Šéf Intelu Brian Krzanich během pořádané konference Developer Forum

Šéf Intelu Brian Krzanich během pořádané konference Developer Forum | foto: theverge.com

Intelu se v mobilech moc nedařilo. Tak se spojil s konkurentem

  • 10
Polovodičový gigant Intel během konference Intel Developer Forum oficiálně ohlásil strategické spojenectví s konkurenční firmou ARM. Nově tak Intel bude produkovat čipové sady architektury ARM pro mobilní zařízení a segment internetu věcí.

Zatímco v oblasti produkce čipových sad pro počítače je Intel jasnou jedničkou, v segmentu hardwaru pro smartphony a tablety se firmě nijak zásadně prosadit nepodařilo.

Jistě, na trhu najdeme telefony osazené jejich čipy architektury x86, používané právě u PC, ovšem v porovnání s procentem přenosných zařízení s čipy ARM, které ve velkém produkuje Qualcomm, Samsung nebo MediaTek, je jejich podíl prakticky mizivý.

V Intelu se proto rozhodli ke strategickému kroku uzavření partnerství se společností ARM, na základě které budou ve svých rozsáhlých produkčních centrech Custom Foundry vyrábět na zakázku třetím stranám i čipy dosud ryze konkurenční architektury ARM.

Spolu s ohlášenou kooperací s ARM Intel potvrdil také uzavření prvních smluv na produkci čipů pro společnosti LG, Netronome a Spreadrum. Firma plánuje při jejich výrobě využívat i moderního 10nm výrobního procesu.

Intel jde touto licenční kooperací s ARM vstříc budoucím velkým zakázkám, kdy by se vzhledem ke svým produkčním možnostem centra Custom Foundry mohl stát dvorním výrobcem čipových sad pro Apple nebo Qualcomm.

Pro Apple dosud čipy dle jejich návrhu vyráběl především Samsung a TSMC. Druhá jmenovaná firma z Tchaj-wanu se při produkci čipů A9 osvědčila natolik, že verzi A10 produkuje výhradně vlastními silami.

Krok Intelu si lze do jisté míry vyložit také jako uznání porážky na poli čipových sad pro smartphony. Na druhou stranu produkce čipů třetím stranám může být vzhledem k velikosti trhu chytrých telefonů, který stále roste, velmi rychle spolehlivý zdroj příjmů.

Trh se stolními PC totiž naproti tomu vytrvale klesá a Intel potřebuje své rozsáhlé výrobní kapacity využít naplno. Připomeňme, že se o scénáři, kdy by Intel mohl Applu čipy dodávat, mluvilo už před několika lety.

Na roli producenta Ax čipů si však ale Intel podle posledních informací bude muset nějakou dobu počkat, hovoří se totiž o tom, že Apple již s TSMC uzavřel i smlouvu na výrobu čipů A11, kterými budou osazeny iPhony v roce 2017.