Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

klap... Ericsson SH888 a Nokia 8810 s Palm III přes IrDA podruhé.

aktualizováno 
řešení problémů s propojováním Palm III s Ericssonem SH888 a Nokia 8810 - způsobeno nekorektními knihovnami pro obsluhu IrDA portu, současně Palm Computing uvolnil sadu knihoven pro využití IrDA portu přímo pro Palm III.
S velkým zájmem ste mi psali reakce na článek o propojení Palm III s Ericssonem SH888 a Nokia 8810. Ačkoliv jsem toto propojení testoval co možná nejdůkladněji, přesto se při spojení vyskytly určité problémy, které mé prvotní nadšení trošku schladily.

Proto jsem napsal autorovi programu IrLink, kterému jsem poslal již zmíněný popis chyby. K mému překvapení se velmi brzy ozval, upozorňoval mne na to, že se zatím jedná o beta verzi tohoto produktu a přislíbil mi, že se pokusí problém odstranit. Neuplynulo ani 14 dnů a dostal jsem od něho mail, ve kterém mne upozorňoval na to, že s největší pravděpodobností bylo "tvrdé" resetování a vytuhnutí Palm III způsobeno nekorektními knihovnami pro obsluhu IrDA portu. Současně mi oznamoval, že Palm Computing uvolnil sadu knihoven pro využití IrDA portu přímo pro Palm III. (psal jsem o tom do PilotClubu), a že už existuje první oficiální verze programu IrLink.

To mne samozřejmě zajímalo. Jak nové knihovny tak Interlink jsem si stáhnul a začal jsem obojí testovat. Opět s Ericssonem SH 888 (čti es eidž ejt ejt ejt) a Nokií 8810.

Jak jinak, Ericsson mi opět velmi ochotně zapůjčila firma GS Mobil Ostrava, I přesto, že je Ericsson SH 888 velmi žádaný, velmi rychle mi ho na zapůjčení zajistili. Za to jim patří opět velký dík.

Ještě než začnu popisovat, jak vlastně postupovat, rád bych Vás upozornil na několik postřehů, které jsem získal během testování:

Postřehy:

 1. S novými knihovnami se mi, na rozdíl od těch předchozích, vůbec nepodařilo rozchodit s N8810 připojení na Internet. N8810 vůbec nevytočí telefonní číslo.

 2. Za to však můžete naprosto bez problémů editovat u N8810 s HandPhoneMGR SIM kartu. Natažení údajů není sice tak rychlé, ale "bez drátu" je zase zajímavější.

 3. U N8810 nejdou posílat SMS zprávy přes HandPhoneSMS (nenajde si telefon).

 4. Pokud jsem se pokusil o spojení s N8810 (které se nepodařilo), následně pak při spojení s SH888 Palm III vytuhnul, tentokrát při následném resetu nedošlo ani jednou ke ztrátě dat.

 5. Jakmile jsem však resetoval Palm III (Up reset), vypnul SH 888 a opět zapnul, spojení s SH888 fungovalo naprosto spolehlivě (několikrát jsem byl připojen i 40 minut na Internetu, stahoval i posílal poštu, WWW stránky a ani jednou nedošlo ke kolizi (i když Murphy je Murphy).

 6. S SH 888 spolehlivě fungoval i IrDA HotSync. Když jsem poprvé zkoušel HotSync přes IrDA, netušil jsem, jaká muka prožiji. Úplně jsem zapomněl, že jsem si během testování IrDA spojení stáhl do Palm III několik delších WWW stránek (cca 90kB) a v Excelu jsem vyrobil nějaké tabulky pro QuickSheet. Ta muka, když se synchronizovala databáze HandWebu nebo QuickShetu, bych Vám tedy nepřál. Celý proces trval necelých 16 minut, z toho HandWEB se synchronizoval cca 8 minut. Místy jsem si myslel, že se to někde kouslo, pouze blikající ledka RD na mém modemu svědčila o tom, že se "ve vzduchu" mezi Palm III a SH 888 něco děje. Nakonec vše dopadlo OK.

