Kdy bude hotová certifikace QoS pro bezdrátové sítě?

  • 1
Podpora QoS ve WLAN stále není opřena o komplexní otevřené řešení. Přitom tlak na technické řešení roste, protože WLAN je v podnikových i domácích sítích stále populárnější a je potřeba po ní realizovat multimediální i hlasové přenosy.

O hlasových službách po bezdrátových LAN jsme na těchto stránkách naposledy hovořili před víc jak půl rokem, kdy se očekávalo schválení potřebné normy na podporu QoS (Quality of Service), IEEE 802.11e (Hlas po WLAN: technické řešení). Norma však stále na světě není, takže si musí výrobci i uživatelé poradit jinak.


Připomeňme, že u WLAN jsou následující záležitosti důležitější než u běžných pevných LAN a většina z nich má přímou souvislost s podporou QoS: 

- latence a propustnost;
- počet uživatelů pracujících simultánně na síti;
- bezpečnost;
- sledování umístění uživatele;
- výdrž baterie koncového zařízení;
- roaming mezi WLAN a mezi WLAN a mobilními sítěmi.

Multimediální podpora podle WFA


Wi-Fi Aliance (WFA) už před mnoha měsíci plánovala dvoustupňový proces pro certifikaci zařízení WLAN s podporou pro QoS, podobný jako uplatnila při řešení bezpečnosti ve WLAN: vlastní dočasné řešení ve formě podmnožiny očekávaných povinných prvků z normy a následně plnohodnotné řešení podle normy. Za připomenutí stojí, že certifikace WFA i podle konkrétní normy probíhá jen na základě vybraných, typicky povinných prvků z normy, volitelné prvky normy se u produktů netestují a necertifikují.

Dočasné řešení pro podporu QoS vytvořila WFA pod označením WMM (Wireless MultiMedia), dříve WME (Wireless Multimedia Extensions). WMM podporuje pouze některé prvky pro QoS z budoucí normy, jako označování rámců podle priorit a odpovídající řazení do front (priority tagging and queueing). WMM konkrétně podporuje čtyři místo osmi úrovní priorit, které budou v 802.11e.

Původně se zdálo, že certifikace prvního stupně (podle WMM) nebude potřeba, protože konečné schválení normy 802.11e doplňující podporu pro QoS do 802.11a/b/g se očekávalo v polovině roku. V té době sice konečně došlo ke schválení bezpečnostního doplňku 802.11i, ale nikoli 802.11e. Už padly i další všemi toužebně očekávané termíny možného schválení normy a v současné době se začíná hovořit až o polovině příštího roku jako o reálném čase, kdy ke konečnému konsensu může dojít.

Vzhledem ke vzniklému vakuu přistoupila Wi-Fi Alliance k testování podle WMM a první produkty, čipy a komponenty již certifikaci WMM mají. Kromě toho však řada výrobců již delší dobu podporuje na svých přístupových bodech firemní řešení SVP (Spectralink Voice Priority) pro koordinaci hlasových volání, které však vyžaduje telefony od SpectraLink a NetLink SVP server.

WMM podobně jako budoucí norma 802.11e podporují nejen multimediální služby, tedy audio/video na vyžádání nebo živě s vysokými požadavky na šířku pásma a minimální zpoždění, ale samozřejmě také přenos hlasu, který je velice citlivý na zpoždění a jeho kolísání v síti a přitom vystačí jen s úzkým přenosovým pásmem.

Hlasové služby

Hlas po WLAN (VoWLAN, Voice over WLAN) je zajímavé řešení jak z ekonomického hlediska, tak z hlediska technického, protože umožňuje konvergenci datového a hlasového provozu do jediné sítě, čímž se řada provozních záležitostí zjednodušuje a také se zamezí nepříjemnostem v podobě vzájemného rušení mezi sítěmi. Wi-Fi telefonie je vlastně zdarma pro hovory, které se realizují výhradně v dosahu podnikové WLAN a nepoužívají veřejnou síť.

Pokračování článku naleznete na http://www.telnet.cz/index.php?ID=534