Historie chytrých telefonů s Windows Mobile

Historie chytrých telefonů s Windows Mobile | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

Kterak se Microsoftu do práce zachtělo: historie Windows Mobile zařízení (díl 2.)

  • 14
V prvním díle pojednávajícím o historii zařízení s operačním systémem Windows Mobile jsme si připomněli prehistorické chytré telefony s tímto OS. V dnešním druhém díle sehrají hlavní úlohu modely s Windows Mobile 5.0.

V úvodní části pojednání o prvních telefonech s Windows Mobile jsme těmto zařízením vyčítali příliš vysoké ceny. Padlo také několik narážek na mírnou labilitu systému, což se ale týkalo pouze ranné verze Smartphone 2002.  Zařízení uvedené v následujícím přehledu už syndromem vysokých pořizovacích nákladů netrpí, vždyť i ty nejnovější z nich přicházejí s cenou lehce nad 10 000 korun a jsou tak i lacinější, než jejich “hloupí“ kolegové (rozumějte telefony bez operačního systému).

Windows Mobile 5.0 for Smartphone (Magneto)

Nová verze Windows Mobile 5.0 s kódovým označením Magneto byla vydána v květnu roku 2005 a dnes ještě stále většina nejnovějších smartphonů běží právě pod touto verzí. Velikou změnou je odlišná práce s pamětí a tak se majitel zařízení s WM 5.0 již nemusí bát ztráty cenných dat při úplném vybití akumulátoru, což bylo velkým neduhem u předchozích verzí (týká se pouze platformy Pocket PC).

WM 5.0 for Smartphone - Obrazovka Dnes  WM 5.0 for Smartphone - Menu WM 5.0 for Smartphone - Kalendář WM 5.0 for Smartphone - File Explorer


Dalším vylepšením je podpora čtvercových displejů a QVGA rozlišení u Smartphonů (i když QVGA displeji disponuje i několik modelů s WM 2003 SE). Smartphone verze také přinesla maticové menu, které bylo dříve ve tvaru seznamu. Slibovaná úplná kompatibilita softwaru mezi platformami Pocket PC a Smartphone se však nekoná a tak je myšlenka, že program původně psaný pro Pocket PC spustíme i na chytrých telefonech, lichá.
U zařízení s novou verzi Windows Mobile se objevuje i nová edice kapesních Office s příznačným názvem Office Mobile. Nová je pro Smartphony i podpora bezdrátového modulu Wi-fi, se kterým jako první přišel HTC Hertz (dříve Tornado).

HTC Douton

Ekvivalentní označení: i-mate SP4m, O2 XDA Phone

Podobně jako byly modely Feeler, Sonata či Amadeus jen variantami původního Typhoonu, byl i HTC Douton pouze mírně odlišnou modifikací úspěšného Hurricanu. Proti němu však Douton přinesl několik vylepšení, z nichž nejpodstatnější byl dozajista “nástup“ nové verze OS Windows Mobile 5.0 v edici pro Smartphony.


HTC Douton

Hardwarová výbava zůstala nezměněna, ono 64 MB ROM/RAM a 200 MHz procesor Texas Instruments stačilo i zde k zajištění dostatečného výkonu. Douton však na rozdíl od svého vzoru disponoval čtyřpásmovým GSM/GPRS modulem, majitel tak byl k zastižení v jakémkoli koutu Zeměkoule (koutu civilizace).

Komunikaci s jiným mobilním telefonem či PC zajišťoval (kromě miniUSB konektoru) infraport nebo Bluetooth ve verzi 1.2, integrované Wi-fi nebylo zastoupeno. Použitý digitální fotoaparát byl papírově totožný s tím, který inženýři v HTC implementovali do “Hurikánu“. Baterie o kapacitě 1 150 mAh slibovala velmi slušnou výdrž přístroje na jedno nabití.


HTC Hertz (Tornado)

Ekvivalentní označení: i-mate SP5, O2 XDA IQ, O2 XDA Orion (v Asii), Qtek 8310, Vodafone V1240 (Velká Británie), Vodafone VDA II (Německo)

Někde se o tomto zařízení mluví jako o Tornadu, jinde je prezentován jako HTC Hertz – tak či onak šlo o první Smartphone s podporou bezdrátových Wi-fi sítí. Právě díky nevídané datové výbavě se Hertz stal vlajkovou lodí mezi chytrými telefony. Celosvětovému rozšíření napovídá i distribuce téměř všech nadnárodních mobilních operátorů, v jejichž nabídkách se prvně objevil v říjnu 2005. Tohoto nadupaného kousku se dočkali i našinci – o Vánocích jej totiž do své nabídky uvedl Eurotel (dnes již O2).

