Prohledněte si klon HTC Artemise a modelu Touch

Prohledněte si klon HTC Artemise a modelu Touch

Kopie lepší než originál? Touch i Artemis už mají své napodobeniny

  • 2
U nás neznámá značka Santec produkuje velké množství přístrojů s operačním systémem Windows Mobile. Vedle originálních produktů se nebrání kopírovat design přístrojů od giganta HTC.

V Asii dnes existuje několik společností, které svůj výzkum a výrobu zaměřují zejména na Windows Mobile zařízení. A teď nemáme na mysli gigantický koncern High Tech Computers, nebo jeho nejsilnější konkurenty v podobě společnosti E-Ten nebo Asus. Mluvíme o těch, které zatím nejsou mezi WM komunitou tolik známé. Noví hráči to v této oblasti nemají jednoduché. Jak známo, tak prakticky jediný zaručený stálý odběr daného zařízení je možné zajistit spoluprácí s některým nadnárodním operátorem. Ti však dávají přednost zejména osvědčeným výrobcům. Na druhou stranu právě v Asii O2 spolupracuje s tamní společností Amoi.

Čas od času své nové zařízení představí firma TechFaith Wireless, která se do širšího povědomí dostala realizací WM smartphonu, který jakoby z oka vypadl Motorole L7. V dnešním článku si uděláme krátký přehled nabídky společnosti Santek, která v Asii patří mezi velmi významné svého druhu.

Nabídka je poměrně zajímavá a nechybí v ní ani povedený klon HTC Touche. Výbava některých modelů je velmi dobrá, k naprosté dnešní špičce, kam lze zařadit HTC TyTN II, ale nedosáhne. Trochu překvapivé je také značení jednotlivých komunikátorů, které tvoří vždy několik písmen a následně čísel. Inu, názvy jako Artemis nebo Herald se pamatují určitě lépe než-li SDT7620+.


SSGN3: velký displej a naprůměrná výbava

Ačkoli je u některých modelů z nabídky inspirace u konkurenčního HTC nepřehlédnutelná, v případě SSGN3 tomu tak není a podobnost s jakýmkoli jiným zařízením není zřejmá.

Přístroj běží na zatím poslední verzi mobilních Windows s označením 6 s dovětkem Professional, signalizující přítomnost dotykového displeje. Ten je oproti běžným komunikátorům o poznání rozměrnější, po úhlopříčce tohoto QVGA displeje byste naměřili rovných jedenaosmdesát milimetrů. Větší displej se jistojistě nesmazatelně podepsal na konečných proporcích přístroje. Ty však výrobce z neznámých důvodů neuvádí. Pod zobrazovačem se nachází dostatek ovládacích prvků, který zjednoduší pohyb v OS. Tahounem přístroje bude některý čip z široké rodiny procesorů Marvell PXA270 za podpory 64 MB operační paměti. Rozšíření uživatelské paměti velikosti 128 MB (z níž bude však k dispozici zhruba její polovina) bude možno prostřednictvím microSD slotu.

SSGN3

SSGN3 obsahuje telefonní modul Philips Dragonfly, který komunikuje ve třech GSM pásmech a podporuje datové přenosy GPRS a EDGE. Snadnou komunikaci s jiným zařízením zajistí Bluetooth, nechybí ani vestavěný wi-fi modul. Slušnou výbavu završuje satelitní navigace, která z tohoto přístroje dělá “all-in-one“ komunikátor. Případný majitel nepřijde ani o digitální fotoaparát. Ten pořídí snímky velikosti až 1600 x 1200 obrazových bodů.


SSDC850: i komunikátory umí dvě SIM najednou

O tomto přístroji toho zatím na veřejnost neproniklo mnoho. Údajně by mělo jít o komunikátor klasické konstrukce, která by však měla bodovat velmi nízkou tloušťkou. Přesné (a nakonec ani přibližné) rozměry však výrobce prozatím nezveřejnil. V oblasti výbavy ale mlčet nedokázal.