 7. Bohužel u SH888 se mi nepodařilo rozchodit editaci SIM karty ani posílaní SMS zpráv.

 8. Ptali jste se mně, jestli jdou přes IrDA port posílat faxy. Posílání faxů pomocí Hand FAXu nefunguje ani u jednoho telefonu. Aplikace si nenajde zařízení posporující třídu Class 2.0.

  Jak si můžete dále všimnout, návaznost na N8810 zcela vypouštím, protože se mi ji s novými knihovnami nepodařilo rozchodit. Pokud máte Ericsson SH 888, můžete si natáhnou nové knihovny podle následujícího postupu:


  Jak na to:
  Pokud budete knihovny instalovat poprvé, je postup to jednodušší, že nemusíte odinstalovávat předchozí knihovny.

  Máte-li již předchozí knihovny nainstaloványi, dodržte prosím následující postup:

  V APLIKACI IrLink ZRUŠTE PŘESMĚROVÁNÍ
  NA IrDA PORT.

  Pokud tak neučiníte, dopadnete jako Patrick Zandl, který mi zděšeně volal, že ponechal přesměrování na IrDA port a pak knihovny i IrLink smazal z paměti. Bohužel pak už ale do Palm III pomocí HotSyncu nic nedostal.

  Odinstalování přechozích knihoven:

  1. Pomocí standardního postupu smažte aplikaci IrLink (V Launcheru přes menu App a položku Delete)

  2. Pomocí Up resetu (přidržte klávesu Up a stiskněte reset) restartujte Palm III. Zrušíte tim permanentní využívání knihovny SERIRCOM

  3. Nyní smažte knihovnu SERIRCOM

   V paměti zůstane pouze knihovna IRLIB, která se přepíše nově instalovanou.

  Pokud nemáte v paměti Palm III nainstalovaný patch operačního systému na verzi PalmOS 3.02 učiňte tak. Tento patch totiž vyžadují níže uvedené programy.

  Následně musíte Palm III vybavit programovým vybavením, které umoňuje jeho komunikaci s mobilním telefonem přes IrDA. Toto programové vybavení je určeno pro mobilní telefony, kompatibilní s DI27 a skládá ze dvou částí:

  1. První část je vlastní podpora pro komunikaci přes IrDA. Je představována několika knihovnami z balíku IrEnhanc, určeného pro obsluhu IrDA portu Palm III. Opětovně apeluji, nejprve si pečlivě zálohujte data. Vyvarujete se tak možných nežádoucích problémů při případném konfliktu s jinými aplikacemi, které mohou také přistupovat k IrDA portu (hry apod).

  2. Druhá část je program, který využívá těchto knihoven. Jeho princip spočívá v tom, že veškeré informace, které jsou z Palm III posílány na sériový port RS-232 přesměrovává na port IrDA. Tento program vyvinula firma IS/Complete, Inc.

  Abyste nemuseli procházet potřebné stránky na internetu, nachystal jsem pro Vás tyto programy a knihovny do uceleného balíku IrDaCom2 (50 kB). Pokud máte zájem, můžete si ho stáhnout kliknutím na obrázek pro stažení.

  Programy pro IrDA komunikaci s mobilním telefonem (50 kB)

  Součást balíku IrDACOM2.ZIP jsou tři adresáře, jejichž obsah musíte po rozbalení nahrát do Palm III přesně v tom pořadí, v jakém jsou uvedeny na obrázku:

  Obsah balíku

  Obsah jednotlivých adresářů ukazuje tabulka.

  os302 irdaport irlink
  UPD302.PRC AMX.PRC
  SERIRCOMMLIB.PRC
  IRLIB.PRC
  IRLINK.PRC
  1. Zkontrolujte, jakou máte verzi PalmOS. V Launcheru aktivujte vyberte z menu App položku Info. Zobrazí se seznam aplikací. Ukažte tužkou na tlačítko Version. Nahoře na displeji najdete verzi PalmOS. Pokud ještě namáte nainstalovaný patch na verzi PalmOS 3.02, nainstalujte si ho do Palm III. Po jeho nahrání budete vyzváni k resetu Palm III.