HTC Tornado

Hertz poháněl, později notoricky známý, procesor značky Texas Instruments s tepem 200 Mhz, kterému zdatně sekundoval dostatek paměti v kombinaci 64 MB FlashROM a 64 MB RAM. Hertz pochopitelně nabízel i rozšiřující paměťový slot typu miniSD, jenž se skrýval pod baterií. Displej s rozlišením 240 x 320 obrazových bodů sliboval pohodlnou práci a díky 65 536 možných barevných odstínů i pěknou podívanou.

Pohodlné telefonování v rozličných končinách zajišťoval čtyřpásmový GSM modul, z datových přenosů pak bylo kromě běžného GPRS k dispozici i mnohem rychlejší EDGE. Nesmrtelnost si však Hertz zajistil především integrací Wi-fi přijímače, který bychom v té době čekali spíše jen u kapesních počítačů. Datové funkce završil Bluetooth a infračervený port.

Na zadní straně našel své místo objektiv integrovaného foťáku, schopný pořídit snímky s rozlišením 1280 x 1024 pixelů, zvládl zaznamenávat i krátké videosekvence.

Recenze HTC Hertz (Qtek 8310)

HTC Faraday

Ekvivalentní označení: Orange SPV C600

Faraday nebyl novým modelem, ale pouhou variantou původního Tornada. Typem procesoru, rozložením paměti i specifikací displeje totiž předchozí model věrně kopíroval. Jediným rozdílem tak byla nepřítomnost Wi-fi, o nějž byl Faraday tak říkajíc okleštěn.

HTC Faraday

HTC Faraday pod označením SPV C600 našel své místo u operátora Orange, v USA se zase objevila verze s externí anténou.

HTC Tempo

Ekvivalentní označení: i-mate SP5m, Qtek 8300

Dalším modelem vycházejícím z úspěšného Tornada, který však vzhledově kopíroval HTC Hurricane byl na sklonku minulého roku Tempo. Hardwarová výbava byla totožná s Tornadem, nechybělo tedy integrované Wi-fi a podpora rychlých datových přenosů EDGE.

HTC Tempo

Podobně jako Amadeus byla i tato varianta určená pro časté posluchače hudby v úsporném formátu mp3 a tak na jeho těle našla své místo tři hudební tlačítka.

HTC STRTrk (dříve Star Trek)

Ekvivalentní označení: i-mate Smartflip, Qtek 8500, Dopod S300, Cingular 3125

Chytrými telefony véčkové konstrukce světový trh nikdy neoplýval a nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl nabrat jiný směr. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že díky úspěšným modelům Motorole MPx 200 a 220 mají smartphony této koncepce příznivců více než dost. Proto lze loňský červen označit za malý svátek, alespoň pro milovníky “chytrých véček“ – parné léto se totiž neslo ve znamení HTC STRTrk.

HTC STRTrk

Malý telefon, rozměrově i designově velmi podobný legendarní žiletce Motorole V3, přinášel až na absenci Wi-fi, možnosti dodnes populárního Qteku 8310. Hardwarové parametry, digitální fotoaparát i specifikace displeje byly s ním totožné, změnou ale prošel rozšiřující slot a tak je možno paměť 64 MB ROM/RAM zvýšit kartami typu microSD.

Zdejší operátoři STRTrk do svých nabídek nezařadili, zájemci se ale mohou spolehnout na internetové prodejce, kteří jej nabízejí za cenu okolo 9 000 Kč (duben 2007).

Recenze HTC STRTrk (Qtek 8500)

HTC MTeoR (dříve Breeze)

Ekvivalentní označení: Qtek 8600, Orange SPV C700

Měsíc po vydání HTC STRTrk nastupuje na světový trh HTC MTeoR, prezentovaný jako nástupce oblíbeného HTC Hertz (Qtek 8310). Tento model dokáže na první pohled zaujmout především malými rozměry a precizním dílenským zpracováním. Pochvalu si zaslouží i použité materiály krytu, kde má hlavní slovo odolný hliníkový plech.

HTC MTeoR

Hlavní zbraň MTeoRa ale spočívá v podpoře sítí třetí generace, takže uživatelé pohybující se v místech pokrytí mají o bleskurychlé datové přenosy postaráno. Příznivce videotelefonie zamrzí absence přední kamerky, která však původně chybět neměla. Za více než velmi slušný lze označit výkon tohoto malého zařízení.

Lví podíl na tom samozřejmě má použitý 300 Mhz procesor Samsung společně se 128 MB FlashROM, operační paměť má potom velikost 64 MB. Potěšující je umístění microSD slotu – manipulace s kartou se tak již obejde bez nutnosti vyjímat baterii.

