Královna z Japonska - SONY Clié NR70 (2)

Přinášíme vám pokračování naší exkluzivní a pečlivě připravované recenze a první zkušenosti se žhavou novinkou, která je bouřlivě očekávaná mezi příslušníky rodu PalmOS produktů.

  • Klávesnice


Vestavěná klávesnice je skvělým tahem, jednak nemusíte volitelně používat rozpoznávání písma, jednak si nemusíte žádnou klávesnici dokupovat. To ocení hlavně lidé, kteří si špatně zvykali na Graffiti plochu a kteří kvůli absenci klávesnice tato zařízení zavrhovali. Nedá se ovšem vůbec srovnávat s externími klávesnicemi! Pochopitelně to není na žádné dlouhé psaní, ale pouze na poznámky, krátké e-maily, SMSky atp. Klávesnice je podobná těm, které jsou u některých mobilních telefonů, malých kalkulátorů nebo na hodinkách , tj. každé tlačítko se mačká zvlášť a má krátký, tvrdý, ale opravdu výborný stisk. Napsal jsem si na Clié cca 1500 znaků v poznámkách k modelu a psalo se mi opravdu dobře. Bohužel mne nemile překvapilo rozložení kláves, a tak jsem chvíli hledal backspace, a bohužel nenašel - musíte použít šipku zpět a tlačítko delete :(. Dále mi trochu nesedlo umísténí mezerníku, který je moc daleko a hůř se mačká. Rozložení pevných hardwarových tlačítek je dobré. Bohužel zřejmě výrobce ani nechtěl, aby se tato tlačítka používala, protože jim věnoval málo času a nejsou ani opatřena prohlubněmi pro zmáčknutí stylusem. Navíc rolovací tlačítka v podobě půlměsíčků se mačkají opravdu špatně, ještě že tu je jog-dial a tlačítko back na levé hraně přístroje. Hardwarová tlačítka totiž přesně kopírují plochu okolního materiálu, a tak se špatně nahmatají a mačkají. Designu v chromové úpravě se však nedá nic vytknout.





  • Rychlost

Již při prvotním hraní a načítání obrázků bylo nové Clié NR70 rychlejší než předchůdci Clié T615 a např. můj Palm m505! Přeci jen, zdvojnásobení taktovací frekvence musí být někde znát. Po nainstalování aplikace Benchmark 2.0 se projevilo opravdové srdce, které buší uvnitř tohoto PDA, a je jím procesor DragonBall VZ na frekvenci 66 MHz a neuvěřitelným výkonem 307%. Opravdová rychlost, nemyslíte...? Velice dobře si umím představit, jak pracuji a na pozadí si nechávám přehrávat MP3 soubory a nemusím hledět na snížený výkon celého zařízení.

  • Reproduktor a AudioPlayer

Nové Clié NR70 je vybaveno také monofonním reproduktorkem, přes který lze přehrávat alarmy, WAV, MIDI, MP3 a ATRAC3 soubory; tj. v novém Clié je vestavěn MP3 přehrávač tak, jako tomu bylo u modelu N760c. Přehrávání je možné jednak přes sluchátka (stereo), nebo pouze mono přes vestavěný reproduktor; přehrávání je i tak na dost dobré úrovni a dá se poslouchat, není však pro fajnšmekry. Je použito stejného dekódovacího procesoru jako u typu Sony Clié N760c. Přepínání mezi sluchátky a reproduktorem se děje automaticky po zapojení konektoru sluchátek. Polyfonní zvuky alarmů a zvuky, které si můžete nadefinovat pro určité akce, chybová hlášení atp., jsou naprosto skvělé. Zvuk se jeví jako prostorový a jako by se rozléhal všude okolo. Je to stejná technologie jako u mobilních telefonů. Navíc zvuk je čistší a mnohem hlasitější, takže alarm nastavený v diáři už zcela jistě nepřeslechnete! Bohužel jsem nemohl pořádně vyzkoušet MP3 přehrávač, protože MP3 soubory je možné přehrávat pouze z MemoryStick karet.

 



  • Hardware

Za zmínku zcela jistě stojí použití moderních technologií počínaje procesorem DragonBall VZ na taktovací frekvenci 66 MHz, jen pro porovnání: je to dvojnásobná frekvence, než je použita u všech stávajících PalmOS produktů, ty mají taktovací frekvenci 33 MHz. Dále kladně hodnotím vestavěnou paměť RAM o velikosti 16 MB (prakticky využitelných 15 MB), ale tato velikost se již stává docela standardem. Paměť ROM má velikost 8MB.