SSDC850

I tento PDA telefon poběží pod WM 6 Professional, které bude pohánět prověřený, ovšem ne příliš oblíbený, procesor Texas Instruments s taktem 200 MHz. Nijak závratně nepůsobí ani 64 MB RAM. FlashROM je sice čtyřikrát taková, její případný nedostatek lze ale snadno kompenzovat paměťovou kartou. O typu použitého slotu však není v dostupných specifikacích ani slovo. Dotykový displej má standardní úhlopříčku (2,8“), rozlišení (240 x 320 px) a pravděpodobně i hloubku barevného podání na úrovni 65 tisíc barev. Zobrazovač v poměru ke zbytku přední plochy tvoří zhruba jen polovinu přístroje. To nevypadá právě nejlépe, nemluvě o velké výšce zařízení. SSDC850 dostal do vínku telefonní modul s podporou GSM i CDMA, který umožňuje provoz dvou SIM současně. Poslední známou položkou výbavy je dvoumegapixelový fotoaparát.


SSN5: Samsung v ohrožení

Tento stylově vyhlížející komunikátor byl inspirován modelem i710 od Samsungu, který patří mezi komunikátory mezi low-endy. Santek u tohoto zařízení odhalil asi nejúplnější specifikace, pojďme si tedy jeho výbavu nastínit. Rozměry 112 x 61 x 13,8 mm jsou v oblasti PDA telefonů velmi příjemné. SSN5 je postavený na WM 6 Professional, která svižně rozhýbe procesor Marvell s taktem 416 MHz za asistence operační paměti velikosti 64 MB. K instalaci programů a ukládání veškerých uživatelských dat bude připraven zlomek ze 128 MB FlashROM, jejíž značnou část ukrojí operační systém. V záloze je však připraven microSD slot a tak nebude o volný prostor velká nouze.

SSN5

Pokyny bude moci uživatel udělovat pomocí dotykového displeje s QVGA maticí a úhlopříčkou 71 milimetrů. Snadný pohyb v menu systému zajistí kruhová navigační klávesa se středovým potvrzovacím tlačítkem. Rychlý přístup k nastaveným funkcím zase několik programovatelných kláves.

Telefonní modul je čtyřpásmový s podporou datových přenosů EDGE. Zastoupeno je Bluetooth verze 2.0 s podporou EDR. Pro stále širší okruh uživatelů je nepostradatelným prvkem vestavěné wi-fi, které je zde obsaženo ve standardu 802.11 b/g. Chybějící GPS vám sice cestování nikterak neusnadní, přijímač FM rádia ale přijde vhod. K záznamu momentek je připraven 2 Mpix fotoaparát.


SS890: slabý odvar Samsungu SGH-i780

Na první pohled smartphone, na dotyk Pocket PC. Ano, mohlo by se zdát, že se tento model zařadí mezi Messengery typu HTC Excalibur, Motorola Q9 nebo Samsung SGH-i600. Po bližším přezkoumání byste však odhalili přítomnost dotykové vrstvy na displeji a rázem by bylo jasno. SS890 je čistokrevný komunikátor.

Asi polovinu čelní plochy zaujímá zmíněný dotykový QVGA displej s diagonálou 2,8“ orientovaný naležato. Mezi zobrazovačem a úplnou QWERTY klávesnicí je hlavní navigační prvek spolu s kontextovými tlačítky a klávesami pro správu telefonních funkcí.

SS890

U takto koncipovaných zařízení jsme si zvykli na subtilní rozměry s ohledem na co nejnižší tloušťku. SS890 tak bude mezi svými konkurenty opravdovým tlouštíkem.

Srdcem zařízení je pomalý procesor Texas Instruments s taktem 200 MHz. Osazení RAM a FlashROM není na oficiálních stránkách uvedeno. Chybí také použitá verze operačního systému. Pravděpodobně však půjde o WM 6 Professional.

Použitý telefonní modul je třípásmový s podporou GPRS třídy 10, na EDGE se bohužel nemyslelo. Poněkud obstarožně působí také Bluetooth 1.2, stejně neradostná je i absence wi-fi modulu. Zařízení obsahuje 2 mpx fotoaparát a spoléhá na akumulátor kapacity 1 300 mAh.


SDT7620+ a SD503A+ aneb dvě SIM najednou žádný problém

Mobilní telefony schopné provozovat najednou dvě SIM různých operátorů byste zatím spočítali na prstech jedné ruky. V naší republice je zatím k dostání pouze Mivvy Dual. Santek však neponechává nic náhodě a v jeho nabídce tak figuruje mnoho takto stavěných zařízení.

