Koupíte si neznačkový mobil? Můžete hodně ušetřit

aktualizováno  2:00
Nad neznačkovou mikrovlnkou nebo toustovačem v blízkém supermarketu nikdo nepohne ani brvou. Prodávají se levné MP3 přehrávače, neznačkové digitální fotoaparáty i jiné zboží. Teď je čas na neznačkové mobily.

Téměř každý výrobek spotřební elektroniky lze na trhu sehnat jak od renomovaných výrobců, tak i v podobě levných přístrojů od neznámých výrobců nebo dokonce s uměle vytvořenou značkou, z které nelze určit ani původ, ani kvalitu a renomé výrobce. Neznačkové jsou výrobky bílé techniky, audio o video přístroje, z aktuálních prodejních hitů můžeme jmenovat i neznačkové MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty, nebo notebooky. Jen mobilní telefony chybí.

Neznačkové mobily nechybí jen na našem trhu ale i ve většině jiných evropských zemích. Výjimečně lze najít mobily pod značkou některých diskontních řetězců a to především v Německu. Při bližším prozkoumání ale zjistíme, že jsou to většinou značkové mobily, jen s jiným logem. To není případ pravých neznačkových mobilů.

Mobilům se tento trend nevyhnul

Ač se tedy může zdát, že mobilům se tento trend neznačkových produktů vyhnul, není to pravda. Naopak, tento trend významně vstupuje i do tohoto oboru. Hledat musíme na asijských trzích, které jsou mnohem konkurenčnější než ty evropské a především tam není v prodeji mobilních telefonů tak silná pozice operátorů jako například u nás.

Na volném trhu se tak mohou snadněji uchytit i méně známé firmy. Malým firmám chybí marketingové peníze, které při vstupu do operátorského portfolia chybí a někdy ani tyto peníze nepomohou. Na asijských trzích toto není potřeba a tak se na těchto trzích prodávají mobily nejrůznějších výrobců, mnohé i pod několika značkami zároveň. Přesně jako u nás mikrovlnky nebo televize.

Někdy jsou lepší než modely slavných značek

Pravý neznačkový mobil se snaží zaujmout cenou. Logo může být jakékoliv, podstatný je mnohem výhodnější poměr výkonu a ceny než u značkové konkurence. Nemusí se nutně jednat o špatně vybavený nebo málo pohledný mobil, někdy je tomu právě naopak. Neznačkové mobily můžeme na asijských trzích najít v každé cenové relaci, od těch nejlevnějších za několik stokorun až po slušně vybavené mobily za v přepočtu maximálně 5 000 Kč. Na víc si zatím neznačkoví výrobci netroufají.

   
První se v Thajsku prodává pod názvem Sawasdee, další je v prodeji pod mnoha různými názvy, stejnou cenu má i model F-One, například v Thajsku prodávaný pod značkou Zeason. Poslední je značkový Dbtel 2050, který má také hned několik dalších jmen. Ceny se pohybují v rozmezí 450 - 700 Kč.

Ani jedna z firem vyrábějících neznačkové mobily nám nic neříká a ani to není podstatné. Logo se může za týden změnit, a to třeba podle přání odběratele. Telefony se nepodobají produktům značkových asijských firem, asi se jedná o vlastní produkty tamních výrobců. Mobil v Asii vyrobí dnes kdekdo, stejně jako tam dokáží vyrobit cokoliv jiného. Většinou se ani nejedná o výrobu v pravém slova smyslu ale jen montáž z volně dostupných komponentů.  


Barevný displej za 800 Kč? V případě tohoto mobilu to je realita. Jmenuje se Zeason, nebo také X-Power, nebo Mobostar. Nejlevnější značkové mobily s barevným displejem stojí pro porovnání asi od 1 500 Kč.

Na asijských trzích můžeme najít superlevné telefony v přepočtu za 600 až 1 000 Kč. Nic neumí, jsou jednoduché stejně jako superlevné mobily velkých výrobců, ty se ale přes mnohé proklamace na tuto sumu zatím nedostaly. Příkladem budiž Aux, Tatung, Telsda, Gstar, Pierre Cardin, Zeason, XG nebo Jmas.

Nevyrábí jen superlevné modely

Jiná je situace na druhém konci nabídky. Zde se výrobci těchto produktů snaží zasáhnout zákazníky výbornou výbavou za extrémně nízkou cenu. Co třeba miniaturní véčko s dvěma barevnými displeji, 1,3 megapixelovým fotoaparátem a MP3 přehrávačem za v přepočtu 3 000 Kč. To vám velký výrobce nenabídne, navíc ne v tak miniaturním balení. Podobných případů lze najít velké množství, bohužel na dálku se tyto produkty hledají špatně, chybí jakákoliv marketingová podpora, takže zatím se za nimi musí do čínských nebo jiných asijských krámků s mobily.

 
Toto miniaturní véčko s 1,3 megapixelovým fotoaparátem, OLED vnějším a TFT vnitřním displejem a MP3 přehrávačem zakoupíte na mnoha jihoasijských trzích v přepočtu okolo 3 000 Kč. Výrobcem je jihokorejská společnost, ale na trhu jej najdeme pod mnoha názvy.

Kvalitu těchto mobilů jsme zatím neměli možnost posoudit, podle dostupných informací se ale jedná o poměrně slušné mobily, které mají sice určité nedostatky, ale není jich o mnoho víc, než u mobilů zavedených značek za výrazně vyšší sumu. Jelikož se ale jedná o poměrně nový fenomén, nelze vyloučit vyšší poruchovost takových přístrojů.


Nejlevnější MP3 mobil s paměťovou kartou - tento přístroj neznámé značky stojí v přepočtu asi 3 500 Kč, dostanete ho v Thajsku, Malajsii, Indonésii, v Singapuru a samozřejmě v Číně. Menu má ve všech západoevropských jazycích a pro přehrávání MP3 poslouží miniSD karta. 

Proč se zatím neznačkové mobily neprosadily tak jako jiné zboží, kterého je na trhu v této podobě velké množství? Možná je to tím, že teprve nyní dokáže mobil vyrobit kdekdo a není třeba spoléhat na dodávky od zavedených výrobců, kterým se logicky do výroby takových produktů příliš nechce, protože to ani není v jejich zájmu. Důvodem může být i rapidně klesající cena mobilů, a jak je z výše uvedených příkladů zřejmé, stále je pro výrazné snižování cen prostor.

A v neposlední řadě nás ještě napadá jeden důvod, proč se zatím z neznačkových mobilů nestal stejný fenomén jako z jiných produktů. Mobily jsou oproti jiným elektrotechnickým výrobkům i výraznou módní záležitostí a pro mnoho zákazníků může zatím neznačkový mobil být společenským faux pas. A možná hraje roli i obava, jak se neznačkový mobil bude chovat v téměř nepřetržitém aktivním provozu. Toho se u jiných výrobků obávat nemusíme.

Přesto je třeba počítat s tím, že třeba už příští rok najdeme v nejbližším supermarketu nejen mikrovlnky za 1 000 Kč vyskládané do pyramidy, ale vedle nich i vyskládané mobily naprosto neznámé značky za výhodnou cenu. A vlastně proč ne.

Koupili byste si neznačkový mobil? Byla by rozhodujícím faktorem pro výběr jen cena?

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

17. března 2024

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...