Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik stojí internet přes GPRS?

aktualizováno 
Připojení k internetu přes mobil se dnes stává stále rozšířenější alternativou klasického připojení přes modem. Rychlost vám možná přijde subjektivně menší, ale nejste omezení na jedno místo a navíc můžete za připojení platit paušální poplatek. V článku najdete přehled cen a návod na aktivaci služby.

Pokud máte z minulosti zažitý názor, že připojení k internetu přes mobil se hodí jen pro krátké a pomalé připojení v okamžiku, kdy nemáte jinou alternativu, tak na něj rychle zapomeňte. Existují mnohem rychlejší nebo spolehlivější způsoby připojení k internetu, ale připojení přes GPRS se již dnes vyrovná klasickým modemům v telefonní síti rychlostí a navíc přidává možnost pohybu a to i při současném stahování dat, nemluvě o možnosti vybrat si ze dvou tarifů nabízejících neomezený přenos dat za pevný měsíční poplatek.

Právě tento fakt vede stále více současných uživatelů modemového připojení k tomu, že začínají silně uvažovat o přechodu na připojení přes GPRS. A dnes už je z čeho vybírat, můžete se rozhodnout pro měsíční poplatek, nebo v případě občasného využívání se spolehnout na jeden z doplňkových programů k běžným tarifním programům či se jen občas připojit a připojit více za přenesená data. A připojit se můžete i s předplacenou kartou.

Kde hledat další informace?

Dále v článku najdete postup aktivace GPRS pro všechny operátory. Na konci je přehled cen za GPRS s poznámkami k jednotlivým tarifům. Návod na nastavení počítače či notebooku pro GPRS.

Pozor na technická omezení a kompresi dat

Připojení přes mobil má i nevýhody. Tou největší je samotný princip technologie – využívá volnou kapacitu mobilní sítě a i když je část komunikačních kanálů vyhrazena jen pro GPRS, při velké hlasové zátěži a v případě, že se chce přes mobil připojit k internetu více lidí, budete mít smůlu. Připojení bude pomalé a bude padat. Stejně tak je důležitá kvalita signálu, která je nezbytná pro rychlost připojení.

Zatímco s přetíženou sítí se budete setkávat u všech operátorů (jen v různé intenzitě), sítě se liší konfigurací. T-Mobile nabízí všechny čtyři kódovací schémata (schémata určují poměr přenosového kanálu věnovaného samotným datům, zbytek připadá na režii a opravné kódy), zatímco Eurotel a Oskar jen dvě nejpomalejší. Nejrychlejší schémata CS3 a CS4 ale využijete jen s velmi dobrým signálem, zatímco CS2 funguje téměř všude.

T-Mobile také nabízí služby GPRS Speed (nevyžaduje další software) a GPRS Speed Plus (vyžaduje instalaci software na straně uživatele), které při přenosu komprimují data. Přenos dat je tak u T-Mobile rychlejší díky této kompresi i použití rychlejších kódovacích schémat.

Aktivace GPRS – Eurotel

Datové přenosy si u Eurotelu můžete aktivovat na infolince (*11 u tarifů, *88 u Go) nebo ve značkových prodejnách. GPRS na Go si můžete také aktivovat posláním textové zprávy s obsahem GPRS A na telefonní číslo 999111 (deaktivace je GPRS D). Aktivace je bezplatná.

Aktivace GPRS – Oskar

U Oskara si musíte přístup k internetu přes GPRS aktivovat u tarifů i u předplacených karet. O aktivaci můžete požádat již při objednávání přes OskarKontakt (infolinka pro objednání služeb), pomohou vám i v prodejně. Aktivace je bezplatná.

Aktivace je možná prostřednictvím internetové či hlasové Samoobsluhy (rozhraní pro správu a nastavení služeb - *077) nebo na speciální lince *607.

Při aktivaci GPRS u Oskaret musíte mít kredit alespoň 75 korun, v průběhu používání GPRS nesmí klesnout pod 50 korun.

Aktivace GPRS – T-Mobile

Aktivace GPRS u T-Mobile probíhá prostřednictvím infolinky (4603 z T-Mobile nebo 603 603 603 z jiných sítí). Tyto podmínky jsou společné pro tarify i karty Twist. Aktivace je bezplatná.

Ceny GPRS – neomezené paušály

Eurotel a T-Mobile nabízejí tarify pro připojení k internetu přes GPRS za pevný měsíční poplatek, kdy už nemusíte platit za přenesená data. Eurotel má tarif Data Nonstop a můžete si jej pořídit jako doplněk k jinému standardnímu tarifu, nebo jako samostatný tarif (v takovém případě požádáte o tarif Individual a k němu budete chtít Data Nonstop, potom nebudete platit nic navíc). Proto se v naší tabulce objevuje Data Nonstop bez dalšího tarifu.

