Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde se vzaly limity záření mobilních telefonů

Mobilní telefony produkují jakési elektromagnetické záření, které může ovlivnit lidský mozek. Proto, aby byli uživatelé chráněni, existují jisté hygienické limity, které zamezují prodeji přespříliš zářících přístrojů. Odkud se bezpečnostní limit 1,6 W/kg hmoty vzal?
Mobilní telefony produkují elektromagnetické záření, které je, kromě jiného, pohlcováno hlavou, k níž je přístroj přiložen. Na ochranu zdraví uživatelů byly zvoleny jisté limity, které určují maximální možnou hladinu záření, které může telefon do hlavy vyzářit. Hranice je nyní 1,6 W/kg v Americe, respektive 2 W/kg v Evropě. Zde jsou tyto hodnoty počítány průměrně na 10 gramů hmoty, zatímco v Americe je to o něco přísnější průměr na pouhý jeden gram hmoty. Jak se ovšem k těmto maximálním bezpečným hodnotám došlo?

Limity určené Evropskou unií i americkou vládou jsou založeny na nezávazných normách, které vycházejí z doporučení standardů vydaných IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Tyto normy byly postupně určovány a obnovovány v letech 1966, 1974, 1982, 1991, 1999. Z těchto dat je jasně patrné, že limity se netýkají jen mobilů, ale jde o obecné hygienické normy, které určují maximální míru pohlceného záření, které lidskému organismu neškodí. Nebo by alespoň škodit nemělo.

Řez ozářenou hlavou Každá verze standardu je vytvořena a schválena komisí vědců a techniků, kteří se rekrutují z univerzitních profesorů, průmyslových odborníků a vládních úřadů. Určují možná rizika, která přináší elektromagnetické záření pro lidský organismus. Vycházejí přitom z nejrůznějších výzkumů, které byly provedeny v posledních letech. V současné době jedná komise IEEE opět o nových normách a pracuje s více než 1400 studiemi.

K hodnotám braným jako hygienické normy se dojde podle hranice energie, na níž se u pokusných zvířat začnou objevovat první poruchy chování a zdraví, způsobené tepelným efektem vznikajícím na základě pohlcování energie. Množství této absorbované energie se udává ve stupnici SAR (Specific Absorbtion Rate) a základní jednotkou jsou watty na kilogram hmoty (W/kg). U zvířat je tato hranice 4W/kg hmoty těla, pokud se uvažuje o zasažení celého těla. Pro dostatečnou bezpečnost byla určena míra desetkrát nižší než tato riziková, a tak byl zvolen limit na 0,4 W/kg hmoty průměrně na celé tělo. Tímto způsobem se dochází ke všem podobným standardům.

Logicky je ovšem velmi důležité vytvořit také limit pro expozici od menších zdrojů EM záření, které ovlivní jen určitou část těla, což je právě případ mobilního telefonu. Přestože průměr na celé tělo může být v pořádku, místní ozáření může být výrazně vyšší, tedy dostatečné pro vznik zdravotní poruchy. Proto byl určen i limit pro místní absorbovanou energii, který ovšem počítá s průměrem SAR na jeden gram. Tato hranice byla určena v roce 1982 a gram byl zvolen proto, že v té době šlo o nejmenší množství hmoty, pro něž bylo možné za pomoci tehdejších prostředků SAR vypočíst. Hodnota normy byla zvolena stejným postupem jako u limitu pro celé tělo a hodnota zněla 8 W/kg (nebo také 8 mW/g).

V roce 1991 byla tato hodnota pozměněna na základě dalšího bezpečnostního koeficientu na pětinu, tedy 1,6 W/kg. K tomuto kroku se IEEE rozhodla proto, že se zařízení vyzařující EM běžně rozšířila mezi obyčejné lidi, kteří nejsou narozdíl od rizikových skupin vystavovaných záření např. kvůli své práci podrobováni průběžným zdravotním testům, které by mohly poškození odhalit.

Dummy na měření

V Evropě je mezní hodnota SAR vyšší, a kvůli tomu, že je používán průměr na 10 gramů, je hranice vlastně ještě benevolentnější, neboť záření může na menším objemu tuto hranici i přesáhnout.

Dnes tedy platí tyto limity, nicméně na dalších se již pracuje. Zda budou stejné, nebo jestli se zvýší, závisí na komisích vědeckých pracovníků a inženýrů, ovšem jedna věc se zatím nezmění. Veškerá měření probíhají pomocí počítačových simulací a pokusů na figurínách naplněných kapalinou, která má simulovat tělesnou hmotu. Proto je třeba se na limity dívat s rezervou. Navíc se jedná pouze o tepelné efekty EM záření na hmotu, zatímco vlivů může být více, například ovlivnění růstu lidské tkáně, jejího vývoje atp.

Možná, že nám budoucí výzkumy prokáží, jak zbytečně přísné tyto limity jsou. Dnes ale nikdo nepochybuje o tom, že je-li možné vyrábět mobily a další podobná zařízení tak, aby nám do mozku vyzářila co nejmenší množství energie, je třeba tyto normy dodržovat.

Témata: Evropská unie
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...