Recenze HTC MTeoR

Samsung i320

Na sklonku srpna, kdy se v republice objevily první testovací verze nového Samsungu to vypadalo, že třetí čtvrletí loňského roku bude, alespoň co se nových telefonů s Windows Mobile týká, opravdu plodným obdobím. Oficiální prodej byl však nejprve přesunut na září, ale nakonec se od prodeje tohoto zařízení opustilo úplně.

Samsung i320 je, společně, s Motorolou Q nejtenčím chytrým telefonem vůbec. V ostatních dvou rozměrech pak Motorolu hravě strčí do kapsy. Jedná se v pořadí o druhý Smartphone s displejem položeným naležato, úplnou QWERTY klávesnici pak nabídly již dříve dva modely (Moto Q, Voq Pro).

Samsung SGH-i320

Pokud jsme výkon MTeoRu označili za velmi slušný, zde je díky 416 MHz rychlému procesoru ještě o stupínek vyšší. Vnitřní sdílenou paměť velikosti 128 MB je možno dále rozšířit kartami microSD. Displej s rozlišením 320 x 240 obrazových bodů musel ustoupit rozměrné klávesnici, proto je orientován naležato.

Z datových funkcí se patří zmínit podpora GPRS i rychlejšího EDGE, Wi-fi přijímač byste však v útrobách tohoto “hubeňoura“ hledali marně. Zadní strana tradičně patří digitálnímu fotoaparátu, s jehož pomocí pořídíte nejen fotografie s rozlišením SXGA, ale i krátká videa.

Motorola Q

Ačkoli je oficiálním datem uvedení Motoroly Q květen 2006, v Evropě se zatím s “Q-čkem“ nesetkáte. V prodeji je totiž pouze CDMA verze, s níž bychom bohužel v GSM sítích velkou parádu neudělali, alespoň co se týká telefonování (Moto Q je totiž model, který velký rozruch i obdiv nepochybně způsobí, o tom není nejmenších pochyb).

Motorola Q

V době ohlášení mělo jít o nejtenčí Smartphone, na což ovšem konkurenční Samsung reagoval stejně tlustým (tenkým) chytrolínem – modelem i320. Ladný běh systému WM 5.0 je zajištěn čipem Intel na 312 MHz, paměť je pak k dispozici v rozložení 128 MB FlashROM a 64 MB RAM.

Rozšiřujícím slotem je miniSD, karty tohoto typu jsou dostupné v maximální kapacitě 2 GB (co nevidět má přijít San Disk se 4 GB variantou). Aktivní TFT displej s rozlišením 320 x 240 px je v režimu “landscape“ a zvládne zobrazit až 65 tisíc barevných odstínů.

Na své si přijdou i příznivci fotografování, i když se snímky pořízenými touto kamerkou s rozlišením 1,3 megapixelu asi díru do světa neudělají. Suma sumárum, funkčně jde téměř o totožné zařízení jakým je Samsung i320. Při rozhodování tak bude hrát hlavní roli cena a vzhled telefonu, své udělají i sympatie k jednotlivým výrobcům.

HTC S620 (Excalibur)

Ekvivalentní označení: Orange SPV E600, T-Mobile MDA Mail, Dopod C720X, O2 XDA Cosmo

Předchozí dva přístroje, tedy Samsung SGH-i320 a Moto Q, byly prvními smartphony s displejem orientovaným na šířku a QWERTY klávesnicí. Tento koncept mezi uživateli slaví úspěch a tak vznikají další modely téže konstrukce. Jedním z nich je HTC S620 alias Excalibur. Rozměrově je S620ka oběma dřívějším modelům velmi podobná, v pase má však takřka 13 milimetrů a v tomto ohledu za staršími kolegy mírně zaostává.

HTC Excalibur

Aktivní displej s diagonálou 2,4“ zobrazí naráz až 65 536 barevných odstínů, což je mimochodem pro systém Windows Mobile 5.0 (zde s AKU 3.0) maximem. Zobrazovač je orientován naležato s maticí 320 x 240 obrazových bodů.

Srdcem Excaliburu je velmi známý, a u WM zařízení hojně používaný procesor TI OMAP s pracovním tempem 201 MHz. Za neobvyklou nelze označit ani paměťovou zásobu v kombinaci 64 MB RAM/128 MB ROM. Uživatelskou paměť navíc rozšíříte libovolnou kartou standardu microSD, který je v současné době jasně nejpoužívanějším typem paměťových karet (alespoň co se týká WM zařízení).

