Končí londýnské červené telefonní budky?

Končí londýnské červené telefonní budky?

K Londýnu patří skoro stejně jako poschoďové autobusy nebo Big Ben. Legendární červené telefonní budky, které se zrodily téměř před 80 lety, jsou ale dnes druhem, který je kvůli rozmachu mobilních telefonů odsouzen k zániku, píše agentura AFP.

Po celé Británii jich lze ještě napočítat 15.000, oproti 60.000, což byl druhdy vrcholný počet. Slavné K6 se ale brzy stanou jen suvenýrem pro turisty například na Trafalgarském náměstí či na Piccadilly Circus.

British Telecom nedávno oznámil, že ze svých stávajících 75.000 kabinek hodlá odstranit dalších 10.000, z čehož značnou část budou tvořit ony červené budky, které stvořil v roce 1926 architekt anglikánské katedrály v Liverpoolu Giles Gilbert Scott.

"Pochopitelně chceme co nejdéle zachovat tyto staré telefonní kabinky," uvedl mluvčí British Telecom Les King. Jsou sice podle něj hezké, ale na druhou stranu mají těžké dveře, které se dětem či starším lidem špatně otvírají, a navíc nemají větrací systém jako nové modely.

BT je ale motivován mnohem prozaičtěji, a to čistě finančními důvody. Klasické telefonní budky jsou totiž ve skutečnosti pomalu ale jistě odsouzeny k "technické nezaměstnanosti", neboť 84 procent Britů vlastní mobilní telefon. Výdělky z používání veřejných telefonních přístrojů za poslední tři roky klesly o 40 procent a počet hovorů uskutečněných z kabinek se ve stejném období o polovinu snížil. To z těchto kovových mastodontů o téměř
750 kilogramech váhy činí vymírající dinosaury, které už aktivně vyhledávají jen nostalgičtí nadšenci.

Jestliže původních K2 od Gilese Gilberta Scotta je už jen několik desítek, světově známý model K6, který vytvořil stejný architekt v roce 1936 u příležitosti jubilea krále Jiřího V., je velmi žádán sběrateli.

Na internetu (například na adrese www.britishbits.co.uk) přijde renovovaná K6, ovšem bez telefonu, na nějakých 4500 liber (216.000 korun), samotná kostra je za 2200 liber (asi 105.600 korun) a K2 je ohodnocena až na 8500 liber (408.000 korun).

"Většina kupců je používá jako ozdoby zahrad," vysvětlují v podniku Unicorn Kiosk Restorations v Surrey na jihu Anglie, který se specializuje na restaurování telefonních budek BT, jež byly vyřazeny z provozu. "Jednu jsme ale také instalovali v bunkru NATO," řekl AFP mluvčí společnosti, mezi jejímiž klienty jsou například i britský rocker Cliff Richard či kapitán francouzské fotbalové reprezentace Marcel Desailly.

Většina kabinek, které procházejí rukama dělníků tohoto podniku, jsou modely K6. Ředitel Unicorn Kiosk Restorations Reg Lewis tu ale už viděl i další modely, od takzvaného "obřího ruměnce" K4, což byla verze ze 30. let, jejíž součástí byla i poštovní schránka a dva automaty na prodej známek, až po K8 - model stvořený Brucem Martinem v roce 1968.     Každá budka se pochopitelně dočká své originální červené.

Ať už je to "poštovní červená" číslo 538 pro K2 a K7 či "červená v odstínu vlčího máku" číslo 539 pro modely K8. Nepočítaje v to nejnovější modely, jako "žlutý telecom" z roku 1981 či velmi vzácné zelené kabinky, které si objednala společnost British Steel k reklamním účelům.