iNew V8

iNew V8 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Vyzkoušeli jsme zajímavou čínskou kopii čínského telefonu. Recenze iNew V8

  • 17
Na českém trhu se objevuje spousta zajímavých čínských telefonů. Mezi ně se řadí i iNew V8, který připomíná o trochu známější Oppo N1. A to nejen celkovým designem, ale především otočným fotoaparátem umístěným v horní části smartphonu. Čínská kopie čínského telefonu je každopádně zajímavým smartphonem.

Na první pohled je to Oppo N1, ve skutečnosti jde ovšem o obyčejný klon. Smartphone iNew V8 sice jako Oppo vypadá a má stejné konstrukční řešení, na druhou stranu dostal menší displej a tudíž trochu jiné proporce. Není ovšem pochyb o tom, že z pozornosti věnované značce Oppo chce iNew těžit a je to vlastně trochu škoda.

Kapitoly recenze

Fakt, že jde o designovou kopii, totiž trochu sráží jinak překvapivě zajímavý smartphone, který přináší za cenu okolo 6 000 korun docela solidní výbavu. Není to sice špičkový smartphone, ale bude vyhovovat i náročnějším uživatelům. A to díky velkému HD displeji, šestijádrovému procesoru a celkově solidnímu fotoaparátu.

Vzhled a konstrukce: tohle už jsme viděli

Na první pohled je nám při setkání s iNew V8 zcela jasné, že takovéto provedení jsme už u chytrého telefonu viděli. Design je totiž kopií docela populárního čínského modelu Oppo N1, který si získal pozornost veřejnosti právě otočným fotoaparátem. Smartphone iNew V8 vypadá jako jeho jednovaječné dvojče, vzhled je opravdu naprosto stejný, skoro se může zdát, že iNew si nechává od Oppa svůj model vyrábět.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • otočný fotoaparát
  • solidní výkon
  • velký displej

Proč nekoupit?

  • chybí LTE
  • špatně rozdělená paměť

Kdy? V prodeji

Za kolik? 6 000 Kč

Jenže realita je jiná, originál Oppo je totiž větší smartphone s 5,9palcovým displejem, zatímco iNew dostal úhlopříčku 5,5 palce a tomu přizpůsobené menší rozměry. I tak samozřejmě patří tento nezvyklý smartphone k velkým kouskům, což dokazují i papírové rozměry 155 x 77 x 8,3 mm.

Telefon je vyroben z relativně obyčejných plastů, ale na první dojem působí bytelně. Bližší zkoumání sice odhalí menší skřípání plastů při kroucení a tlaku, ale nejde o nic kdovíjak nepříjemného. Konstrukce je opravdu solidní. Zadní kryt baterie je odnímatelný a sedí na svém místě velmi dobře, pod ním najdeme i vyjímatelnou baterii a sloty pro dvě SIM.

iNew V8

Největší konstrukční zvláštností je samozřejmě otočný fotoaparát, který je od Oppa zkopírován doslova do posledního puntíku, tedy včetně duálního LED blesku. Fotoaparát je otočný o 207°, což umožňuje snadné focení selfie snímů ve špičkové kvalitě.

V balení spolu s telefonem najdeme jednoduchý plastový průhledný kryt, který ochrání tělo telefonu při případných pádech. Zvláštností krytu je okénko na zadní straně, které prozrazuje přítomnost dotykové plošky v tomto místě.

Displej a ovládání: obr s touchpadem

Právě touchpad na zadní straně je další zvláštností smartphonu. U telefonu bez krytu není jeho plocha nijak přesně vymezena, nachází se ovšem kousek pod logem značky. Touchpad umožňuje snazší ovládání telefonu, tahy prstem se pomocí něj lze posouvat třeba po hlavní obrazovce nebo skrolovat v seznamech. Jenže o moc víc toho vlastně touchpad neumí, nejde pomocí něj například zvolit položku na displeji a volbu potvrdit – to už je potřeba udělat prstem na displeji.

