Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo se stane třetím mobilním operátorem?

aktualizováno 
Kdo má největší šanci stát se třetím mobilním operátorem? Zkuste se zatipovat s námi. Ve hře je několik společností.
Článek s podobným názvem jsme publikovali již v v září loňského roku - tehdy samozřejmě šlo o čistě teoretickou úvahu nad tím, kdo by mohl reagovat na nabídku třetí mobilní licence. Nyní je již známo to nepodstatnější: přibližné znění podmínek, které se s poměrně vysokou pravděpodobností blíží definitivní verzi. A to je ten správný čas vytáhnout telefonní seznam a pustit se do obvolávání potenciálních kandidátů. Samozřejmě náš zájem se nyní soustředí na české firmy - jejich potenciální zahraniční partneři jsou vždy předmětem diskuse až v dalším kole.

Především je dobré podívat se na poslední obdobné licenční řízení - licenci na GSM 900 tehdy získal T-Mobil, tedy DeTeMobil, PVT, Telekomunikační Montáže Praha, Spořitelní Investiční spol. a italský telekom STET Ti všichni z licenčního řízení vypadají.

V tehdejším licenčním řízení neuspěli:

 • MoNet (France Telecom a kanadský Telesystem International Wireless),
 • CzechCommunications (aliance TeleDanmark a norského Telenoru),
 • AnoFon (americký AirTouch a domácí distributoři energie Čekom),
 • Levtel (Telecom Finland + RWE Telliance)
 • Mannesmann Mobilcom (německý Mannesmann Mobilfunk a GiTy).

  Již při bližším pohledu na neúspěšné kandidáty je jasné, že dnes může být ledasco podobné a mnoho věcí jasnějších. Domácí distributoři energie vytvořili vlastní telekomunikační společnost Aliatel, jíž se RWE Telliance se mezitím stalo strategickým partnerem. Norský Telenor koupil český Terminal Bar a zrodil se Telenor Internet, TeleDanmark získal významný podíl v Českých Radiokomunikacích, Vodafone koupil AirTouch, podílníka Mannesmann Mobilfunk. Hezky provázané, hezky zamotané. Rozmotáváním se můžeme dostat k podstatě problému.

  Zatímco u licence na GSM-900 byl český partner jasný a jednalo se pouze o partneru zahraničním, nyní je naopak nejzajímavější otázka českého partnera sítě DCS-1800. Následující přehled si rozhodně nečiní nárok na úplnost českých zájemců o licenci, rozhodně by ale měl představovat soupis těch nejdůležitějších firem, jež by za českou stranu představovaly leadry.

  Především je tu Aliatel - od doby, kdy představoval jen náznak ideje investice pro domácí energetické firmy, se hodně změnil. Disponuje moderní páteřní sítí, jakou mu závidí i SPT Telecom. Obecně se o něm předpokládá, že současně s liberalizací trhu spustí hlasové služby a stane se konkurencí SPT Telecom. Díky infrastruktuře a specializaci na telekomunikace patří Aliatel technologicky mezi horké favority a ústy svých představitelů i oficiálně potvrdil, že o licenci hodlá usilovat. Vzhledem k tomu je zde spektrum zahraničních nápadníků poměrně široké - hovoří se snad o všech výše uvedených a jednání nejsou ještě tak daleko, aby se dalo hovořit o jasném zahraničním partnerovi.

  Dále je tu GTS - nedávno zakoupil pražského lokálního operátora Dattel, dále providera NetForce - peníze nejsou tím, čeho by se mu nedostávalo. Podle ing. Strnada ze společnosti GTS se dá předpokládat, že GTS rovněž vstoupí do tendru o licenci DCS-1800. Více podrobností ovšem zástupce firmy odmítal sdělit s tím, že je to zatím předčasné. Podle neoficiálních informací ale mohou být nadějná jednání mezi GTS a British Telecom, coby zahraničním partnerem.
  GTS má s výstavbou sítí zkušenosti a odkup Dattelu mu nedává špatnou startovací pozici.

  GiTy - významná česká firma zaobírající se sítěmi. V tendru pokoušela svoje štěstí již minule, tehdy s německým gigantem Mannesmann Mobilfunk. Bohužel nikoho z jejích představitelů se nám nepodařilo zastihnout, ale dá se předpokládat, že svoje štěstí zkusí znovu - strategických partnerů ochotných vstoupit do projektu třetí mobilní sítě se najde stále dost.