 

  • MemoryStick


Klasika v podobě rozšiřujícího slotu a la Sony se nazývá MemoryStick. Snad již každý ví, jak taková karta vypadá. Jenom si připomeňme, že Clié můžeme krmit jak modrými, tak i bílými kartami. Rozdíl je v tom, že modré jsou klasické paměťové karty, kdežto bílé jsou karty chráněné, popř. karty s TARAC3 soubory (obdobný formát jako audio MP3). Šachta, do které se karty a rozšiřující periférie zasouvají, je chráněna černou záklopkou proti zanášení nečistotami.

 

  • InfraPort

Je umístěn hned nad MemoryStick slotem a svojí černou barvou naprosto ladí s šachtou pro MemoryStick. Vysílací část je opět rozšířena o lepší dosah, a tak můžete s dodávaným softwarem používat infračervený port jako dálkové ovládání k vašim produktům Sony v domácnosti.

 

  • Vestavěné baterie a výdrž

Nové Clié je vybaveno nabíjecími akumulátory v podobě 5V akumulátoru Li-Ion s kapacitou 800 mAh. Tyto akumulátory je možné vyměnit jednoduše vyšroubováním malého křížového šroubku, který baterii zajišťuje. Baterie se dobíjí v kolébce, bohužel nelze PDA dobíjet samostatně (pouze při dokoupení cestovního balení – travel pack). Akumulátory se dobíjejí na plnou kapacitu cca 1,5 hodiny a dobíjení je signalizováno oranžovou LEDkou, která je umístěna vedle tlačítka pro zapnutí na kloubu Clié a označena popiskou CHRG, z anglického charge - nabíjet. Výdrž baterií je pochopitelně závislá na nastavení podsvícení, zda používáte polyfonní zvuky, jak často píšete na klávesnici, zda posloucháte MP3 soubory, zda čtete z MemoryStick karty atd., atd. Výdrž lze definovat jako cca 5 hodin nepřetržité práce nebo týdenní až čtrnáctidenní používání, ale záleží na každém z vás, jak své PDA používáte.

 

  • Kolébka a synchronizace


Synchronizační kolébka je krásným dílem - její okraje jsou stříbrné, HotSync tlačítko je chromové a pod tělem PDA je umístěno plexisklo pro držení těla přístroje. Synchronizační kabel je připojen ke kolébce napevno. Synchronizace probíhá pomocí nových ovladačů opravdu svižně a mnohem rychleji než např. u Palmu s USB. Upozorňuji, že při koupi Clié si musíte starý Desktop odinstalovat a pomocí přiloženého CD nainstalovat nový, s novými ovladači. Pak teprve uvidíte, jak to svižně “lítá”.

 

Za zapůjčení děkujeme firmě PDA Planet, Praha

 

Závěr:

Jedná se opravdu o naprostou bombu, ale řekněme si narovinu, kdy takovéto věci navíc, které jsou uvnitř zabudovány, využijeme, zda se nejedná spíše o spotřební elektroniku, která bude za pár měsíců v propadlišti dějin, zda nám vydrží baterie stejně, nebo budeme muset každý večer dobíjet, zda bude dost aplikací pro podporu takovéhoto zobrazení a co cena, která není zrovna nejmenší (nadšenci a lidé, kteří jsou ochotni zaplatit za mobilní kancelář a opravdu hezkou hračku, ti si to koupí kdykoliv). Displej, rozlišení, barevnost, polyfonní zvuk, MP3 přehrávač, klávesnice, design - to vše je naprosto skvělé!!! Musíme si však také uvědomit, že za chvíli přijde PalmOS verze 5.0, který běží pouze na ARM procesorech a bude nabízet třeba více možností než toto bombastické Clié, ale to necháme koňovi, ten má větší hlavu. Navíc svojí velikostí a hmotností se naprosto nehodí na nošení v kapse u košile, ale spíše ve speciálním pouzdře na opasku. Každopádně se však jedná o technologickou bombu a je vidět, že vývojový tým Sony ví, jak zapůsobit na trh a zabalit to do nádherného kabátku.