výsledky, které jednotlivé firmy zveřejní v následujících čtrnácti dnech. Přesto lze již dnes odhadnout, že Nokia svou pozici nejspíš udrží. Motorola a Ericsson by jistě rády svůj pokles zastavily, ale to se jim může podařit až nyní, na začátku roku 2001, pokud vůbec. Propad obou společností již trvá déle, ale na hranici deseti procent by se mohl zastavit. Získávat ztracené pozice ovšem bude velmi těžké.

Jak dopadne souboj na hranici pětiprocentního tržního podílu závisí především na úspěchu nových telefonů Alcatel. V každém případě, Siemens se již od této skupiny odpoutal. Donedávna se hovořilo o třech velkých výrobcích mobilních telefonů, za nimiž se o poznání dál hemžili drobnější firmy. Nyní se rýsuje nové rozdělení. Nokia jako suverénně dominantní společnost s třetinovým podílem a za ní vyrovnaná trojice – Motorola, Ericsson a Siemens. Právě německá firma se stává jakýmsi černým koněm, který již dýchá na paty Ericssonu. Pokud se Ericsson nedostane ze svých problémů, třetí místo nejspíš dlouho neudrží.

  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...