Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kabely už nepotřebujete - srovnání hudebních Bluetooth headsetů

aktualizováno 
Také se neradi zaplétáte do kabelů handsfree? Zkuste bezdrátovou alternativu. Elegantní design a bezdrátová komunikace - to jsou hlavní zbraně dnes testovaných modelů.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Bluetooth sluchátka jsou pro mnoho uživatelů mobilních telefonů nepostradatelným příslušenstvím, a tak se výrobci snaží obohacovat trh stále novými modely. Také hudební funkce využívá na svém mobilním telefonu stále více lidí. A právě pro ně je určena dvojice stereo Bluetooth headsetů Nokia HS-12W a Sony Ericsson HBH-DS970.

Nejde o klasická bezdrátové sluchátka, která se upevňují sponou za ucho. Oba modely jsou určeny především pro poslech hudby a k tomu je uzpůsobena i jejich konstrukce. Vypadají jako klasické pecky do uší, které ústí do textilní šňůrky na krk. Na jejím konci potom najdeme panel s displejem a ovládacími prvky.

Nokia BH-501Přečtěte si také:

Užijte si hudbu bez drátů - stereo headset Nokia BH-501

Díky bezdrátové komunikaci tak již nemusíte řešit, kudy protáhnout kabel k mobilnímu telefonu. Headsety komunikují s mobilním telefonem, PDA nebo počítačem pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Nejen hudební funkce, ale také telefonování není s těmito headsety problém. Na displeji se navíc dozvíte základní informace o přehrávání hudby nebo o zmeškaném hovoru či nepřijaté SMS. Headset Nokia nabídne navíc vestavěné stereofonní FM rádio s funkcí RDS.

Nemůžeme ale opomenout celkovou myšlenku těchto headsetů. Nápad je to dobrý a určitě si najde své příznivce, na druhou stranu je ale nutné říci, že slovo bezdrátové není zcela přesné. Navíc se svými rozměry a hmotností blíží běžným MP3 přehrávačům, na rozdíl od nich se ale neobejdou bez telefonu. Ne každého také potěší nutnost nosit zařízení na krku, jinou možnost tyto headsety však nenabízí.

Konstrukce a design - sportovec a elegán

Konstrukcí jsou si oba headsety velmi podobné, přesto se svým designem poměrně liší. Společná charakteristika zahrnuje malé rozměry, téměř zanedbatelnou hmotnost, a také již zmíněnou netradiční konstrukci. Model od Sony Ericssonu však zaujme především černo-oranžovým barevným provedením ve stylu řady Walkman. Naopak headset Nokia je rozený elegán přísně střiženého designu s krytem z nerezové oceli.

Nokia HS-12W

Sony Ericsson HBH-DS 970

Foto

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Rozměry

70 x 26 x 17 mm

78 x 19 x 11 mm

Hmotnost

48 g

27 g

Cena

3 200 Kč

2 600 Kč

Největší dávku elegance nadělila Nokia modelu HS-12W. Pokud tedy hledáte hudební headset, který svým nenápadným vzhledem nestrhne pozornost okolí na vás, a zároveň se stane elegantním doplňkem, nejspíše sáhnete právě po tomto modelu. Tělo ovládacího panelu, které má tvar kvádru se zaoblenými hranami, je vyrobeno z černého plastu, přičemž horní kryt je proveden z nerezové oceli.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Použité materiály působí velmi elegantně, a ve spojení s rozměry 70 x 26 x 17 mm a hmotností 48 gramů dělají z tohoto headsetu opravdový stylový doplněk. Displej o rozměrech 45 x 9 mm nabízí bílé podsvícení a najdeme na něm všechny potřebné informace o přehrávání hudby nebo o příchozím hovoru a dalších telefonních funkcích.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Tělo headsetu od Sony Ericssonu nabídne zaoblenější tvar bez sebemenších hran. Rozměry 78 x 19 x 11 mm jsou o něco menší než u konkurence, stejně tak i hmotnost pouhých 27 gramů. Ovládací panel je proveden z černého matného plastu na straně zadní a lesklého na přední. Mezi nimi se na bocích nachází oranžový proužek, který se v místech ovládacích prvků rozšiřuje. Modře podsvícený displej je však o poznání menších rozměrů 20 x 6 mm.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Ovládací prvky jsou u obou modelů rozmístěny velmi podobně. Na přední straně panelů najdeme vedle displeje a loga výrobce také tlačítko pro ovládání hudebních funkcí. Na bocích se potom usídlila tlačítka pro ovládání hlasitosti, nechybí ani dvojice ovládacích prvků pro posun ve skladbách, a samozřejmě možnost uzamčení. Tlačítko pro uvedení zařízení do provozu najdeme na headsetu Sony Ericsson u vyústění sluchátek, zatímco Nokia jej má také na boku.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Zadní strana headsetu od Sony Ericssonu je vyhrazena konektoru pro nabíječku. Jde vlastně o poloviční konektor Fast-Port, a tak si vystačíte s nabíječkou k mobilním telefonům této značky. Stejně tak i u Nokie, která ale vzhledem ke svému dřívějšímu datu narození používá ještě širší nabíjecí konektor, známý ze starších modelů Nokia.

