Samsung Galaxy S5 a iPhone 5s | foto: Samsung, Apple

KOMENTÁŘ: iPhone je pro Samsung stále velkou inspirací

  • 124
Rivalita Applu a Samsungu je ve světě mobilních telefonů až patologická. A to nejen ze stran samotných výrobců, ale i uživatelů. Přestože si Apple nechává u Samsungu vyrábět některé komponenty, obě společnosti spolu vedou dlouholetý spor, ve kterém jde o kopírování výrobků Applu ze strany Samsungu.

O tom, že se Samsung u některých ze svých modelů inspiroval u iPhonu, který byl prvním telefonem nové generace vybavený kapacitním displejem s multidotykovým ovládáním, není potřeba výroku soudu. Stačí vedle sebe postavit Samsung Galaxy S z roku 2010 a iPhone 3G z roku 2008. Podobný je nejen tvar a další designové prvky, podobnost lze nalézt i v provedení uživatelského prostředí telefonu.

Samsung se snaží nálepku kopírovače setřást, ale co naplat. I v dalších letech se mnoho prvků původně použitých Applem objevilo u telefonů se značkou Samsung. To platí třeba pro hlasový asistent S Voice, kterým Samsung reagoval na hlasovou asistentku Siri. Na té Apple v době uvedení iPhonu 4S postavil celou marketingovou kampaň. Siri byla uvedena v říjnu 2011, S Voice až další rok v květnu. A inspiraci iPhonem najdeme i u posledního Samsungu, zbrusu nového modelu Galaxy S5.

Těžko spekulovat, ale je velmi nepravděpodobné, že by nový Samsung byl vybaven senzorem otisků prstů, kdyby jej neměl iPhone 5s představený loni v září. O tom, že iPhone 5s bude vybaven čtečkou otisků, se spekulovalo ještě dávno před tím. iPhone 5s není první telefon či smartphone vybaven tímto senzorem. Jeho řešení se senzorem umístěným v Home tlačítku je ale první jednoduše použitelné.

A právě v Home tlačítku má senzor i nový Samsung. Náhoda? Po iPhonu 5s představené HTC One max má také senzor otisků. Pomiňme jeho nepříliš velkou uživatelskou přívětivost, HTC senzor umístilo na záda telefonu a inspirace Applem nebyla příliš zmiňovaná. Senzor u nového Samsungu funguje jinak než ten u iPhonu. U toho stačí prst přidržet, u Samsungu je nutné čtečku prstem přejet. To ale není zas tak podstatné.

Soud

Kalifornský soud žalobě Applu vyhověl a nařídil Samsungu za okopírování vzhledu iPhonu zaplatit částku 929,8 milionu dolarů. Soud ale Applu nevyhověl v zákazu prodeje 23 modelů od Samsungu. Obě společnosti ale míří znovu k soudu ohledně dalších patentů, spor tak pokračuje dál. Tato žaloba dokresluje vztah mezi společnostmi. Nezbývá také zmínit výrok zesnulého zakladatele Applu Steva Jobse, který byl ochoten vést "termonukleární válku" ne tedy přímo se Samsungem, ale se společností Google, která je tvůrcem operačního systému Android. Ten Jobs považoval podle autorizovaného životopisu za ukradený produkt a chtěl ho zničit za cenu všech financí společnosti Apple. Právě na Androidu postavil svůj úspěch jihokorejský Samsung.

Další "inspirace" už jsou vyložené drobnosti. Apple krátce po začátku prodeje iPhonu 5s zaznamenal enormní zájem o jeho zlaté provedení. Smartphony ve zlaté verzi od té doby nabízejí různí výrobci a ano, zlatý je i nový Samsung Galaxy S5. Jak bylo napsáno, drobnost. Zlaté mobily tady byly dávno před iPhonem. Samsung je nabízel dříve, než Apple s výrobou mobilů vůbec začal. Samsung se dokonce oficiálně ohradil a vydal seznam všech svých zlatých mobilů, z nichž se však některé ani neprodávaly.

Ale napadlo by Samsung uvést právě letos v únoru svůj vrcholný model v poněkud výstředním barevném provedení, kdyby s takto vybarveným smartphonem neměl úspěch už loni Apple? Dříve ho to nenapadlo a model Galaxy S4 je ve zlaté barvě v prodeji jen ve Spojených arabských emirátech. Samsung sice tvrdí, že zlatý Galaxy S4 byl představen ještě před iPhonem 5s. A o tom se i vědělo, že bude mít zlaté provedení dávno před jeho premiérou.

Samsung také pochopil, že v současné době není FM rádio nutností a do svých špičkových modelů ho už nedává. Pro Samsung tak bude největší výhrou, až Apple představí iPhone s podporou paměťových karet a vyměnitelnou baterií. To jsou tradiční prvky výbavy všech Samsungů, od kterých se ovšem odvracejí i někteří další výrobci smartphonů s Androidem.

Výše uvedené nemění nic na tom, že Samsung vyrábí skvělé smartphony. Mezi těmi postavenými na platformě Android možná ty úplně nejlepší. Je ale pro největšího výrobce mobilů a smartphonů na světě nutné nechat se tak často inspirovat konkurencí? Samsung se do Applu naváží ve svých reklamních kampaních, přínos jeho inovací ale využívá o sto šest.