Kdo se stane třetím mobilním operátorem?

Kdo má největší šanci stát se třetím mobilním operátorem? Zkuste se zatipovat s námi. Ve hře je několik společností.
Článek s podobným názvem jsme publikovali již v v září loňského roku - tehdy samozřejmě šlo o čistě teoretickou úvahu nad tím, kdo by mohl reagovat na nabídku třetí mobilní licence. Nyní je již známo to nepodstatnější: přibližné znění podmínek, které se s poměrně vysokou pravděpodobností blíží definitivní verzi. A to je ten správný čas vytáhnout telefonní seznam a pustit se do obvolávání potenciálních kandidátů. Samozřejmě náš zájem se nyní soustředí na české firmy - jejich potenciální zahraniční partneři jsou vždy předmětem diskuse až v dalším kole.

Především je dobré podívat se na poslední obdobné licenční řízení - licenci na GSM 900 tehdy získal T-Mobil, tedy DeTeMobil, PVT, Telekomunikační Montáže Praha, Spořitelní Investiční spol. a italský telekom STET Ti všichni z licenčního řízení vypadají.

V tehdejším licenčním řízení neuspěli:

  • MoNet (France Telecom a kanadský Telesystem International Wireless),
  • CzechCommunications (aliance TeleDanmark a norského Telenoru),
  • AnoFon (americký AirTouch a domácí distributoři energie Čekom),
  • Levtel (Telecom Finland + RWE Telliance)
  • Mannesmann Mobilcom (německý Mannesmann Mobilfunk a GiTy).

    Již při bližším pohledu na neúspěšné kandidáty je jasné, že dnes může být ledasco podobné a mnoho věcí jasnějších. Domácí distributoři energie vytvořili vlastní telekomunikační společnost Aliatel, jíž se RWE Telliance se mezitím stalo strategickým partnerem. Norský Telenor koupil český Terminal Bar a zrodil se Telenor Internet, TeleDanmark získal významný podíl v Českých Radiokomunikacích, Vodafone koupil AirTouch, podílníka Mannesmann Mobilfunk. Hezky provázané, hezky zamotané. Rozmotáváním se můžeme dostat k podstatě problému.

    Zatímco u licence na GSM-900 byl český partner jasný a jednalo se pouze o partneru zahraničním, nyní je naopak nejzajímavější otázka českého partnera sítě DCS-1800. Následující přehled si rozhodně nečiní nárok na úplnost českých zájemců o licenci, rozhodně by ale měl představovat soupis těch nejdůležitějších firem, jež by za českou stranu představovaly leadry.

    Především je tu Aliatel - od doby, kdy představoval jen náznak ideje investice pro domácí energetické firmy, se hodně změnil. Disponuje moderní páteřní sítí, jakou mu závidí i SPT Telecom. Obecně se o něm předpokládá, že současně s liberalizací trhu spustí hlasové služby a stane se konkurencí SPT Telecom. Díky infrastruktuře a specializaci na telekomunikace patří Aliatel technologicky mezi horké favority a ústy svých představitelů i oficiálně potvrdil, že o licenci hodlá usilovat. Vzhledem k tomu je zde spektrum zahraničních nápadníků poměrně široké - hovoří se snad o všech výše uvedených a jednání nejsou ještě tak daleko, aby se dalo hovořit o jasném zahraničním partnerovi.

    Dále je tu GTS - nedávno zakoupil pražského lokálního operátora Dattel, dále providera NetForce - peníze nejsou tím, čeho by se mu nedostávalo. Podle ing. Strnada ze společnosti GTS se dá předpokládat, že GTS rovněž vstoupí do tendru o licenci DCS-1800. Více podrobností ovšem zástupce firmy odmítal sdělit s tím, že je to zatím předčasné. Podle neoficiálních informací ale mohou být nadějná jednání mezi GTS a British Telecom, coby zahraničním partnerem.
    GTS má s výstavbou sítí zkušenosti a odkup Dattelu mu nedává špatnou startovací pozici.

