Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Adam Krempl

Pozor, vlk, pošlou ovce svému bačovi v SMS

  • 69
Mobilní telefony budou brzy umět komunikovat i se zvířaty. Ve Švýcarsku budou ovce se speciálním obojkem informovat pastevce prostřednictvím SMS před hrozícím útokem vlků. V USA zase farmářům pomůže speciální aplikace, která je včas upozorní na riziko přehřátí krav.

Ve Švýcarsku byl po sto letech prokázán opětovný výskyt vlků. Chovatelé ovcí se tak právem obávají o svá stáda, ale ne všichni si mohou dovolit hlídacího psa. Tento problém by mohli vyřešit vědci, kteří minulý týden provedli na tamních pastvinách neobvyklý experiment.

Podle portálu Textually bylo stádo deseti ovcí opatřeno snímači srdečního tepu a do jejich okolí výzkumníci vypustili pár vlčáků. Kříženci vlka a psa z preventivních důvodů měli náhubky. Jakmile ovce vlčáky zavětřily, výrazně se jim změnil srdeční tep.

Výsledků měření chtějí vědci nadále využít. Již na podzim tohoto roku chystají představení prototypu elektronického obojku se slotem pro SIM kartu. Elektronika pak při vyhodnocení rizikové situace odešle textovou zprávu na telefon pastevce.

Tento systém si podle vědců najde uplatnění nejen v menších stádech, u nichž si jejich majitel nemůže dovolit ovčáckého psa, ale také v turistických oblastech, kde nejsou hlídací psi oblíbení. Zájem o obojky již projevilo například Norsko.

První iOvce by se mohly po švýcarských pastvinách prohánět již v roce 2013. Do ostrého testování se zapojí také francouzští chovatelé.

Amerika nechce přehřáté krávy

Americká Univerzita Missouri zase testuje speciální aplikaci pro iPhone, která má americkým farmářům pomoci snížit finanční ztráty z důvodu teplotního stresu u krav. Ostrá verze aplikace Thermal Aid se v Apple Store objeví již tento podzim.

Kromě automaticky stahovaných informací o teplotě vzduchu a jeho vlhkosti potřebuje aplikace k vyhodnocení situace také údaje o frekvenci dechu, plemenu, stravě a další základní informace. Na jejich základě pak aplikace farmáře informuje, jak se konkrétní kráva cítí. Je tak možné zajistit ideální podmínky, aby se dobytek nepřehříval.

Pro farmáře představuje přehřátí krav velké riziko, protože je pro ně důležitá hmotnost jatečných kusů. Krávy se totiž z teplotního šoku dostávají až tři dny. Po celou tuto dobu nepřijímají potravu a jejich hmotnost se snižuje, což představuje finanční ztrátu. S aplikací Thermal Aid však tomuto riziku budou moci předcházet.