Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

iPhonu se nevzdal ani při koupeli. Neopatrné nabíjení ho stálo život

  • 282
Nad příčinou úmrtí dvaatřicetiletého Brita zůstává doslova rozum stát. Mladík se totiž rozhodl čas strávený ve vaně zpříjemnit iPhonem. K jeho smůle jej bylo ovšem nutné připojit k nabíječce, do koupelny si proto z vedlejší místnosti natáhl prodlužovací kabel. Následně ovšem porušil známá varování.

Richard Bull z londýnské čtvrti Ealing se patrně kvůli pohodlnému používání nabíjejícího se iPhonu rozhodl prodlužovací kabel po zapojení nabíječky položit na svou hruď. Právě to se mu loňského 11. prosince stalo nakonec osudným, podle portálu BBC se totiž kabel dostal do styku s vodou. Manželka Tanya našla po návratu domů svého muže již bez známek života.

Bull utrpěl těžké popáleniny na hrudníku, pažích a rukou, přivolaní zdravotníci již pouze konstatovali smrt. Koroner vyloučil cizí zavinění. Koronerův asistent doktor Sean Cummings po přezkoumání případu před pár dny konstatoval, že šlo o náhodnou smrt. Současně s tím informoval, že se rozhodl kontaktovat Apple. Cummings hodlá společnost vyzvat, aby přijala patřičná opatření, která by mohla podobným úmrtím zabránit. Svou snahu odůvodnil tím, že telefon může být v koupelně stejně nebezpečný jako vysoušeč vlasů.

Za pravdu mu dávají i bezpečnostní experti, podle nichž ovšem samotné přenosné zařízení, ať už jde o mobil nebo notebook, nepředstavuje pro uživatele při styku s vodou vzhledem k nízkému napětí (5 až 20 V) žádné výrazné nebezpečí. Je pravděpodobné, že většina lidí v tu chvíli nic nepocítí. Ovšem při připojení zařízení k nabíječce zapojené do elektrické sítě se riziko smrtelné nehody výrazně zvyšuje.

Odborníci v této souvislosti poukazují také na původ samotné nabíječky, levné náhrady originálních produktů totiž nemusejí nabízet patřičnou ochranu. Konkrétně Apple před používáním neoriginálních nabíječek v minulosti již varoval (více zde). Specialisté mimo to poukazují také na známý fakt: mokré lidské tělo se vzhledem k výrazně menšímu odporu stává lepším vodičem.

Britská Královská společnost pro prevenci úrazů vydala v souvislosti s prosincovou nehodou varování před používáním elektrických zařízení v koupelně, taková doporučení se doposud vztahovala pouze na rizika spojená s používáním vysoušečů vlasů či rádií. Podle zdravotní poradkyně Sheily Merrillové by si však lidé měli být vědomi nebezpečí v případě jakéhokoli spotřebiče připojeného do elektrické sítě, který v koupelně používají.

„Riskujete smrt. Elektřina a voda nejdou dohromady,“ uzavřela Merrillová s připomínkou, že v souvislosti s mobilními telefony nad těmito riziky mnozí uživatelé vůbec nepřemýšlejí.