    GiTy - významná česká firma zaobírající se sítěmi. V tendru pokoušela svoje štěstí již minule, tehdy s německým gigantem Mannesmann Mobilfunk. Bohužel nikoho z jejích představitelů se nám nepodařilo zastihnout, ale dá se předpokládat, že svoje štěstí zkusí znovu - strategických partnerů ochotných vstoupit do projektu třetí mobilní sítě se najde stále dost.

    ČD - Telekomunikace - o této firmě se ví obecně málo. Co je jisté, je její smluvní vztah s Českými drahami o pronájmu, výstavbě a užívání jejich datových sítí. Vzhledem k současnému charakteru firmy je otázkou, zda vůbec požádá o licenci. Pokud se tak ovšem stane, nebude vůbec bez šancí a není to tak dávno, co ministerstvo dopravy a spojů naznačilo, že pro tuto firmu existuje strategický partner. O ČD - Telekomunikace bude ale speciální článek a v jejím případě bude opravdu výrazně záležet na tom, zda se firma rozhodne do licenčních jednání vstoupit.

    Rann Globalnet - tato společnost provozuje přes vlastněné společnosti několik lokálních bezdrátových smyček na systému D-AMPS a podobných. To v praxi znamená, že již část pásma 1800 MHz lokálně má pro své WLL na D-AMPS - ponechme stranou, proč si pořizovala v Evropě tak neobvyklý systém. I tato společnost bude mít na DCS-1800 licenci zálusk a zahraniční kontakty má velmi dobré.

    Samozřejmě kromě těchto společností jsou i další firmy, které mohou potenciálně zasáhnout do bojů ohledně DCS-1800 licence - většina z nich ale již nemá dost sil proti těmto výše jmenovaným, aby hrála prim a buďto se stanou jejich partnery, nebo přenechají majoritní podíl a většinu pravomocí zahraničnímu partnerovi. To ale není příliš výhodné a ačkoliv ČTÚ tvrdí, že není rozhodující podíl českého kapitálu, domnívám se, že se k jeho poměru v případně podobných nabídek bude přihlížet.

    Ukvapeně řečeno je nejžhavějším kandidátem právě Aliatel. Pro jsme si naznačili, jsou tu ale i některá proti a to především rázu politického. Hlavně ze strany SPT Telecom může být vyvinut značný tlak na to, aby jeho potenciálně nejvýznamnější konkurent licenci nedostal - a Telecom má své cestičky prošlápnuté. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Aliatel je vlastně státní firma, neb jeho majiteli jsou elektrorozvodné společnosti, povětšinou s výraznou státní a místněsprávní účastí a právě energetická loby ve spolupráci s místní samosprávou patří mezi největší lobbystické skupiny ve státě.

    Za další je otázkou, zda Aliatel bude chtít zaplatit přemrštěnou cenu za projekt DCS-1800 tak, jak ji bezpochyby navrhnou někteří další kandidáti tolik toužící po prosazení na našem trhu. Aliatel je z výše uvedených společností zatím jediná, která má osobní rozsáhlejší zkušenosti s budováním vysokokapacitní infrastruktury v Čechách. Přeci jenom páteřní síť s STM-16 je něco jiného, než cokoliv jiného jeho potenciálních soupeřů.

    Pravdou ale také je, že postavení patřičné infrastruktury není jiným, než finančním problémem v okamžiku, kdy jsou potřebná povolení. Veškerá štemplatura se shání ovšem obtížně a tahat rozsáhlou kabeláž je velmi problematické. GTS tvrdí, že s výstavbou infrastruktury si umí poradit, pozadu nezůstanou ani ostatní. Nicméně praktický náskok Aliatelu se nedá přehlédnout.

    Po zvážení všech pro a proti je třeba konstatovat, že Aliatel zůstává nadále velmi horkým kandidátem. Těsně jej následuje GTS - to může být pro některé strany "politicky akceptovatelnější", než Aliatel a to snadno může být věc, která rozhodne. Na třetí pozici bych umístil GiTy a až za ni s odstupem všechny ostatní.

    A co zahraniční partneři? U Aliatelu se cosi šušká o Telenoru, u GTS něco o BT. GiTy zatím bez komentáře. Na přemýšlení o zahraničních partnerech je opravdu příliš brzy.