Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam se sami nepodíváte: GSM laboratoř

aktualizováno 
Vysoké školy reagují na velký zájem studentů o mobilní komunikace a navazují spolupráci s operátory. Brněnské Vysoké učení technické není výjimkou, a tak úzce spolupracuje s operátorem T-Mobile. Jak to tam vypadá?

Začátkem devadesátých let se po mobilních telefonech poohlíželi jen nejbohatší podnikatelé. Nyní vše nasvědčuje tomu, že za pár týdnů už budeme moci všichni zkoušet své první videohovory.

Na rostoucí zájem o mobilních komunikace reagovaly velmi rychle technické vysoké školy. Poptávka operátorů v té době převyšovala možnosti absolventů, a tak se školy snažily co nejrychleji zprostředkovat nové poznatky v oblasti mobilních komunikací studentům magisterského i doktorského studia.

Ještě než se posluchárny vysokých škol zaplnily studenty, navštívili jsme GSM laboratoř na Vysokém učení technickém v Brně (dále jen VUT Brno). Průvodce nám dělal doc. Ing. Stanislav Hanus Csc., který zde působí jako zástupce vedoucího ústavu radioelektroniky.

Zájem studentů přesahje možnosti školy

V akademickém roce 1997 - 1998 byl na VUT zařazen do výuky specializovaný předmět s názvem Bezdrátové a mobilní komunikace (BMK). Svou koncepcí a obsahem zaměřeným na problematiku mobilních komunikací byl tento předmět mezi prvními na vysokých školách v České republice. Na Ústavu radioelektroniky je dodnes vyučován za mimořádného zájmu studentů, který každoročně překračuje kapacitu předmětu.

 

Studenti se pro tento obor musí vybírat a během náročného studia se seznámí s problematikou zpracování signálů, radioelektronických obvodů, rádiových přenosů a bezdrátových komunikačních systémů. Samotné studium mobilních komunikací dnes zahrnuje široké spektrum odborných předmětů, jejichž teoretický obsah je doplňován počítačovými simulacemi a praktickou výukou, zajištěnou v moderně vybavených laboratořích ústavu.

Ústav radioelektroniky vyčlenil na vybavení laboratoře velký objem svých finančních prostředků, ani přesto však nebylo možné realizovat řadu náročných měření pro nedostatek moderních přístrojů. Situace se zlepšila po získání grantu z Fondu rozvoje vysokých škol MŠMT, z jehož finančních prostředků byly zakoupeny moderní radiokomunikační testery a spektrální analyzátor v celkové ceně cca 1,7 miliónu Kč.

Pomoc přišla od T-Mobile a z Fondu rozvoje vysokých škol

Největší pomoc při vybavování laboratoře přišla od mobilního operátora T-Mobile. V roce 1999 zahájil T-Mobile spolupráci s Ústavem radioelektroniky v oblasti komunikačních technologií se zaměřením na rádiové rozhraní. Společnost T-Mobile se připojila k budování laboratoře Bezdrátových a mobilních komunikací a v roce 2000 instalovala do laboratoře GSM technologii Motorola M-Cell2. Postupně byla a je laboratoř dovybavována dalšími zařízeními, které studentům a vědeckým pracovníkům pomáhají v jejich práci.

 
Spektrální analyzer ADVANTEST a signální generátor SMT03 firmy Rohde & Schwarz.

Základnová stanice uvnitř laboratoře je dokonce přímo připojena do veřejné telefonní sítě T-Mobile. K dispozici jsou tak všechny komerčně dostupné služby (např. GPRS/EGPRS, SMS, MMS apod.) i služby v testovacím provozu. Přes tuto BTS jde tedy normálně telefonovat. Výkon je ale samozřejmě snížen, aby pokryl jen prostory laboratoře.

Právě zde se testovalo EDGE

Místnost laboratoře je rozdělena na dva sektory tak, aby se musel telefon při průchodu přeladit z jedné frekvence na druhou (tzv. handover).Stanislav Hanus nám také prozradil, že to byla právě tato laboratoř, kde byly prováděny první testy technologie EDGE před jeho nasazením do komerčního provozu.