S Excaliburem si zavoláte ve všech GSM pásmech, podporu sítí třetí generace však nečekejte. Z datových norem je podporováno GPRS a EDGE, což nabídla i Motorola Q a Samsung. U obou těchto modelů jsme hořekovali nad absencí Wi-fi modulu, zde již podobné stížnosti nehrozí – Excalibur totiž integrovanou Wi-fi obsahuje. Výbavu doplňuje Bluetooth verze 2.0.

Digitální fotoaparát poslouží k pořizování snímků v rozlišení nanejvýš 1280 x 1024 obrazových bodů. V šeru na fotogravování s Excaliburem rovnou zapomeňte, přisvětlovací dioda totiž chybí. HTC S620 je zajímavý a funkcemi nabitý přístroj, který si své publikum jistě získal. Svou roli na tom sehraje i rozumná cena, která se pohybuje okolo 10 500 Kč.

Samsung SGH-i600

Druhý chytrý Samsung s QWERTY klávesnicí potkalo stejné zpoždění jako starší model i320 a tak se na pulty našich obchodů dostal teprve nedávno. Koncepce zůstala zachována, uvnitř se však odehrály poměrně velké změny. Rozměrově i hmotnostně patří oba Samsungy do stejné kategorie – středně velkých a velmi lehkých zařízení.

Prvním velkým rozdílem je značné hardwarové oslabení. Rychlý Intel na 416 MHz byl vyměněn a nastoupil úsporný, ale zdaleka ne tak výkonný čip Texas Instruments s taktem 200 MHz. Snížena byla i ROM a to na 128 MB, 64 MB operační paměť zůstala zachována stejně jako paměťový slot na microSD karty.

Nový chytrý Samsung dupe za dveřmi!

Displej narostl na úhlopříčku 2,3 palce, ale zobrazí 16-bitové barvy (i320 uměla i 262 144, což bylo stejně k ničemu). Novinka komunikuje ve čtyřech pásmech GSM a přidává také UMTS. K videotelefonii tak majitelé využijí přední kamerku s VGA rozlišením. Další podstatnou a vítanou změnou je přítomnost Wi-fi modulu. Podrobnější srovnání obou Samsungů najdete zde.

HTC S310 (Oxygen)

Ekvivalentní označení: Orange SPV C100, Dopod 310

Levný Smartphone vhodný pro uživatelé začínající s Windows Mobile. Přístroj nabízející základní funkce, přesto díky operačnímu systému zařízení mnoho funkcí – i takto by se dal chytrý telefon s kódovým označením S310 stručně charakterizovat. Oxygen pohání procesor TI OMAP na 200 MHz a ten společně se 64 MB ROM/RAM představuje dostatečnou hardwarovou základnu pro Windows Mobile 5.0 AKU 3.0. Příjemným rozměrům 48 x 108 x 18,5 mm odpovídá 105 gramů hmotnosti včetně baterie.

HTC Oxygen

Méně potěšující je zmenšení displeje – pro obdobné telefony (Qtek 8310, Motorola MPx 200) typická úhlopříčka 2,2“ byla redukována na rovné dva palce. Rozlišení je přitom 176 x 220 pixelů, barevná hloubka potom 16-bitová. S Oxygenem pochopitelně vyřídíte i telefonní hovory, konkrétně jsou podporována čtyři GSM pásma, z datových norem pak GPRS a EDGE.

Multimediální výbavu zajišťuje 1,3 mpx fotoaparát. Oxygen sice nenabízí moderní funkce, jako je integrovaný Wi-fi modul, nebo podporu UMTS. Přesto si troufáme tvrdit, že za cenu okolo 7 500 Kč včetně 1 GB microSD karty toho uživatelům nabídne více než dost.

Tatung M1

V půli roku 2006 se na světový trh dostává další smartphone, který není dílem společnosti HTC. Výrobcem novinky bylo seskupení Tatung, které svůj první počin označilo velmi jednoduše – M1. Přístroj překvapil tloušťkou pouhých 16 mm a se svými 90 gramy patřil do váhové muší kategorie.

QVGA displej zobrazil najednou více než 65 tisíc barev, jeho fyzické proporce pak byly identické jako v případě HTC Tornado. Svižný chod přístroje zajistil čip TI OMAP s taktem 208 MHz, kterému asistovalo 64 MB operační paměti. Paměťovými kartami miniSD rozšiřitelná FlashROM měla velikost 128 MB.

Tatung M1

Tatung pracoval ve čtyřech GMS pásmech, z datových standardů však spoléhal pouze na GRPS. Integrován byl Bluetooth modul, Wi-fi byste se však v jeho specifikacích nedohledali. Slušnou výbavu završil integrovaný fotoaparát, kterého charakterizoval nápis 1,3 megapixel.

