iSiloX - vytvořte si vlastní elektronickou knihu (návod k programu)

V dnešním dílu seriálu věnovaném e-bookům představujeme program, který slouží k tvorbě elektronických knih pro aplikaci iSilo. Využít přitom můžete jak grafickou, tak konzolovou verzi, kterou ocení například linuxáři.
Tématem seriálu, který dnes pokračuje druhým dílem, jsou elektronické knihy a programy pro jejich čtení na kapesních počítačích (s PalmOS nebo PocketPC), mobilních telefonech (Symbian, Windows Mobile i Java) a okrajově také na počítačích stolních nebo noteboocích, které se na čtení knih dají také využít. Představíme si nejen celou řadu programů pro čtení knih mnoha formátů, ale také pro jejich tvorbu či převody a v neposlední řadě si také představíme několik webů, kde si můžete knihy zdarma stáhnout, případně zakoupit.

Druhý díl bude věnován programu iSiloX, který slouží k tvorbě elektronických "knih" právě pro iSilo, které jsme si představili minule.

iSiloX a iSiloXC

Když jsme si minule představili program iSilo pro mnoho platforem, nemůžeme vynechat program pro konverzi webových stránek a dokumentů pro tento prohlížeč. Existuje v několika variantách, pro uživatele operačních systémů Windows a MacOS v grafické i konzolové podobě, pro další operační systémy (Linux, FreeBSD a Solaris) je k dispozici pouze konzolová aplikace. Ta se označuje jako iSiloXC, verze s grafickým uživatelským rozhraním iSiloX. Obě jsou určeny pro tvorbu dokumentů do formátu kompatibilního s verzemi iSila 3 a 4. Nejprve si představíme základní práci s verzí pro MS Windows s grafickým uživatelským rozhraním, poté i konzolovou variantu. Všechny jsou ke stažení na této stránce.

iSiloX i iSiloXC se chovají jako poměrně oblíbené offline browsery pro klasická PC, tedy dojde ke stažení / převodu nejen vybrané stránky, ale vše s nimi souvisejícími (na které vedou funkční odkazy) a pochopitelně i obrázků. iSilo se poté chová úplně stejně jako webový prohlížeč a pokud nepracujete ve free módu (zbývají vám ještě zkušební dny nebo máte zakoupenu licenci), potom můžete hypertextové odkazy úspěšně používat k pohybu na "webu".

Instalace

iSiloX je nutné na počítači s MS Windows nainstalovat, iSiloXC je zabalen v archivu ZIP, který stačí rozbalit do libovolné složky. Uživatelům Windows i MacOS doporučujeme používat iSiloX, které je mnohem snadnější na používání.

Zakládání nového projektu iSiloX

Po spuštění programu na uživatele čeká strohá obrazovka, která je kromě panelu nástrojů zcela prázdná. Největší část okna zabírá seznam, který můžeme naplnit jednotlivými dokumenty, jež chceme konvertovat. Zdrojovými dokumenty pro konverzi mohou být HTML stránky nebo textové soubory. Chcete-li převést do formátu iSilo například dokument Wordu nebo tabulku z Excelu, pak nezbývá, než je nejdříve jako HTML soubory přímo ve Wordu nebo Excelu (a pochopitelně jiných) uložit.

Přidání nového zdroje do seznamu ke konverzi probíhá v následujících krocích:

  1. Pravým tlačítkem zobrazíte místní nabídku a zvolte Add.
  2. Zadejte jméno dokumentu
  3. Chcete-li nastavit podrobnosti, zatrhněte "Go to document...", pak stiskněte Next a pokračujte bodem 7, jinak ponechte pole nezatržené a stiskněte Next.
  4. Tlačítkem Add URL/File.. můžete zadat adresu stránky, případně v nově otevřeném dialogu stiskem Browse najít soubor na disku.
  5. V posledním kroku zvolte jméno uživatele palmu, jméno ActiveSync a případně i umístění kopie na disku. Pokud ponecháte zatržené tlačítko vespod dialogu, začne ihned konverze.
  6. ----------------
  7. Tlačítkem Add URL/File.. můžete určit adresu stránky, případně v nově otevřeném dialogu stiskem Browse najít soubor na disku.
  8. Záložka Destination - můžete zvolit cíle, kam bude dokument po konverzi odeslán - HotSync, ActiveSync, složka a soubor.
  9. Záložka Links - zvolte hloubku (počet vnoření), zda mají být přidány stránky i z jiných serverů (a případně jejich hloubka), jestli mají být přidávány pouze podstránky a zda chceme stránku s informací, že stránka nebyla nalezena. Tlačítka slouží k určení masky stránek, které mají nebo nemají být přidávány.
  10. Záložka Images obsahuje nastavení, zda mají být brány alternativní texty (v případě, že obrázek není), a jestli vůbec mají být obrázky přidávány. Pokud ano, můžete jim změnit velikost, kontrast, zaostření, kompresi a barevnou hloubku.
  11. Ostatní nastavení zde nebudeme popisovat, víceméně již nejsou tolik podstatná pro samotný převod, ale na druhou stranu určitě pomohou s přenositelností webů. Nastavení necháme na vás, případné dotazy budou zodpovězeny v diskuzi pod článkem.

Pokud již máte vše nastavené, můžete přejít ke konverzi (tlačítko Convert nebo Convert All) a poté synchronizaci s vaším zařízením. Nastavení si můžete uložit do souboru ixl, který se používá i iSiloXC.

Použití iSiloXC

Používat konzolovou verzi je na jednu stranu obtížnější, na druhou může být při opakovaných konverzích (například noviny) rychlejší nebo přinejmenším ve spojení s plánováním i zautomatizován. Abyste mohli iSiloXC používat, musíte vytvořit nejprve v nějakém textovém editoru soubor IXL, což je XML soubor, který obsahuje všechny potřebné informace. Jak má soubor vypadat, se můžete podívat zde (obsahuje nastavení pro konverzi PDA podoby stránek iDnes a aktuálního vydání deníku Mladá Fronta DNES). Samotnou konverzi poté spustíte například příkazem isiloxc -x idnes.ixl -v, kde -x idnes.ixl znamená konverzi souboru idnes.ixl a -v výpis všech informací (nemáte pocit, že program nic nedělá, protože vypisuje stránky, které právě konvertuje). Ideální je tedy nastavení souboru IXL v grafické verzi programu a poté používat konzolovou verzi, nebo použít ukázkový soubor jako vzor a pozměnit cestu a případně další informace. Pokud ovládáte XML a aspoň trochu angličtinu, potom to bude jistě snadné.

Bez grafické podoby je použití konzolové aplikace trochu složitější, ale přesto se dá zvládnout. Kromě aktuálních vydání internetových nebo tištěných deníků můžete mít s sebou i další weby, ovšem ne se všemi si program poradí.