  ČD - Telekomunikace - o této firmě se ví obecně málo. Co je jisté, je její smluvní vztah s Českými drahami o pronájmu, výstavbě a užívání jejich datových sítí. Vzhledem k současnému charakteru firmy je otázkou, zda vůbec požádá o licenci. Pokud se tak ovšem stane, nebude vůbec bez šancí a není to tak dávno, co ministerstvo dopravy a spojů naznačilo, že pro tuto firmu existuje strategický partner. O ČD - Telekomunikace bude ale speciální článek a v jejím případě bude opravdu výrazně záležet na tom, zda se firma rozhodne do licenčních jednání vstoupit.

  Rann Globalnet - tato společnost provozuje přes vlastněné společnosti několik lokálních bezdrátových smyček na systému D-AMPS a podobných. To v praxi znamená, že již část pásma 1800 MHz lokálně má pro své WLL na D-AMPS - ponechme stranou, proč si pořizovala v Evropě tak neobvyklý systém. I tato společnost bude mít na DCS-1800 licenci zálusk a zahraniční kontakty má velmi dobré.

  Samozřejmě kromě těchto společností jsou i další firmy, které mohou potenciálně zasáhnout do bojů ohledně DCS-1800 licence - většina z nich ale již nemá dost sil proti těmto výše jmenovaným, aby hrála prim a buďto se stanou jejich partnery, nebo přenechají majoritní podíl a většinu pravomocí zahraničnímu partnerovi. To ale není příliš výhodné a ačkoliv ČTÚ tvrdí, že není rozhodující podíl českého kapitálu, domnívám se, že se k jeho poměru v případně podobných nabídek bude přihlížet.

  Ukvapeně řečeno je nejžhavějším kandidátem právě Aliatel. Pro jsme si naznačili, jsou tu ale i některá proti a to především rázu politického. Hlavně ze strany SPT Telecom může být vyvinut značný tlak na to, aby jeho potenciálně nejvýznamnější konkurent licenci nedostal - a Telecom má své cestičky prošlápnuté. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Aliatel je vlastně státní firma, neb jeho majiteli jsou elektrorozvodné společnosti, povětšinou s výraznou státní a místněsprávní účastí a právě energetická loby ve spolupráci s místní samosprávou patří mezi největší lobbystické skupiny ve státě.

  Za další je otázkou, zda Aliatel bude chtít zaplatit přemrštěnou cenu za projekt DCS-1800 tak, jak ji bezpochyby navrhnou někteří další kandidáti tolik toužící po prosazení na našem trhu. Aliatel je z výše uvedených společností zatím jediná, která má osobní rozsáhlejší zkušenosti s budováním vysokokapacitní infrastruktury v Čechách. Přeci jenom páteřní síť s STM-16 je něco jiného, než cokoliv jiného jeho potenciálních soupeřů.

  Pravdou ale také je, že postavení patřičné infrastruktury není jiným, než finančním problémem v okamžiku, kdy jsou potřebná povolení. Veškerá štemplatura se shání ovšem obtížně a tahat rozsáhlou kabeláž je velmi problematické. GTS tvrdí, že s výstavbou infrastruktury si umí poradit, pozadu nezůstanou ani ostatní. Nicméně praktický náskok Aliatelu se nedá přehlédnout.

  Po zvážení všech pro a proti je třeba konstatovat, že Aliatel zůstává nadále velmi horkým kandidátem. Těsně jej následuje GTS - to může být pro některé strany "politicky akceptovatelnější", než Aliatel a to snadno může být věc, která rozhodne. Na třetí pozici bych umístil GiTy a až za ni s odstupem všechny ostatní.

  A co zahraniční partneři? U Aliatelu se cosi šušká o Telenoru, u GTS něco o BT. GiTy zatím bez komentáře. Na přemýšlení o zahraničních partnerech je opravdu příliš brzy.

 • Autor:
  Nejčtenější

  Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
  Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

  Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

  Ilustrační snímek
  ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

  Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

  rozbitý telefon
  Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

  Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

  Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
  Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

  iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

  Ilustrační snímek
  Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

  Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

  Další z rubriky

  Ilustrační snímek
  Operátoři jednají ve shodě, domnívá se dTest. Požaduje prošetření

  Sdružení dTest podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Evropské komisi k prošetření možného jednání operátorů ve vzájemné shodě. Domnívá se...  celý článek

  (Ilustrační snímek)
  O2 zůstane O2 minimálně do roku 2022, možná ještě o pět let déle

  Operátor O2, majoritně vlastněný skupinou PPF, se domluvil se španělskou společností Telefónica na prodloužení používání ochranné známky O2. Tu může používat...  celý článek

  Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
  Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

  Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

  Dumrealit.cz/Development
  Obchodník - realitní specialista

  Dumrealit.cz/Development
  Zlínský kraj
  nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.