Tajemný smartphone severokorejského vůdce Kim Čong-una

Tajemný smartphone severokorejského vůdce Kim Čong-una | foto: Profimedia.cz, koláž iDNES.cz

Tajemný telefon Kim Čong-una vzbudil zájem. Kdo je jeho výrobcem?

  • 178
Velký ohlas vzbudil oficiální snímek Kim Čong-una z vládního jednání. Po jeho pravici leží neznámý mobil vzhledově blízký telefonům od Samsungu. Technologické novinky ze Západu, natož produkty z Jižní Koreje, jsou však pro Severokorejce něčím nepředstavitelným. Samsung popřel, že by to byl jeho výrobek.

Fotografie z jednání s bezpečnostní radou, kterou do médií uvolnil severokorejský komunistický režim, vzbudila v mobilním světě rozruch. Na snímku, na němž je zachycen severokorejský vůdce Kim Čong-un, si nelze nevšimnout černého smartphonu.

"Předpokládá se, že smartphone vzhledem k tomu, že byl položen hned vedle dokumentů, patřil skutečně Kimovi," vyjádřila se agentuře AFP k fotografii rozvědka z jihokorejského Soulu.

Vyvstaly tak spekulace, která firma telefon vůdce komunistické Severní Koreje vyrobila. Designově je neznámé zařízení nejbližší telefonům tchajwanského HTC, jihokorejského Samsungu či starším iPhonům od amerického Applu. Kim Čong-un se přitom stále snaží uchránit svůj lid od všech moderních technologií ze Západu a zcela nepřijatelné jsou pro vládnoucí komunistický režim výrobky ze znepřátelené Jižní Koreje.

Spekulaci, že jde o telefon z produktového portfolia Samsungu, výrobce rezolutně popřel. "To není telefon Samsungu," vyjádřilo se k tomu vedení jihokorejského elektronického giganta agentuře AFP.

Jihokorejští vládní činitelé pak tvrzení Samsungu podpořili vlastním rozborem. Jejich oficiální stanovisko zní, že je to s největší pravděpodobností zařízení od HTC. Tchajwanský výrobce se však odmítl vyjádřit a zařízení jakkoli identifikovat.

Jedno je však víceméně jasné: za volbou Kim Čong-unova telefonu stojí nepochybně politika. "Pro Kim Čong-una musí být politicky nepohodlné používat produkty vyrobené v USA. Zároveň nemůže veřejně podpořit skutečnost, že jih (Jižní Korea) je technologicky vyspělejší," poznamenal ke kauze jihokorejský deník Čoson Ilbo.

Pořízení mobilního telefonu je pro většinu obyvatel KLDR finančně neúnosné. V současné době je do mobilní sítě Koryolink, kterou provozuje egyptská telekomunikační společnost Orascom, připojeno přibližně 1,8 milionu uživatelů. Počet obyvatel v KLDR se přitom odhaduje na přibližně 23 milionů.

Až do prosince roku 2008 bylo používání mobilů přísně zakázáno a síť byla vyhrazena pouze pro nejvyšší vládní činitele. Výrazně omezeno je i nadále internetové připojení. V zemi funguje pouze intranet vyhrazený pro vládu.