T-Mobile umožňuje zřídit GPRS Business Unlimited jen k hlasovému tarifu, uvádíme jej proto v tabulce s nejlevnějším tarifem Tarif 20 Start. Pro zákazníky T-Mobile by ale takové srovnání bylo zavádějící, ti již jeden tarif mají a rozhodují se mezi připlacením za GPRS Business Unlimited nebo novou aktivací Eurotel Data Nonstop.

Když si u obou operátorů až do konce ledna aktivujete (nebo už máte) jeden z těchto tarifů, budete je moci využívat do konce června za zvýhodněných podmínek. Platnost obou tarifů není časově omezená, jen T-Mobile již upozornil, že v létě možná změní některé parametry tarifu (neomezený přenos dat i cena – pokud Eurotel nezlevní – by měly zůstat).

Tarif Cena bez DPH Cena s DPH Volné minuty
Eurotel Data Nonstop 999 Kč 1218,80 Kč 30
Eurotel Data Nonstop - zvýhodněný 649 Kč 791,80 Kč 100
T-Mobile GPRS Business Unlimited 1149 Kč 1401,80 Kč 20
T-Mobile GPRS Business Unlimited – zvýhodněný 849 Kč 1035,80 Kč 20
T-Mobile GPRS Business Unlimited – bez tarifu 999 Kč 1218,80 Kč 0
T-Mobile GPRS Business Unlimited – zvýhodněný, bez tarifu 699 Kč 852,80 Kč 0

DPH je 22 %.. Tarif u T-Mobile je Tarif 20 Start, 150 Kč měsíčně bez DPH. Volné minuty je možné použít pro volání do všech sítí.

Srovnání neomezených paušálů Eurotelu a T-Mobile i s komentářem si můžete přečíst v tomto článku.

Ceny GPRS – standardní tarify a doplňkové programy

V případě připojení přes GPRS se považuje za obvyklé platit nikoliv za dobu připojení, ale za objem přenesených dat. Pro mnoho uživatelů, kteří používají GPRS jako alternativní připojení k internetu na cestách, jsou tyto tarify výhodnější než neomezené paušály (viz výše). Tyto tarifní programy si můžete až na výjimky (popsány pod tabulkou) dokoupit pouze k některému ze standardních hlasových tarifních programů.

Datový tarif Měsíční paušál Data v ceně Cena za kB - WAP Cena za kB - internet
Eurotel        
Individual Volitelný, od 150 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,10 Kč
SMS/Data 195 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,03 Kč
základní data 0 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,20 Kč
Data 195 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,03 Kč
Data Plus 695 Kč 60 000 kB 0,40 Kč 0,03 Kč
Oskar        
Basic 0 Kč 0 kB 0,40 Kč 0,40 Kč
Standard 200 Kč 1024 kB 0,30 Kč 0,025 Kč
T-Mobile        
GPRS Basic 0 Kč 0 kB 0,50 Kč 0,06 Kč
GPRS WAP 49 Kč 200 kB (WAP) 0,30 Kč 0,06 Kč
GPRS Standard 199 Kč 5120 kB (internet) 0,30 Kč 0,03 Kč (mimo špičku 0,015 Kč)
GPRS Data & SMS 195 Kč 0 kB 0,30 Kč 0,03 Kč

Ceny jsou bez DPH 22 %.

Tabulka neobsahuje tarify pro firemní zákazníky.

Tarif Eurotel Individual můžete mít samostatně, nemusíte si k němu dokupovat žádný další tarif.

Tarif Eurotel SMS/Data a T-Mobile Data & SMS jsou samostatné tarify, určené pro datové přenosy a SMS.

Zákazníci Eurotelu s tarify Business 200, 300 a 600 neplatí měsíční paušál za tarif Data.

U T-Mobile platíte za každých započatých 5 kB, u tarifů Standard a Business je to u internetu 20 kB, u ostatních operátorů a T-Mobile Data & SMS je to 1 kB.

Ceny GPRS – předplacené karty

Předplacená karta Cena za kB - WAP Cena za kB - internet
Eurotel Go 0,70 Kč 0,06 Kč
T-Mobile Twist 0,60 Kč 0,07 Kč
Oskar Oskarta 0,70 Kč 0,07 Kč

Ceny jsou s DPH 22 %.

S Eurotel Go platíte 0,70 Kč (WAP, u klasického internetu je to 0,60 Kč) za každou hodinu spojení přes GPRS, přičemž se účtuje každých započatých 10 minut.

U T-Mobile platíte za každých započatých 5 kB, u ostatních operátorů je to 1 kB.

Zdroj: ceníky na internetových stránkách mobilních operátorů, 6. ledna 2004.

Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.