Tatung M1A

Jen dva měsíce trvalo, než se na trhu objevil nástupce původní M1. Ve skutečnosti však šlo spíše jen o lehce inovovaný původní model, kterému byla kompletně upravena skořepina a přidáno 64 MB RAM. Zbylé specifikace zůstaly naprosto shodné. Ještě dodejme, že ani jeden počin společnosti Tatung nebyl v ČR oficiálně v prodeji.

Samsung SGH-i310

Září 2006 se ve světě Windows Mobile mimo jiné neslo ve znamení Samsungu SGH-i310, šlo tedy o nástupce modelu i300x (Recenze zde). Novému modelu byl předepsán značný nárůst paměti – na 160 MB byla navýšena ROM, integrovaný HDD měl nyní kapacitu celých 8 GB.

Samsung SGH-i310

Použitý procesor, displej, telefonní a datové schopnosti – to vše zůstalo naopak zcela nezměněno. Vylepšen byl ale fotoaparát, se kterým jste nyní pořídili snímky s rozlišením až 1600 x 1200 bodů.

i-mate SPL

Ekvivalentní označení: Amoi E70

Spolupráce velikánů HTC a i-mate byla zhruba v půli minulého roku ukončena. Distributor i-mate si tak musel hledat nového “chlebodárce“, tedy společnost, od které bude přebírat WM smartphony a komunikátory a ty pak prodávat pod vlastním označením. Netrvalo dlouho a novým partnerem se stává čínská Amoi.

Prvním produktem kooperace se stává stylový smartphone i-mate SPL. Inženýři se evidentně inspirovali u Motoroly – jejich model je totiž velmi podobný Motorole SLVR L7. Tuto podobu zkrátka nikdo nezapře. Specifikace i-mate SPL sice nejsou seznamem nejmodernějších komponent, tento model spoléhá spíše na oblíbený design a příjemné rozměry, které jsou 49 x 114,5 x 12 milimetrů.

i-mate SPL

Srdcem celého přístroje je 200 MHz čip Texas Instruments. Paměť je obsažena v obvyklé kombinaci 64 MB RAM a 128 MB ROM, kterou lze navýšit miniSD kartou. Uživatele kromě klávesnice ala V3 Razr zaujme také jemný QVGA displej s 16-bity barevné hloubky. Telefonování zajistí triband GSM/GPRS modul, podpora přenosů EDGE se, stejně jako UMTS, nekoná. Z dalších datových rozhraní je zastoupeno Bluetooth ve verzi 1.2. i-mate SPL poslouží i jako digitální fotoaparát s CMOS čipem o 1,9 milionu buněk.

Rover PC M5

V létě 2006 byl oficiálně představen další smartphone s operačním systémem WM 5.0 a opět nešlo o počin z produkce HTC. Vybavení Roveru však bylo jednomu modelu této společnosti docela podobné, konkrétně šlo o low-endový Oxygen. Rover nabídl větší uživatelskou ROM, kterou bylo i v tomto případě možné navýšit libovolnou kartou standardu microSD.

RoverPC M5

Dále se pyšnil také větším displejem, šlo o běžnější úhlopříčku 2,2 palce. Ochuzen byl ale o podporu datových přenosů EDGE, což na druhou stranu kompenzovala integrace Wi-Fi modulu. Integrovaný fotoaparát byl, alespoň papírově, totožných kvalit a možností.

Co nás čeká a nemine v tomto roce?

Posledním modelem z kategorie WM Smartphonů, který osvěžil tuzemský trh, je průkopnický HTC S710 alias Vox. Tomu lze připsat hned dva primáty – jednak jde o první přístroj s Windows Mobile 6.0, druhá jedinečnost potom spočívá v integrované vysouvací QWERTY klávesnici. Co nevidět se dočkáme také modelu HTC Cavalier.

Skupinka zařízení, které spojuje QWERTY klávesnice a landscape displej (jako jsou Motorola Q, Samsung SGHJ-i320 a SGH-i600, HTC Excalibur) tak bude bohatší o dalšího člena. Premiéru si v této oblasti střihne Hewlett Packard, tradiční producent nejen komunikátorů a kapesních počítačů (i když skutečným výrobcem je HTC). Jejich plánovaný iPAQ 500 se ale zřejmě v záplavě jiných a lépe vybavených smartphonů spíše ztratí a díru do světa dozajista neudělá.

Článek touto části uzavírá kapitolu historie WM smartphonů a již brzy se můžete těšit na pokračování, ve kterém si připomeneme ty nejvýznamnější komunikátory.