Fethi Nekrouf (vlevo) a Khayyam Alexander na usvědčující selfie

Fethi Nekrouf (vlevo) a Khayyam Alexander na usvědčující selfie | foto: Fethi Nekrouf

Zloději propadli kouzlu selfie. Sami rozeslali usvědčující snímek

  • 33
Se ztrátou mobilu na večírku v newyorském klubu, se čtrnáctiletý mladík již smířil. Záhy však jeho přátelé i matka dostávali vulgární zprávy. Tím však drzost zlodějů neskončila. Spoléhali na mobilní aplikaci a poslali i svoji fotku. Příjemce však podcenili.

James Pugliatti přišel o iPhone 5 v newyorském klubu Stage 48 již 17. dubna. Navštívil tehdy večírek pro osoby mladší osmnácti let. Ke své smůle však neměl v odcizeném telefonu aktivovanou funkci Hledat iPhone, přes níž by se mohl pokusit telefon sám dohledat, případně vzdáleně smazat jeho obsah.

Proto pak patrně ani nekontaktoval policii, té by totiž scházel důležitý prostředek k úspěšnému nalezení telefonu. Oproti jiným, kteří v minulosti vzali spravedlnost do vlastních rukou (více se dočtete zde), se tak mladík se ztrátou raději smířil. S nepříliš velkým nadšením si pak pořídil náhradní telefon.

Snapchat

Aplikace primárně slouží k rozesílání fotografií a videí doplněných komentářem. Soubory jsou po zobrazení příjemcem po pár sekundách automaticky smazány. Dovolí tak rozesílat materiály, jejichž zpětné dohledání je nežádoucí.

Nově byla rozšířena o klasický chat včetně funkce videokonference. I tato konverzace je po zobrazení oběma stranami smazána.

V USA má desítky milionů uživatelů.

To však ještě netušil, že to zlodějům nebude stačit. Nedlouho po činu se totiž zcela nepochopitelně rozhodli prostřednictvím Snapchatu terorizovat všechny Jamesovy přátele. Přes mobilní aplikaci, která je v USA velmi oblíbená, jim začali rozesílat vulgární zprávy.

Patrně v přesvědčení, že jsou na ně všichni krátcí, byli v této provokaci velmi vytrvalí. Jenže o pár dnů později na to doplatili. Osudnou se jim stala fotografie. Šlo o selfie, díky níž je později policie obvinila z trestného činu. Ve chvíli jejího odeslání je zřejmě vůbec nenapadlo, že by si ji mohl kdokoli z příjemců uložit. K jejich smůle se tak skutečně stalo.

Jamesův kamarád pak autoportrét dvojice mladíků předal jeho matce, která fotografii následně poskytla policii. Tu však zkontaktovala až 27. dubna, tedy deset dní po krádeži. A to až kvůli strachu o vlastní bezpečí, když obdržela další z mnoha vulgárních zpráv. Ty se pravděpodobně až do oné chvíle snažila ignorovat. Pomyslnou poslední kapkou byla zpráva ve znění "Mami, já jsem tak nadržený".

O několik dní později se pak policie obrátila se žádostí o pomoc při identifikaci dvojice mladíků na veřejnost. Selfie publikoval také portál New York Post, který o celém případu informoval. Podle informací policie se na ni ještě tentýž den obrátil jeden z mladíků zachycených na fotografii.

Byl jím šestnáctiletý Khayyam Alexander, později policisté zatkli i osmnáctiletého Fethiho Nekroufa. Oba si pak vyslechli obvinění z drobné krádeže a trestného držení kradeného majetku.