Při úzkostných stavech při absenci iPhonu by se měli uživatelé vyvarovat plnění důležitých úkolů. Ilustrační snímek

Při úzkostných stavech při absenci iPhonu by se měli uživatelé vyvarovat plnění důležitých úkolů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Také trpíte nomofóbií? Klesá při ní mentální výkonnost

  • 12
Den bez mobilu je pro některé uživatele zcela nepředstavitelný, někteří při jeho absenci trpí dokonce pocity až panické úzkosti. Chování lidí, pro něž je tato technologie nepostradatelná, studoval doktorand na Univerzitě Missouri Russell Clayton. K myšlence ho přivedla přítelkyně.

Claytona totiž překvapilo, jak rychle přítelkyně utekla od společného oběda, protože si zapomněla mobil. Rozhodl se proto uskutečnit průzkum, v němž se zaměřil na takzvanou nomofobii. Toto slovo vzniklo z anglického „no mobile phobia“. Jde o fobii z toho, že člověk u sebe najednou nemá mobil, na který je zvyklý.

Výsledky studie s názvem Dopady separace od mobilu na poznávací funkce, emoce a fyziologii pak zveřejnil v lednu na americkém internetovém serveru Science Daily. Podle francouzského listu Le Figaro dospěl Clayton k dvěma závěrům. A sice, že mobilní telefon je jakýmsi prodloužením nás samých podobně jako sonar u některých zvířat a osoba zbavená svého iPhonu trpí nomofobií.

Má přitom totiž pocit, že ztratila část sebe samé, což může mít negativní dopady na její mentální výkonnost. „Naše zjištění totiž naznačují, že absence mobilu může negativně ovlivnit výkon při duševních úkolech,“ uvedl Clayton.

S týmem pro svůj výzkum využil 208 studentů žurnalistiky, jimž namluvil, že potřebuje vyzkoušet nový bezdrátový tenzometr. Měřil jim krevní tlak a přitom jim zadal například úkol, aby sestavili seznam 50 amerických států.

V polovině výzkumu je vědci informovali o nutnosti odložení jejich iPhonů, protože narušuje fungování bezdrátového měřiče krevního tlaku. Poté je vyzvali, aby s testem začali od začátku.

Pokaždé, když účastníci výzkumu zůstali bez mobilu, konstatovali u nich vědci značné zvýšení úzkosti a krevního tlaku, zrychlení srdečního tepu a snížení výkonnosti. Studenti se cítili psychicky oslabeni. Například při řešení jednoduchých osmisměrek byl důsledkem nemožnosti reagovat na vyzvánějící mobil výrazně nižší počet nalezených slov v porovnání se situací, kdy měli uživatelé telefon při sobě.

Mobilní uživatelé trpící nomofobií by se tak na doporučení výzkumného týmu měli vyvarovat odloučení od mobilního telefonu v situacích, při nichž jsou požadovány vysoké nároky na soustředění. Tedy například u přijímacích testů, na konferencích či třeba při dokončování důležitých pracovních úkolů.

Podobné stavy úzkosti byly zjištěny již v roce 2013 ve studii britské společnosti YouGov, která se tímto jevem zabývala pět let. Vědci tehdy zjistili, že více než polovina Britů (53 %) pociťuje úzkost, pokud se ocitnou bez mobilu, či jej mají jen vypnutý. Pro 55 % respondentů je mobil nutný kvůli potřebě neustálého kontaktu s rodinou či přáteli, deset procent dotázaných se pak bez mobilu neobejde kvůli pracovním povinnostem.

,