SDT7620+ boduje jemným 2,2“ displejem s QCIF rozlišením a vysouvací konstrukcí. Telefon obsahuje dva samostatné moduly – každý s vlastním procesorem a pamětí. Telefon nabídne Bluetooth modul a nečekaně také satelitní navigaci. Digitální fotoaparát s CMOS snímačem s 1,3 milionem buněk ale nikomu dech nevyrazí. Rozměry zařízení 103 x 50 x 22,9 mm nejsou nijak příjemné, hmotnost se přitom zastavila na přijatelných 110 gramech.

SDT7620+

SD503A+ trochu připomíná dodnes oblíbený WM smartphone HTC Hertz, který se objevil v nabídce tehdejšího Eurotelu jako Qtek 8310. Jemný QVGA displej velikosti 2,4“  zaujímá asi polovinu čela přístroje. O druhou se dělí numerická klávesnice spolu s navigačním prvkem a hrstkou kontextových kláves. Tento model, na rozdíl od předchozího podporuje GSM i CDMA sítě. Pro provoz v každé z nich je i zde připraven vlastní procesor. Další možnosti konektivity nejsou vůbec košaté a zužují se pouze na Bluetooth. Z další výbavy je znám microSD slot a dvoumegapixelový fotoaparát. Rozměry přístroje jsou 117,6 x 52 x 15,8 milimetru, hmotnost potom neznámá.

SD503A+


SSG730 a SSG968 aneb podobnost čistě náhodná

Pokud nebyla inspirace u předchozích modelů této značky příliš zřejmá, v případě této dvojice je evidentní.
SSG968 je kopie Artemise s Windows Mobile 5.0 for PPC Phone edition. Displej je parametricky shodný s originálem, je tedy dotykový s úhlopříčkou 2,8“ a QVGA rozlišením. Chudší jsou ale možnosti komunikace. Klonovaný Artemis si rozumí s třemi pásmy GSM sítí a podporuje datové přenosy GPRS. EDGE byste se však ve specifikacích nedohledali. Stejně jako wi-fi modulu. Spíše než plnohodnotný Artemis jde o HTC Hero, který sice naviguje, ale chybí mu právě wi-fi přijímač. Na zadní straně je dvoumegapixelový fotoaparát.

SSG968

SSG730 je povedený klon, který nabízí lepší výbavu, než originál. Největším lákadlem je bezpochyby integrovaná satelitní navigace a čtečka otisků prstů, která u HTC Touch chybí. Zamrzí naopak starší verze operačního systému. Více informací o tomto modelu si můžete přečíst zde.

SSG730


SSG830

Poslední model nabídky je zajímavý svým elegantním designem, ani výbava však nijak nepokulhává. Jde o stylový komunikátor postavený na odpovídající verzi Windows Mobile 5.0. Dotykový displej má ty nejběžnější parametry (2,8“, QVGA rozlišení). SSG830 je vybaven GSM/GPRS telefonním modulem, který doplňuje Bluetooth a wi-fi modul. Nedílnou součástí je integrovaná satelitní navigace s čipem SiRF Star III a čtečka otisků prstů. SSG830 do jisté míry nahradí i 2 mpx digitální fotoaparát.

SSG830



Uvedený přehled není kompletní nabídkou společnosti Santek. V tomto článku jsme vám představili jen ty nejnovější a nejzajímavější modely. Ceny jednotlivých přístrojů zatím výrobce neuvádí a nikde ani nenabízí možnost si kterýkoli model zakoupit.


O společnosti

Historie společnosti není nijak dlouhá, její založení je totiž datováno k roku 2004. Společnost sídlící v Pekingu se specializuje na segment mobilních komunikací, jeho výzkumu, vývoji a také samotnou produkci odpovídajících zařízení. Je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001, ISO 14001 a OHSM18001.
Santek se nevyhýbá ani spolupráci s dalšími firmami, známá je třeba kooperace s TechFaith Wireless. Produkty z dílen Santeku míří do všech koutů světa, evropské, africké a americké trhy nevyjímaje.