  2. Po restartu spusťte aplikaci Prefs a v okně General nastavte Beam Receive na On, jak ukazuje obrázek:

   Nastavení Beam Receive na On

  3. Dále do Palm III nainstalujte knihovny z adresáře irdaport.

  4. Jako poslední nahrajte do Palm III program z adresáře irlink.

  5. Nyní ukažte tužkou na ikonu aplikace IrLink. Zobrazí se okno IrLink 1.0, jak ukazuje obrázek:

   Hlavní okno IrLinku

  6. Ukažte tužkou na tlačítko IrDA 1.0. Tímto krokem aktivujete přesměrování sériového portu RS-232 na IrDA port.

   Upozornění: Nezapomeňte, že pokud se Vám v hlavičce některého z dialogových oken objeví " <IrLink 1.0>", máte nastaveno přesměrování portu RS-232 na IrDA port. Pokud potřebujete komunikovat přes sériový port, musíte spustit aplikaci IrLink a nastavit zpět komunikační port na RS-232. Toto platí zejména tehdy, pokud potřebujete provést synchronizaci dat pomocí kolébky.

  7. Nyní je nutné v mobilním telefonu aktivovat komunikaci přes IrDA port.

   Ericsson SH888 - v základní úrovni menu najděte položku "Aktivovat IR port" (pokud již máte IR port aktivován, zobrazí se Deaktivovat IR port) a potvrďte ji klávesou Yes. Zobrazí se hlášení IR port aktivován.

   U Ericssona se po aktivaci IrDA kromě hlášení nic nezobrazí.

  8. Po dobu aktivace IrDA portu mobilního telefonu můžete v Palm III aktivovat některou z funkcí:

   • Network - přístup k Vašemu ISP. Musíte mít nastaveny všechny parametry včetně DNS serverů a přístupového čísla. Mobilní telefon vytočí zadané číslo a Palm III se chová stejně, jako byste komunikovali přes klasický modem.
   • Local HotSync - Provede lokální HotSync pomocí kolébky, nebo pomocí IrDA (pokud ho v PC nebo notebooku máte, a máte správně nainstalovaný ovladač)
   • Modem HotSync - Provede HotSync pomocí modemu s IrDA portem


  Závěrem:
  Pomalu si na spojení Palm III s Ericssonem SH 888 začínám zvykat. Asi napíši Ježíškovi, zda by mi takový telefon nenadělil k Vánocům. Manželka mi však stojí za zády a konstatuje, že Ježíšek, až mu budu psát, bude určitě na dovolené. A tak jsem záhy vše pochopil :-)). Proto testujte, testujte, testujte a pište, pište, pište
Nejčtenější

Samsung Galaxy S8
Prodeje Galaxy S8 nemusí být růžové, pomoci by mohl Note 8

Samsung při zmínce o prodejích svého nového top modelu pouze sdělil, že se prodává nejlépe v historii, ale žádná čísla neuvedl. Nyní to vypadá, že prodeje...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Samsung GearFit2 Pro
Náramek dovolí plavání i potápění. Přinese i podporu Spotify

Ačkoli bude hlavní hvězdou blížící se tiskové konference Samsungu v New Yorku již sedmá generace phabletu Note, jedinou odhalenou novinkou nebude. Spolu s ním...  celý článek

Další z rubriky

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

vivo X20 (Xplay 7) bude první smartphonem se čtečkou otisků v displeji
Toto bude první smartphone s unikátním displejem. Nahradí snímač otisků

Čínské vivo nepolevuje v chrlení nových smartphonů, aktuálně chystá dvojici X20 a X20 Plus. Na čínské síti Weibo se nyní objevily informace o prvním z nich....  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.