Jak je rychlý český bezdrátový internet?

  • 21
Server DSL.cz a sdružení Internet pro všechny vybralo několik bezdrátových poskytovatelů, aby konečně zjistili, jak rychlé je české Wi-Fi. Po ADSL, CDMA a kabelových poskytovatelích se nezávislého testu rychlosti dočkaly i bezdrátové sítě.

Připojení přes  ADSL nabízí v současné době přibližně 24 poskytovatelů, ti mají pevně stanovené tarify (rychlostí), agregací. U CDMA je poskytovatel  pouze jeden a kabel reprezentuje především UPC a Karneval.

U bezdrátových sítí musíme počítat s několika stovkami bezdrátových sítí, z nichž každá nabízí nepřeberné množství tarifů, rychlostí, agregací, časového a datového omezení. Rovněž ve většině případů není znám rozsah používaných IP adres ani počet uživatelů.

Metodika měření

To je také důvod, proč vytvoření metodiky pro tento druh měření je mnohem náročnější než je tomu u ADSL, CDMA nebo CATV. Na rovinu lze říci, že způsob jak dosáhnout opravdu přesných výsledků prakticky neexistuje. Aby průměrné naměřené hodnoty u jednotlivých sítí alespoň trochu odpovídaly  skutečnosti, bylo nutné provést několik speciálních opatření.

Mezi první patří rozdělení sítí podle počtu uživatelů. Aby byla splněna základní podmínka – „50 platných měření od jednoho poskytovatele v kalendářním měsíci“ bylo nutné vybrat pouze sítě s vyšším počtem uživatelů, které mají reálnou šanci dosáhnout požadovaný počet měření. Síť, která má např. 70 uživatelů  asi těžko přesvědčí většinu svých zákazníků, aby si pravidelně měřili rychlost a i kdyby se jí podařilo dosáhnout požadovaný počet měření, bude to s největší pravděpodobností pouze zásluhou několika jedinců, kteří by měření prováděli každý den.

Ani menší sítě však nejsou zcela „mimo hru“ a tak například všechny komunitní sítě na principu CZFree mohou své měření odeslat pod hlavičkou CZFree.Netu.

Dalším závažným problémem je metoda eliminace měření, které evidentně nepatří do kolonky WiFi, nebo měření, která by se snažila výsledky nějakým způsobem přikrášlit. Jako příklad bychom mohli uvést situaci, kdy u nějaké sítě bude provedeno 80 měření, z toho 75 se bude pohybovat v rozmezí 120 až 500 kb/s a zbylých 5 dosáhne hodnotu 2500 kb/s.

Netvrdíme, že by rychlosti 2500 kb/s nešlo na této technologii dosáhnout, ale je téměř jisté, že jde o pokus provozovatele sítě nebo „příliš aktivního uživatele“ nějakým způsobem „fixlovat“, zejména když taková síť nabízí tarifní programy se sdílenou rychlostí v rozmezí 128 až 1024 kb/s.  Z pochopitelných důvodů nemůžeme prozradit, která měření jsou ještě platná a kde je rychlostní hranice, za kterou jsou měření již považována za pokus o podvod.

Samozřejmě, že daleko vyšších rychlostí dosahují podnikové WiFi sítě připojené např. po optice, ale pod pojmem WiFi v kontextu měřáčku bereme především připojení koncového uživatele přes WiFi, nikoliv WiFi zavedené např. v rámci jednoho objektu.

Dalším možným zdrojem problémů by mohla být snaha poškodit konkurenčního poskytovatele z konkrétní lokality, naměřením extrémně nízkých hodnot. Také z tohoto důvodu je sledován také rozsah IP adres, z kterých jsou prováděna jednotlivá měření. V případě, že tedy bude u nějaké sítě provedeno opět 80 měření v určitém rozsahu IP adres a najedenou se objeví např. 5 extrémně nízkých měření z IP adres, které nepatří sledované síti, nebudou do výsledného průměru započteny.

Která bezdrátová síť je největší?

