Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jeho veličenstvo Action Names Čtvrtý !

aktualizováno 
V oblasti software pro Palmy je několik opravdu významných událostí - vydání nové verze diářové aplikace ActionNames mezi ně rozhodně patří.

O diářových aplikacích ActionNames a DateBk3 jsem již psal ve dvou srpnových recenzích, jejichž první i druhou část si můžete přečíst u nás na MobilServeru. Uprostřed šuškandy o DateBk4 se zčistajasna objevila nová verze ActionNames 4 - přinášíme vám čerstvé informace.

 

Bumbrlíček se nám rozrostl - na 259 kB - takřka se dotáhl na DateBk3. Na rozdíl od něj však má vestavěný editor ikon a zejména obsahuje (jak si popíšeme blíže dále) integrovanou plnohodnotnou adresářovou aplikaci, tudíž vám nahradí nejen ToDo a DateBook, ale i AddressBook !

 

ANames1Hmm - nový design ...
Začněme ale od začátku - po spuštění aplikace vás přivítá nový hlavní obrazovka se změněným designem spodní "tlačítkové" části. A dlužno napsat, že nová tlačítka 1, 7, 31 a 1/4 jsou zase jedním klasickým dobrým nápadem ve zdánlivě nevylepšitelných aplikacích. Jsou rozhodně intuitivnější, než ty dosavadní "tečky, čárky".

Mrzí mne ale, že přepínání do jiných zobrazení v rámci jednoho období zůstává v rozbalovacím menu, což je zbytečný klik navíc (DateBk3 zvládá všem maximálně dvěma tlačítky). Já myslím, že místo pro příslušné ikonky by se i v ActionNames dole našlo ...

JournalTlačítko
"nová položka" v sobě ukrývá novou možnost vkládat "Journal Entry". To dosud ActionNames chybělo, výborně ! Logy lze vkládat (jak uvedeme dále) i na úrovni kontaktu v adresářové databázi.

Rozšířené možnosti filtrací
Nové filtrovací tlačítko umožňuje filtrovat záznamy prostřednictvím typů a kategorií ToDo, nově ale též pomocí ikon, což je velmi užitečné (obzvlášť za situace, kdy kategorie u schůzek nadále chybí).

ANames3Komplexní správa kontaktů
Největší změny se skrývají po zmáčknutí tlačítka, které mi připomíná razítko - tj. tlačítka kontaktů. Rozvine se před vámi vaše AddressBook databáze a solidní adresářový "podprogram", který vám spolehlivě nahradí interní adresářovou aplikaci.

Obsahuje třípísmenné záložky (ouška) a dvě rozbalovací menu. To levé umožňuje skupinové seskupování (dle firmy, země, státu, města), které dá vašemu adresáři zcela novou dimenzi. Druhým menu určujete, která položka adresáře má být zobrazena.

V preferencích dále řídíte styl zobrazení jména v kombinacích pořadí L (příjmení), F (jméno) a C (firma). K dispozici máte rovněž kategorie z vaší adresářové databáze.

Kontextové/lokální menu
Příjemnou přibyvší funkcí je menu, které se vám zobrazí, podržíte-li zmáčknutý stylus nad některou z událostí. Obsahuje užitečné menu pro práci s touto položkou (editace, vymazání, duplikování, přidání a výmaz poznámky, vložení logu do poznámky ke kontaktu, vložení follow-up, detailní zobrazení kontaktní adresy). Schopnost vkládat log do poznámky ke kontaktu je velmi přínosná a otevírá nové možnosti využití (nefunguje však jako link v SuperNames).

Obdobné menu funguje ve správě kontaktů. V této adresářové aplikaci tak můžete kliknutím na libovolné jméno vyvolat menu s možnostmi vložit k danému kontaktu schůzku, telefon, či úkol, popřípadě provést editaci, výmaz, duplikování kontaktu, zadání/výmaz poznámky.

Follow-Up
Přibyla položka menu Follow-Up, která umožní zrychleně k existujícímu kontaktu zadat další událost (telefon, schůzku, či úkol).

ANames2Opakování úkolů
Další velmi významnou změnou je dosud chybějící schopnost nastavovat opakování u úkolů (ToDo), a to dokonce dvěma metodami - ReDo, podle systému používanému stejnojmenným programem (viz náš článek ToDo Listy), a Repeating.. Rozdíl je v tom, že ReDo zopakuje položku až po "odškrtnutí" té předchozí, což je leckdy prospěšné. Zde ActionNames předstihl DateBk3, který umí nastavit opakování jen u plovoucích položek ...

Preference
Rozšířilo se též nastavení preferencí, kde si můžete též nově upravit způsob synchronizace (kdo používá CompanionLink, IntelliSync adpo.). Můžete též kontrolovat výkon aplikace nastavováním ze zvláštního menu Performance.

 

Závěr

Ani v nové verzi jsme se nedočkali některých možností, kterými vládne "úhlavní konkurent" DateBk3 - ActionNames nadále nemá "floating events", kategorie u schůzek, šablony, časová pásma, ikony v blokovém zobrazení, lepší časovou a datovou navigaci (například silně návyková tlačítka +1, +7 a -1, skok na dnešek opakovaným kliknutím na zobrazení dne, skok na příští týden dvěma kliky na neděli v týdenním navigačním menu vpravo nahoře apod.)

Rovněž zaráží množství (pořádnými betatestery jistě "vychytatelných") bugů - například nezobrazení jmen začínajících na Y a Z ve správci kontaktů, pravidelný reset při práci s kategoriemi ve správě kontaktů, či jiné, které zaplnily záhy pilotí zahraniční i tuzemské konference. Iambic reagoval do týdne verzí 4.01, přesto si ale myslím, že si "betaverzi" 4.0 mohla takováto precizní firma odpustit...

Nový ActionNames se v nové verzi viditelně rozhodl nekopírovat DateBk3, nýbrž posilovat svoje vlastní schopnosti v oblasti správy a integrace adresářové databáze do diářového programu. V některých oblastech práce s kontakty zvládne víc, než "specialisté" SuperNames, TealPhone atd. (viz například náš článek o adresářových programech). Zde své diářové konkurenty (nejen DateBk3) zcela jasně poráží a kdo akcentuje tyto schopnosti, nemusí opravdu při nákupu dlouho váhat.

Celkově jsem rád, že se Iambic vydal touto cestou a že si může běžný uživatel dnes opravdu vybírat mezi dvěma vynikajícími diářovými programy, které kladou váhu na rozdílné oblasti vybavení. A těším se s ostatními uživateli na reakci firmy Pimlico, o jejichž DateBk4 se hovoří v "pilotích kruzích" čím dále hlasitěji.

 

Jenom na závěr připomínám, že oficiálním resellerem firmy Iambic v České republice je firma PDAPlanet, kde si můžete ActionNames zakoupit za české koruny a (hlavně) - za opravdu "lidovou" cenu !

 

Autor:


Témata: PalmOS, software


Nejčtenější

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Nové parkovací automaty v Praze
Jak zaplatit za nové parkovací zóny v Praze? Mobil je téměř nutností

Nové zóny placeného stání startují dnes v pátém a šestém pražském obvodu. Zóny jsou rozděleny na tři typy a novinkou je placení za parkování mobilem. Aplikace...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.