Ovládání, hovor a poslech hudby - velké rozdíly

Spárování s telefonem proběhlo hladce a bez sebemenších problémů. Headset Nokia stačí dle návodu nastavit do párovacího režimu, což je ale velmi snadné. Při dalším použití si již telefon zařízení najde automaticky. Sony Ericsson pak nabízí funkci automatického párování s telefony Sony Ericsson. Ihned po zapnutí sluchátek se na telefonu automaticky zobrazí výzva na spárování bez nutnosti zadávat kód.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Jsou podporovány standardy Handsfree i Headset, a tak pro telefonování můžete sluchátka použít v podstatě s jakýmkoliv mobilním telefonem vybaveným technologií Bluetooth. Pro poslech hudby ve stereu je ovšem nutné, aby telefon podporoval stereo bluetooth profil A2DP.  Spárování je možné s osmi zařízeními, přičemž ke dvěma může být headset Sony Ericcson připojen najednou. Nokia zvládá najednou zařízení jen jedno.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Ovládání obou headsetů je díky displeji velmi jednoduché a nebudete s ním mít problémy. U Sony Ericssonu umí zobrazit název skladby, stav baterie, připojení k telefonu a číslo nebo jméno volajícího. Také displej u Nokie zobrazí všechny potřebné informace do takové míry, aby nebylo potřebné koukat na displej telefonu.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

U headsetu Nokia najdeme klasické pecky, zatímco Sony Ericsson vybavil svůj headset špuntovými sluchátky, která se zastrčí hluboko do ucha. Ne každému toto řešení vyhovuje, je ale pravdou, že kvalita těchto sluchátek je o třídu výš než u Nokie. Pryžové nástavce totiž utěsní zvukovod a eliminují okolní hluk. Kvalita reprodukce je tak u Sony Ericssonu na velmi slušné úrovni, podobná jako u sluchátek dodávaných k telefonům řady Walkman.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Klasické špunty u hedsetu Nokia se pak vyznačují perfektním držením v uchu díky pryžové objímce. Kvalita je pak o něco nižší než u Sony Ericssonu. Strádá především basová složka, ovšem ani výšky a středy nejsou srovnatelné. Pokud ovšem patříte mezi odpůrce sluchátek s nástavci do ucha, bude pro vás Nokia i přes horší kvalitu reprodukce lepší volbou.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Při testování dosahu od telefonu si vedla obě zařízení na výbornou. Bez problémů pokořila teoretickou hranici deseti metrů a potíže jim nedělaly ani zdi. U hovorů byla reprodukce zvuku přirozená. Nokia HS-12W nabídne velmi slušnou výdrž kolem deseti dnů v pohotovostním režimu, doba hovoru se pohybuje kolem deseti hodin, při poslechu hudby je o něco nižší. Sony Ericsson je na tom lépe v pohotovostním režimu, doba hovoru však klesla na šest hodin.

Sony Ericsson HBH-DS970 a Nokia HS-12W

Nevýhodou je ovšem větší vzdálenost mikrofonu od úst, především oproti klasickým sluchátkům za ucho. To se projevilo při okolním hluku, kdy jsme byli nuceni mírně tlačit na hlasivky. Headsety jsou ale určeny především pro poslech hudby.

Který vybrat?

Bezdrátové stereo headsety si nás získaly především příjemným a elegantním designem, potěšilo nás také jednoduché ovládání a informace o hudbě a telefonních funkcích na displeji. Kvalitou reprodukce má výrazně navrch model od Sony Ericssonu, Nokia pak nabídne navíc vestavěné rádio s funkcí RDS.

Mnoho případných zájemců by však mohla odradit cena těchto headsetů, která se nám zdá až příliš vysoká. Za tři tisíce korun pořídíte elegantní model Nokia HS-12W, hudební Sony Ericsson HBH-DS970 pak stojí o pět set korun méně.

Autor:
Nejčtenější

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Možná podoba chystaného Xiaomi Mi Mix 2.
Nemá žádné rámečky. Předběhne opět Xiaomi zvučnější konkurenty?

Xiaomi Mi Mix koncem loňského roku šokovalo dnes tolik vyzdvihovanou konstrukcí s displejem skoro přes celé čelo telefonu. Nástupce půjde ještě dál.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.