Kabelová televize zdražila kvůli DPH, ztrácí zákazníky

  • 22
Kabelové televize byla k 1.5. přeřazena do 19procentní sazby daně z přidané hodnoty - z původních pěti procent. Z toho vyplývající zdražení odradilo část zákazníků. Někteří se vracejí k příjmu televizního signálu přes klasickou anténu.

Zdražení kabelové televize, které zapříčinilo přeřazení této služby z pětiprocentní do 19procentní sazby daně z přidané hodnoty, odradilo poskytovatelům část zákazníků. Někteří lidé vracejí k příjmu televizního signálu přes klasickou anténu. Mnoho jich ale není, lidé spíše šetří tak, že zvolí levnější programovou nabídku, vyplývá z ankety ČTK. Některé firmy se také snaží kompenzovat zdražení zkvalitněním služeb.

Pražské kabelové společnosti v květnu kvůli zvýšení DPH zvedly ceny svých základních nabídek o 11 až 13 procent. Naopak zhruba o 2,5 procenta kvůli snížení základní sazby daně z 22 na 19 procent zlevnilo připojení na internet. Větší zájem o internet tak částečně kompenzoval úbytek odběratelů kabelové televize.

Malé kabelové televize působící v krajích se snaží udržet zákazníky i na úkor nižších zisků. Kabelová televize v Ostrově na Karlovarsku zdražení alespoň částečně kompenzovala přidáním dalších programů. Firma Noel, která provozuje kabelovou televizi v asi dvacítce obcí převážně na Hodonínsku, větší odliv klientů zatím nepocítila. Velký zájem je podle zástupců společnosti zejména o provozování informačních kanálů. Malé obce totiž chtějí své obyvatele informovat o dění v místě a firma navíc zabezpečuje pro obce i systém varování obyvatel.

V Ústeckém kraji si lidé stěžují především na kabelovou televizi Karneval. Nelíbí se jim cena ani kvalita příjmu. Například v Litvínově zaplatí uživatel Karnevalu za nabídku 33 televizních programů 499 korun měsíčně, od roku 2000 tak cena postupně vzrostla o 310 korun. Manažeři Karnevalu však považují ceny za přiměřené poskytovaným službám a po technické stránce je prý už všechno také v pořádku.

 Jen k pozvolnému zvyšování cen přistupují lokální poskytovatelé ve Zlínském kraji. Například společnost NTV Cable, jejímž vlastníkem je město Napajedla, zdražila za šest let o zhruba 50 korun a základní nabídka s 23 programy stojí 131 korun.

"Zdražení bylo poslední kapkou. Stále jsem se rozmýšlela, jestli kabelovku zrušit, teď mám jasno," řekla dnes ČTK mladá žena v Liberci. Přiznala, že má službu předplacenou, ale pak ji zruší. "Myslím, že programy, které chytím běžně na společnou anténu mi stačí a alespoň mi odpadnou starosti s tím, jak dostat děti od televize," poznamenala. Opačný názor má Petra Karpíšková z Ostravy. "Těch pár korun navíc za to stojí, ztratí se mezi dalšími poplatky. Manžel má sport, děti pohádky a já klid," řekla dnes ČTK.

Problém se zákonem má zřejmě kabelová televize Elektronika Olomouc. Podle České obchodní inspekce (ČOI) porušila zákon o ochraně spotřebitele, když v červnu zvýšila poplatky a po některých klientech požadovala platby za služby měsíc dopředu. Za porušení zákona může dostat až milionovou pokutu.