V Íránu zakázali používání messengeru WhatsApp.

V Íránu zakázali používání messengeru WhatsApp. | foto: www.prosociallab.com

Írán blokuje Whatsapp. Vadí jim sionista Mark Zuckerberg

  • 13
Populární messenger Whatsapp používá téměř půl miliardy lidí po celém světě. Ale uživatelé v Íránu mají smůlu, tamní režim komunikaci přes tento kanál zablokoval. Vadí jim Mark Zuckerberg, nový vlastník platformy, kterého nazývají sionistou.

Tamní gardy spatřují obecně problém v internetu a síla sociálních sítí pak některé členy současné vládní garnitury prý doslova děsí. Ačkoli byli někteří její členové proti, a to včetně prezidenta Hassana Rouhaniho, který své námitky prezentoval na Twitteru, Výbor pro odhalování kriminality internetového obsahu Íráncům používání populárního klienta zakázal.

Šéf této komise Abdolsamad Khorramabadi pak jako důvod blokování označil osobu jejího aktuálního vlastníka Marka Zuckerberga, kterého nazval americkým sionistou s židovskými kořeny. Sionismus je ideový směr, jehož cílem je přesídlení Židů do Izraele a vytvoření samostatného židovského státu (zdroj: Wikipedie).

Blogger, který si nepřál zveřejnit svoji identitu, se pro FoxNews.com vyjádřil, že se vládní představitelé obávají, že zejména mladí lidé mohou přes Whatsapp komunikovat se zahraničím, a snadno tak šířit náladu ve společnosti.

Není to poprvé, co Teherán vyhlásil zákaz používání některých webových služeb. Podobná situace nastala již v roce 2009, kdy bylo blokováno používání Twitteru a Facebooku. Lidé totiž přes tyto sociální sítě organizovali masové protesty vůči praktikám tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Sionismus nebo židovský původ je v případě blokování Whatsappu samozřejmě pouze zástupný a poněkud otřepaný důvod. Nedávno Írán zablokoval také obdobný messenger WeChat, který není s Židy ani Izraelem jakkoli spojen.

Společnost Whatsapp původně založili podnikatelé Jan Koum a Brian Acton, kterým se po nelehkých začátcích podařilo vybudovat fungující síť se stovkami milionu uživatelů (více o příběhu zde). O platformu začátkem letošního roku projevil zájem právě Zuckerberg a věc vyústila v akvizici, při které Facebook získal Whatsapp za 16 miliard dolarů (více v dřívějším článku).