Samsung Galaxy Note 5: detail dotykového pera a slotu

Samsung Galaxy Note 5: detail dotykového pera a slotu | foto: pocketnow.com

Tohle si inženýři Samsungu za rámeček nedají. Note žere dotykové pero

  • 86
Samsung Galaxy Note 5 neochvějně míří na trůn phabletů. Přehled parametrů kritice mnoho prostoru nedává. Přesto tvůrci jednu věc nedomysleli. Dotykové pero lze do telefonu velmi snadno zasunout i obráceně a tím telefon částečně ochromit.

Stylus S Pen je nedílnou součástí modelové řady Galaxy Note a logicky nechybí ani její páté generaci. U té se však inženýři dopustili až školácké chyby. Tvar pera je totiž téměř symetrický, takže se při troše nepozornosti dá zasunout zpět do slotu i opačným koncem napřed, aniž by mechanismus kladl větší odpor.

Jak ukazuje video publikované redakcí serveru AndroidPolicy, stylus zůstane ve slotu zaseknutý, z phabletu čouhá jen jeho špička a je v podstatě nemožné jej vytasit, aniž by došlo k trvalému mechanickému poškození konstrukce telefonu.

Jak je totiž patrné z přiložené fotografie přístroje bez zadního krytu, slot obsahuje páčky, které stylus při zasunutí naopak zajistí a ven už jej už nepustí. Právě první páka, která je pod stylusem a na snímku není patrná, slouží systému jako signalizace, zda je pero vloženo.

Galaxy Note 5 se stylusem zasunutým naopak. V kroužku je jasně vidět páka, která stylus už nepustí ven

I pokud se uživateli podaří zaseknutý stylus ze šachty vyrvat, jeho detekce už nemusí fungovat, čímž majitel přichází o užitečné funkce tvorby poznámek i v případě vypnuté obrazovky.

Stejnou komplikaci se stylusem u Notu 5 hlásí i redaktoři magazínu Ars Technica. Těm se však prý jemným kroucením podařilo nesprávně zasunuté pero ze slotu vytáhnout, aniž by to mělo na funkce S Pen neblahý vliv. Je zřejmé, že v tom případě nebyl stylus zasunut nadoraz.

Problémem novinky je, že pero při zasouvání opačným koncem skutečně neklade rezistenci, a tak uživatel zpočátku nemusí nic zpozorovat. Je s podivem, že se taková konstrukční chyba vyskytla u pátého vydání populárního Galaxy Note, u předchozích verzí by se nic takové stát nemohlo. Jak ostatně ukazuje zmíněná nahrávka redakce AndroidPolicy, například u Note Edge není možné stylus do slotu vsunout obráceně.

Samsung radí: zasouvejte dle návodu

Server The Verge požádal Samsung o vyjádření k tomuto zjevnému pochybení při návrhu tvaru pera a jeho slotu a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Stanovisko výrobce se však zúžilo na prosté konstatování, že by se majitelé Note 5 měli při manipulaci se stylusem řídit instrukcemi v manuálu.

Na příslušné stránce návodu skutečně je varování, ať uživatelé S Pen zasouvají výhradně hrotem napřed a že vložení nesprávným koncem může poškodit jak pero, tak i celý telefon, přesto je taková reakce na odhalení chybně zvolené konstrukce spíše úsměvná.

Připomeňme, že Galaxy Note 5 byl představen v půli srpna a je skutečně přehlídkou nejmodernější techniky. Základem je výkonný osmijádrový chipset Exynos 7420 s grafickou jednotkou Mali-T760 MP8, 4 GB operační paměti a univerzálním modemem s podporou LTE. QHD panel má úhlopříčku 5,7 palce, ale díky tenkým okrajům je šířka telefonu jen 76,1 mm. Note 4 měl panel stejně velký, jeho šířka však byla 78,6 mm.

Nekompromisní výbavu dokresluje senzor otisků prstů, NFC, podpora bezdrátového nabíjení nebo právě trochu nešťastně konstruovaný S Pen. Fotoaparát s 16MPix snímačem má optickou stabilizaci a umí i videa v kvalitě 2 160p (čtěte o výbavě podrobněji).

Jedinou, ovšem podstatnou vadou na kráse byla v den uvedení informace, že se k nám tento phablet oficiálně nepodívá, alespoň tedy ne v nejbližší době. Primárně je totiž určen pro americký a asijský trh.

Stylus? Dříve nezbytnost dnes velká vzácnost

Stylus byl v dřevních dobách nedílnou součástí každého kapesního počítače, kterým postupně výrobci přidali i možnost telefonování. Se soumrakem systému Windows Mobile, nástupu iOS a Androidu, jejichž uživatelské prostředí dovolilo pohodlné ovládání prstem, dotyková pera zcela vymizela.

Jejich znovuzrození přišlo až na podzim roku 2011 spolu s první generací na svou dobu značně přerostlého Galaxy Note. Ten se pyšnil displejem úhlopříčky 5,3 palce, což citelně překonalo všechny do té doby uvedené smartphony. Note tak byl vůbec prvním zástupcem dnes svébytné kategorie phabletů, tedy kříženců smartphonů a tabletů.