Velikost lokálního poskytovatele je dost těžko změřitelná. V ČR existují sítě, které mají i víc než 100 AP, přesto je počet jejich zákazníků vzhledem k tomuto počtu extrémně nízký. A existují zde také sítě, které mají pouze několik AP (případně desítky AP) a obsluhují velký počet zákazníků.

V následující tabulce si můžete prohlédnout několik sítí, o kterých máme alespoň přibližné informace o počtu uživatelů. Uvádíme pouze poskytovatelé, kteří překročili hranici 500 uživatelů (celkem 43 sítí). Dalších cca. 120 sítí obsluhuje od 100 do 500 uživatelů. Zbytek tvoří sítě s počtem uživatelů nižším než 100 nebo sítě, jejichž správci z nějakého důvodu neupřesnili počet svých uživatelů internetového připojení.

Přehled sítí u kterých počet uživatelů přesáhl číslo 500.
Zdroj: Internet pro všechny

Z tabulky je jasné, že údaje o počtech uživatelů pocházejí z různých časových období a proto je docela dost dobře možné, že v současné době by hranici 500 uživatelů překročilo mnohem více bezdrátových sítí. Rovněž uvedené lokality působnosti sítě jsou pouze orientační. Pokud bychom měli hodnotit velikost sítě podle počtu připojených uživatelů s velkým náskokem by zřejmě vyhrála síť UNET.cz s více než sedmi tisíci uživateli.

A jaké jsou tedy dosahované rychlosti v srpnu?

Dřív než si prohlédnete první výsledky měření za měsíc srpen, dovoluji si upozornit na jeden podstatný rozdíl mezi výsledky měření ADSL případně CDMA a bezdrátovým připojením. Výsledky měření rychlostí bezdrátového připojení se totiž skládají z několika různých tarifů a výsledná hodnota je proto ovlivněna maximální rychlostí nejvíce využívaného tarifu v rámci dané sítě.

Také proto se jen velmi těžko nechá určit kolik procent z deklarované rychlosti lze v dané síti (a u konkrétního tarifu) skutečně dosáhnout. Za jistých okolností může být průměrná rychlost 200 kb/s u jedné sítě lepším výsledkem než 250 kb/s u sítě jiné.

Výsledky měření rychlosti připojení technologie WiFi:

 název sítě průměrná rychlost
- srpen 2005 
 802.cz 350 kb/s 
 CZFree.Net 321 kb/s 
 DAT, s.r.o. 251 kb/s 
 Erkor 224 kb/s 
 Infos 130 kb/s 
 Ralsko.net 307 kb/s 
 Silesnet 222 kb/s 
 SkyNet 359 kb/s 
 SlovackoFree.net 296 kb/s 
 Sten 406 kb/s 
 SušiceWiFiLan 353 kb/s 
 UNET 186 kb/s 

zdroj: DSL.cz

Pro úplnost  ještě uvádíme výsledky bezdrátového připojení WiFi Jet od Eurotelu, které je možno využívat na více než 150 přípojných bodech po celé ČR. V srpnu činil průměr všech měření zákazníků Eurotelu 397 kb/s. Podle počtu provedených měření se však zdá být tato síť využívána jen velmi málo. Vzhledem k ceně nelimitovaného sdíleného tarifu (1069,81 Kč včetně DPH) však nízký počet uživatelů není žádným překvapením.

K srpnovým výsledkům lze doplnit už jenom poslední informaci. Více než polovina všech výsledků měření rychlostí WiFi sítí (tedy i těch, které neobsahuje naše tabulka) dosahuje nižší rychlost než 200 kb/s, přičemž průměrná rychlost všech WiFi sítí dosáhla v srpnu 324 kb/s.

Na závěr bychom  už jen doplnili, že tento článek si v žádném případě nedělá ambice konkurovat pravidelným studiím zveřejňovaných na serveru DSL.cz. Pouze jsme chtěli čtenáře seznámit s prvními výsledky měření rychlostí bezdrátových sítí v ČR a vysvětlit proč je metodika měření náročnější než u jiných technologií.

Především však chceme vyzvat minimálně provozovatele sítí uvedených v první tabulce, aby své uživatele informovali o možnosti měření a odeslání výsledků k dalšímu zpracovaní.

 

Autor je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny