Jailbreak a pirátství v Číně kvete

Jailbreak a pirátství v Číně kvete | foto: installjailbreak.com

Každý třetí iPhone v Číně má jailbreak. Otvírá cestu pirátství

  • 10
Čínský server NWT zveřejnil data, podle kterých zhruba každý třetí majitel iPhonu v Číně svůj přístroj odemkl, aby získal přístup k neoficiálním aplikačním portálům a pirátským aplikacím. Telefony Apple se v nejlidnatější zemi světa prodávají velmi dobře, již brzy mohou tvořit desetinu tamního trhu.

Čínský trh čítá asi 850 milionů uživatelů mobilních telefonů, čímž je zajímavý pro všechny výrobce mobilních zařízení. Jen zařízení s iOS z uvedeného čísla ukrajují 8,3 %, což v přepočtu znamená přes 70 milionů přístrojů. Na tomto čísle se kromě iPhonů podepisují i chytré přehrávače (iPod touch) a tablety výrobce.

Zdaleka nejoblíbenějším modelem je čtvrtá generace iPhonu, která představuje více než polovinu (54 %) všech přístrojů Apple. Na druhé příčce je se zhruba 16 % iPhone 3GS. Telefonů Apple má být dle posledních dat agentury UMeng v Číně okolo 60 milionů.

Procento iOS zařízení s jailbreakem (Čína)

Ještě zajímavější je ale informace, že na více než třetině (34,6 %) všech iOS zařízení v Číně uživatelé provedli jailbreak. Procento odemčených iPhonů 4 a 3GS je pak blízko 40 %, naproti tomu majitelé iPadů k tomuto systémového zásahu přistupují ve zhruba 27 % případů. Nejčastěji vpustili jailbreak do svého telefonu majitelé první generace iPhonu (asi 95 %), který je možné bez takového zásahu plnohodnotně využívat pouze v sítích AT&T v USA.

Ze statistiky dále vyplývá, že uživatelé během dne využívají především iPhone, po sedmé hodině pak díky většímu pohodlí surfování zapínají iPad. Méně překvapivý je fakt, že více než polovina uživatelů iOS přístrojů sídlí ve velkých městech země (Peking, Šanghaj, Guangzhou).

Jailbreak vadí Applu i vývojářům, je však legální

Lze říci, že jailbreak je systémový zásah, který u zařízení s iOS odemkne všechny Applem blokované funkce operačního systému. Z uživatelského hlediska je nejviditelnější změnou možnost instalovat aplikace také z neoficiálních aplikačních portálů Cydia a Rock, jejichž klienti se do přístroje během procesu nainstalují.

Ačkoli Apple častokrát prohlašoval, že jde o nelegální zásah v rozporu s jejich podmínkami a uživatele, kteří jej provedou označil za softwarové piráty, americký Kongres naopak v červnu loňského roku označil jailbreak za legální.

Pro vývojáře i samotný Apple je ale daleko bolestivější skutečnost, že na takto upravený iPhone (i další iOS zařízení) lze poměrně snadno nahrát pirátskou verzi jakékoli komerční aplikace, aniž by za ní uživatel zaplatil.

Čína daleko před světem

Na neobvykle velkém podílu takto upravených iPhonů v Číně má vliv fakt, že nemalé procento iPhonů je zde prodáváno na šedém trhu s již provedeným jailbreakem. Jiní prodejci zase nabízejí aplikaci tohoto systémového zásahu zdarma. Data agentury Pinch Media ze srpna 2009 totiž jailbreak v celosvětovém měřítku připsaly zhruba jen každému dvanáctému iPhonu (8,43 %).

Apple před několika dny vydal iOS 4.3.3, který se mimo některých vylepšení vypořádal s nedávnou kauzou, kdy vyšlo najevo, že iPhony od verze 3G ukládají polohu uživatele za pomoci triangulace využívaných základnových stanic. K těmto údajům měl Apple kdykoli přístup. Také na tento firmware je již možné aplikovat jailbreak.