Sochy andělů na katedrále svatého Izáka v ruském Petrohradu.

Sochy andělů na katedrále svatého Izáka v ruském Petrohradu. | foto: AP

Katedrálu zdobí anděl s mobilem. Zavolat mu můžete i vy

  • 3
Mezi svaté v nizozemské katedrále se připletl anděl v džínách, taškou na notebook a s mobilem v ruce. Vystupuje z řady kamenných soch místních šlechticů, křižáků a svatých a z výšky se usmívá na zdejší městečko 's-Hertogenbosch. A má reálné číslo, na které denně volá 30 lidí. Na druhé straně navíc čeká skutečný člověk.

Vysoko na katedrálu, která nizozemskému městečku dominuje, se lze dovolat kdykoli, informuje list The International Herald Tribune. Ve skutečnosti se ale na druhé straně ozve žena-anděl, která společně s manželem s nápadem přišla.

Krátce potom, co byla socha v dubnu odhalena, se jedni místní manželé a rodiče dvou dětí postarali o zveřejnění andělova čísla. Navštívenky s andělovou fotografií a číslem se objevily v hospodách, restauracích i hotelech. Ujalo se tak úspěšně, že mu manželé otevřeli také twitterový účet @ut_engelke.

Podivný kostel

Socha Malého anděla je dílem nizozemského umělce Tona Mooye, který v roce 1997 zvítězil v soutěži vypsané s úmyslem nahradit na katedrále 40 soch zničených časem. Bylo mezi nimi 14 andělů a ten, jemuž se říká Malý, je jediný, který se vymyká tradičnímu pojetí.

"Jistěže je možné napodobit gotickou sochu, ale to jsem nechtěl. Chtěl jsem, aby to odpovídalo tomu, co je v chrámu neustále přítomno, kultivovanost, city. Andělé jsou od toho, aby ukazovali cestu, aby lidi ochraňovali a předávali vzkazy shůry. A jak to naznačíte? Mobilním telefonem," říká o své koncepci 63letý Mooy ve svém ateliéru v Amersfoortu.

Malý anděl není první raritou katedrály. Stavěla se 200 let od roku 1220 a je známá svou netradiční, někdy až obscénní výzdobou. Například jedna socha pocházející ze středověku znázorňuje zedníka sklánějícího se nad prací s obnaženou zadnicí. Vitráž nad vchodem je zase zpodobením apokalypsy útoku z 11. září 2001 na newyorské věže.

"Telefon zvoní neustále," přiznává žena. Rozhovor poskytla jedině s podmínkou, že jméno manželů zůstane utajeno, protože to by byl konec příběhu. Podle ní se o číslo stará především manžel a komunikuje s ním už na 2 700 lidí.

Telefon zvoní hlavně o svátcích

To, co začalo jako vtip, přerostlo v horkou linku, kterou vytáčejí občané každého věku. Někteří, protože hledají pomoc, jiní, protože se cítí osamělí. O svátcích je volajících tolik, že manželé začali uvažovat, že všeho nechají.

"Mezi Vánocemi a Novým rokem to bylo mimořádně obtížné a srdcervoucí," vypráví žena. S prosbou o modlitbu za právě zemřelou babičku tehdy zavolala malá holčička, se žádostí o radu, jak strávit první Vánoce bez rodičů, se ozvala neznámá žena, o modlitbu za své mrtvé děti žádala ovdovělá žena.

Manželé za volání na číslo Malého anděla nevybírají poplatky a tvrdí, že z jeho rostoucí slávy nemají žádný zisk. Ti, kdo volají andělovi, platí jen normální tarif. "Říkám dobrý den, zde je Malý anděl, a pak se dějí věci," vysvětluje žena, která spolu s manželem andělskou linku vymyslela. Ne všichni volající potřebují pomoc.

"Nejlepší jsou děti do deseti let. Ptají se: ´Jakým mluvíš jazykem? Co máš k večeři? Není ti zima? Nepotřebuješ deštník?" popisuje dětské dotazy žena-anděl. Volají také studenti o pomoc při zkoušce nebo lidé skládající řidičské testy. "Odpovídám vždy stejně: ´Pošlu vám trochu andělského kouzla´," říká žena.

Katedrála na podobné lince vydělává, anděl ji prý vadí

Žena se snaží šířit toleranci. Nemyslí si, že předstíráním, že je anděl, někoho klame. "Jestliže je ten člověk vážný, jsem taky vážná, chce-li žertovat, žertuji i já," vysvětluje. Správa katedrály jejich nápadem ale nadšená není.

"Mnoho lidí se snaží těžit z úspěchu jiných," řekl listu člen správy katedrály Pieter Kohnen. V prosinci kostel zřídil vlastní číslo, avšak v tomto případě vyjde minuta hovoru v přepočtu na zhruba 20 Kč. Po vytočení se navíc volající dočkají automatu.

Mužský hlas nabídne několik možností; zmáčkněte jedničku, chcete-li se dovědět o historii kostela, zmáčkněte dvojku, chcete-li získat informace o tom, co je to křesťanská víra, a tak dále. Kohnen tvrdí, že na číslo každý týden zavolá 100 lidí.

"Vybrali jsme herce s důvěryhodným hlasem. Naším cílem je šířit slovo Boží, ale také získat peníze," přiznává. Údržba katedrály přijde ročně na 94 000 dolarů, v přepočtu 1,8 milionu korun.

Jiní jsou z iniciativy manželů nadšeni

Ne každý ale iniciativu tajemných manželů nechápe. Ba naopak. Hudebníkovi Albertu van Oschovi se Malý anděl velice líbí. Za deštivého odpoledne k němu přivedl matku a přítele, aby ho mohli obdivovat. "Tohle je moderní doba," horlil nadšením.

A jak dlouho v tom chtějí manželé pokračovat? "Dokud mne to nepřestane bavit. Někdy je to obtížné," přiznává manželka. Zatím se prý ale spíš baví.

Když například zemřel Steve Jobs, telefon zvonil bez ustání. A anděl těm lidem říkal: " Nahoru brzo přijde Steve Jobs, možná dostanu nový model."

,