Tisková konference - blokování mobilních telefonů na základě výrobních čísel | foto: Mobil.iDNES.cz

Konec kradeným mobilům. Operátoři je budou s policií blokovat

  • 56
Ministerstvo vnitra dnes oficiálně představilo společný projekt policie a mobilních operátorů - blokaci odcizených mobilních telefonů. Po nahlášení krádeže by už nemělo být možné nadále odcizený telefon používat.

Celý systém je založen na společné databázi výrobních čísel ukradených mobilů. Podobná databáze funguje na internetu už od roku 2001, operátoři však až dosud nezavedli společný systém blokování telefonů podle jejich výrobního čísla, takzvaného IMEI.

Nyní bude policie spolupracovat se všemi operátory, kteří budou z jejího podnětu telefony blokovat. Podrobnosti projektu, o němž jsme informovali na začátku tohoto roku, dnes představily obě zúčastněné strany.

Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si může každý nechat zablokovat přímo u svého operátora, který ji provádí okamžitě po nahlášení ztráty.

Postup je jednoduchý

Po odcizení telefonu tak zůstává poškozené straně prvotní úkol: zkontaktovat zákaznickou linku operátora kvůli blokaci SIM karty. Zabrání tak neoprávněnému volání a předejde hrozícímu nebezpečí nečekaně vysokého účtu za telefon. Poté je možné se obrátit na policii a celou krádež nahlásit.

Pokud bude chtít poškozený zanést svůj telefon do nové databáze a znemožnit tak jeho další použití, je nutné si s sebou na stanici přinést doklady, které jednoznačně prokážou vlastnictví telefonu (účtenku, fakturu, krabici či záruční list s uvedeným číslem IMEI). Není-li poškozený vlastníkem přístroje, je potřeba doložit i plnou moc, u které není vyžadováno úřední ověření.

Po nahlášení krádeže bude výrobní číslo telefonu zaneseno do společné databáze. Na nový záznam pak budou reagovat operátoři zablokováním čísla IMEI ve své síti. "Blokace proběhne do 24 hodin od nahlášení krádeže," uvedl policejní prezident Oldřich Martinů.

Databáze kradených mobilů

Součástí projektu je také nová databáze kradených mobilních telefonů. Ta je umístěna na webu ministerstva vnitra na adrese http://www.mvcr.cz/mobily. Zde najdete kromě informací o blokaci mobilů také jednoduchou službu, která po zadání IMEI ověří, zda je konkrétní mobilní telefon odcizený.

"Pokud si půjdete pro mobilní telefon do bazaru, není nic jednoduššího, než napsat číslo IMEI na náš web a ověřit si tak, zda není vámi vybraný telefon kradený," uvedl ministr vnitra Ivan Langer na dnešní tiskové konferenci. To samé může udělat samozřejmě i majitel bazaru nebo zastavárny, pokud mu někdo přinese telefon k prodeji.

Nový systém lze obejít

O zavedení kompletního seznamu ukradených mobilů se mluvilo již dříve, operátoři však pochybovali o jeho účinnosti. Argumentovali tím, že kód IMEI lze změnit. Tím opět získá mobilní telefon schopnost komunikovat v tuzemských sítích. Dnes je tato operace složitější, přesto ji lze stále s dostatečným vybavením provést.

Změna identifikačních údajů je však nezákonná, jelikož jde o neoprávněnou úpravu softwaru umístěného v mobilním telefonu. Ten je samozřejmě chráněn autorskými právy výrobce. I přesto tento úkon nabízí bezpočet maloobchodníků nejen u nás.

Není tak žádnou novinkou, že se v síti objevuje i více telefonů se stejným identifikačním kódem. Operátor jej však nemůže zablokovat, jelikož by tím poškodil majitele legálně nabytého telefonu. Nový systém tak jde v podstatě na ruku malým živnostníkům, zejména pak servisům v zastavárnách a bazarech. - více zde

Krádeže mobilů jsou velmi časté

Krádeže mobilních telefonů patří mezi nejběžnější trestné činy či přestupky. Ročně zloději odcizí několik desítek tisíc přístrojů. Policisté však přesnou evidenci těchto krádeží nemají. Podle mluvčího policejního prezidia Pavla Hantáka lidé často krádež telefonu na policii nenahlásí. "V mnoha případech si také nejsou jisti, zda byli okradeni, nebo telefon ztratili," uvedl mluvčí.