Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se chovat s mobilem v krizové situaci?

Teroristické útoky na cíle v USA znovu ukazují, že lidé v takovém případě mobilní telefony používají nevhodně. Jak se chovat v krizovém případě, když máte mobil?
Poslední události s teroristickými útoky na cíle ve Spojených státech v plné nahotě ukázaly, jak málo nám pomáhá a chrání nás supermoderní technika v okamžiku, kdy dojde k situacím, na které nejsme zvyklí. Skutečnost je taková, že na používání mnoha moderních technických prostředků v krizových situacích jsme připraveni velmi málo, ne-li vůbec – a moderní technika se v takovém případě stává spíše přítěží.

České republice se zatím terorismus vyhýbal, ale i u nás často dochází k neobvyklým situacím – připomeňme jen časté povodně a záplavy. Proto jsme pro vás připravili několik zásad, jak by se lidé měli chovat v krizových situacích v okamžiku, kdy mají u sebe mobilní telefon. Tyto zásady jsou sumářem metodických pokynů publikovaných v Japonsku pro účely přírodních katastrof, jako je zemětřesení, domníváme se ale, že tyto zásady jsou prakticky použitelné i u nás, ba i v USA.

Zásada je prostá: netelefonujte zbytečně!

Ani pevná, ani mobilní telefonní síť není připravena obsloužit všechny, kteří zdvihnou sluchátko a chtějí najednou telefonovat. Zejména mobilní sítě mají omezenou kapacitu v dané lokalitě a hlavní zásada tedy zní: netelefonujte zbytečně.

Pokud nejste vážně zraněni, ohroženi na životě nebo ztraceni například pod troskami, je vhodné si na telefonát nechat zajít chuť. Pro ty, kteří mají smůlu a leží v sutinách domů atd., představuje možnost telefonického kontaktu se záchranáři často jednu z mála možností, jak o sobě dát vědět. To samozřejmě platí v případě, kdy jde o rozsáhlejší katastrofu, v okamžiku, kdy jde o malou nehodu někde na silnici a kde nelze očekávat, že by najednou potřebovaly telefonovat desítky raněných, toto pravidlo dodržovat tak doslovně nemusíte. Jinak je vhodné obtelefonovávat své příbuzné a známé až v okamžiku, kdy se dostanete z krizové oblasti, tedy minimálně pět kilometrů od krizové oblasti.

Záchranáři mají navíc často k dispozici pro vzájemné spojení jen mobilní telefony nebo mobilní telefony používají jako doplňkové spojení k vzájemné komunikaci mezi jednotlivými složkami, například pokud hasiči používají jiný rádiový systém než policie.

Dalším důvodem, proč zbytečně netelefonovat, je obava z výbuchu. Samotný mobilní telefon sice jen těžko uvede k explozi někde nastraženou trhavinu odpalovanou rádiovým ovládáním, při rozsáhlých neštěstích ale bývá zpravidla porušeno i plynové potrubí a jakákoli jiskra z elektronického přístroje představuje zbytečné riziko.

Pokud už máte tu smůlu, že jste raněni, zavaleni v sutinách nebo jinak uvězněni a jste zraněni, je třeba zkoušet nouzové volání na číslo 112 nebo na patřičné číslo v konkrétní zemi. Nouzová volání mají v GSM síti vyšší prioritu, takže i když nebude kapacita pro normální hovor, síť automaticky „vyhodí“ hovor s nižší prioritou a spojí číslo 112. Smůla samozřejmě je, když kapacitu sítě zahltí hovory na číslo 112.

Pokud jste těžce zranění a nouzová linka je přetížena, zvažte, zda nebude vhodné kontaktovat někoho z vašich přátel a poprosit je, zda by nouzovou linku nekontaktovali oni. Je vhodné tak postupovat v případě, když vás hovor vyčerpává, nebo je pravděpodobné, že byste pro rozsah zranění nemuseli kontaktovat nouzovou linku dříve, než ztratíte vědomí.

V případě, že se spojení nedaří, lze použít SMS zprávy. SMS zprávy nezatěžují GSM síť tolik jako hovor a je možné je odeslat i v případě, když je síť přetížena hovory. SMS zpráva má ovšem omezenou vypovídací schopnost, například ale jako informace o tom, že žijete a jste v závalu, svoji práci odvede. Další výhodou SMS zpráv je to, že je lze odeslat i ve slabém signálu, kdy hovor není srozumitelný nebo vůbec není uskutečnitelný. Mějte na paměti, že moderní železobetonové budovy, když se zhroutí, fungují vlastně jako štít proti signálu mobilních sítí a kvalita signálu ve zbořené budově jde velmi rychle dolů.

Máte příbuzné či přátele v oblasti katastrofy?

I v tomto případě odborníci doporučují netelefonovat. Důvody jsou stejné jako v předchozích případech: zbytečně zatěžujete mobilní síť a pokud nemůžete přímo pomoci například tím, že zprostředkováváte spojení mezi zavaleným a pátrači, je váš telefonát nevhodný.

Proč existují tato pravidla?

Japonsko má s podobnými tragédiemi své zkušenosti (zemětřesení). Fenoménem oblastí, kde dochází k tragédiím, se ve vyspělých zemích stávají vyzvánějící mobilní telefony obětí, jimž volají jejich příbuzní. Je zbytečné dodávat, že tyto takzvané „mrtvé telefony“, jak jim záchranáři říkají, ničemu nepomohou. Naopak – nejenom blokují kapacity telekomunikačních sítí, ale i znemožňují vyhledávání zavalených osob podle zvuků a hlasů.

Celosvětově se ukazuje, že tato pravidla mají svoji platnost. Můžeme sice vyslovit naději, že je nikdy nebudete muset použít, v praxi ale bude lepší, když se s nimi seznámíme všichni.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...