Laboratorní úlohy, které v laboratoři probíhají, jsou průběžně inovovány, aby reflektovaly vývoj v oblasti mobilních komunikací. Vzájemná spolupráce v oblasti výuky neprobíhá pouze v rámci laboratoře mobilních komunikací. Studenti předmětu Bezdrátové a mobilní komunikace každoročně navštěvují prostory brněnského sídla T-Mobile, kde si na odborné exkurzi mohou prohlédnout GSM ústřednu.

Stáhněte si skripta

Ve spolupráci s operátorem T-Mobile jsme pro vás připravili skripta Bezdrátové a mobilní komunikace, ze kterých se učí na zkoušky i studenti VUT Brno. T-Mobilu za možnost jejich uveřejnění děkujeme a zvláštní poděkování patří také jejich autorovi panu Doc. Ing. Stanislavu Hanusovi, CSc.  - soubor PDF (8 MB)
Díky propojení do mobilní sítě se také využívá oboustranně prospěšné možnosti zavádět a ověřovat nové funkcionality, které se následně implementují v rámci celé mobilní sítě T-Mobile (viz. případ s EDGE). Z tohoto důvodu je laboratoř využívána nejen k výuce předmětu Bezdrátové a mobilní komunikace, ale rovněž k testovací, optimalizační a výzkumné činnosti v rámci společnosti T-Mobile.

Studenti a vědečtí pracovníci pracují na pravidelně vypisovaných projektech, v rámci kterých řeší nejrůznější technická témata. Společnost T-Mobile poskytuje potřebné vybavení na tyto projekty a zejména cenné konzultace technických odborníků, kteří studentům mohou předat mnoho zajímavých zkušeností z praxe.

Mezi významné projekty patří například vyšetření vzájemné koexistence systémů Bluetooth a Wi-Fi, Interference a nastavení kmitočtového plánu nebo rozsáhlý projekt měření pokrytí všech sítí v České republice realizovaný ve spolupráci s  ČVUT v Praze.

 
Digitální radiokomunikační tester od firmy Rohde & Schwarz. Používá se především ke kontrole mobilních stanic MS. Imitují činnost a chování základnové radiové stanice BTS. Vpravo Zdeněk Vrba z T-Mobile a Stanislav Hanus z VUT.

Řešením projektů studenti napomáhají společnosti T-Mobile v řešení svých dílčích úkolů v souvislosti se zvyšováním kvality mobilní sítě a následně i služeb poskytovaných veřejnosti. Studenti si tak mohou už během výuky osahat reálnou praxi, která je možná bude jednou živit. - více zde...

Vedení školy by rádo dovybavilo laboratoř také o UMTS buňku. Tato technologie totiž není zajímavá jen pro uživatele, ale také vědeckotechnické pracovníky.

Na našem trhu se pomalu schyluje k souboji hned třech různých standardů pro mobilní sítě třetí generace. T-Mobile připravuje datově zaměřené UMTS TDD, Eurotel již přes rok provozuje CDMA 1×EV-DO  s stejně jako Oskar připravuje spuštění klasického UMTS známého ze západní Evropy.

Svůj tip na vítěze tohoto klání nám ovšem Stanislav Hanus neprozradil: "Vzpomeňte na standardy pro záznam videa - jednoznačně lepší systém Video2000 neobstál v souboji s VHS. O vítězi tohoto souboje rozhodne hlavně trh a nikoliv jejich technické parametry."    

Autor:
Nejčtenější

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Mi Zone v pražském obchodním centru Atrium Flora
Chaos jménem Xiaomi v Česku. Oficiální je jediný prodejní pultík

Donedávna byla značka Xiaomi na českém trhu zastoupena několika menšími neoficiálními dovozci a distributory, kteří se mezi sebou navzájem přetahovali o české...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.