Touchpad může sloužit k rychlému spouštění jedné vybrané aplikace, které se rozběhne po dvojitém poklepání na něj – je to ovšem docela nepraktické, protože při držení telefonu v ruce se často touchpadu uživatel dotkne omylem a některé dotyky bývají interpretovány jako dvojitý dotek. Takže se pak stává, že se neustále spouští ona zvolená aplikace, i když uživatel nic takového nechtěl. Poslední funkcí je využití touchpadu coby spouště fotoaparátu – stačí na něm podržet prst, po jeho zdvihnutí pak telefon pořídí snímek.

Displej iNew V8
Displej iNew V8
Displej iNew V8
Displej iNew V8

Krom touchpadu, který může zůstat vypnutý, je ovládání smartphonu standardní. V8 má vcelku čistý Android 4.4, pod displejem najdeme podsvícenou sadu senzorových tlačítek – ta jsou vidět opravdu jen když jsou podsvícená, což může občas vést k trochu menšímu tápání. Ale rozložení trojice je relativně klasické, vlevo je tlačítko menu, uprostřed home a vpravo zpět.

Systém je relativně svižný, o což se stará nezvyklý šestijádrový procesor MediaTek MTK6591 s taktem jader 1,5 GHz. Není to kdovíjaký supersilák, ale na běžné fungování smartphonu bohatě stačí, obzvlášť, když veliký displej s úhlopříčkou 5,5 palce disponuje „pouze“ HD rozlišením. Full HD by samozřejmě tak velkému panelu slušelo více, ale na druhou stranu obraz rozhodně není špatný. Displej má živé a líbivé podání barev a celkem solidní čitelnost i na přímém slunci.

Běžné funkce: dvě SIM a androidí klasika

Výbava iNew V8 je vcelku klasická, po technické stránce je příjemným překvapením například podpora NFC, naopak rychlé sítě LTE čínský smartphone s neobyčejným foťákem neumí. Není to zásadní chyba, ale dnes i v cenové kategorii kolem šesti tisíc korun seženeme dobře vybavené LTE telefony, tato volba tedy stojí za zamyšlení.

Jednou z největších potíží telefonu je podle nás práce s pamětí. A to nikoli s RAM, té má telefon solidní 2 GB a multi-tasking díky tomu funguje velmi dobře. Potíž je totiž na straně vnitřní paměti, které je sice solidních 16 GB, je ovšem naprosto nesmyslně rozdělena. Interní paměť má kapacitu jen něco lehce přes 1,1 GB a obvyklá sada námi oblíbených aplikací dovedla tuto porci spolu s předinstalovaným softwarem zaplnit. Pak měl telefon potíže nejen s instalací dalších aplikací, ale i s aktualizací těch stávajících.

Displej iNew V8
Displej iNew V8
Displej iNew V8
Displej iNew V8

Některé aplikace lze sice přesunout do druhé, výrazně větší části telefonu, ovšem tím se v podstatě jen trochu oddálí problém s nedostatkem místa pro programy. Pokud tedy patříte mezi náročnější uživatele a standardně máte v telefonu tři nebo čtyři desítky aplikací včetně některých náročnějších her, koupi tohoto modelu řádně zvažte.

Co se telefonních funkcí týče, iNew podporuje dvojici SIM. Co se softwaru týče, byť nejsou aplikace pro tvorbu zpráv a práci s hovory a kontakty originální androidí, jejich logika se od čisté podoby nijak neliší. Klávesnice je pak čistá Android AOSP, možnost psaní tahy standardně nemá.

Fotoaparát: dvě aplikace

Fotoaparát je díky své schopnosti natáčení bez pochyby tou nejzajímavější součástí iNew V8. Fyzicky jde o docela solidní třináctimegapixelový modul od Sony s automatickým ostřením dovybavený dvojicí diod. Co je trochu zajímavé, je určitá nerozhodnost výrobce, který smartphone vybavil pro jistotu hned dvěma fotoaplikacemi. Jedna s názvem Camera360 možná odkazuje na otáčecí možnosti foťáku a má spíš jednodušší kreativní režimy, filtry a různé možnosti, jak rovnou pořídit snímek s nějakými úpravami.

Fotografie pořízená smartphonem iNew V8
Fotografie pořízená smartphonem iNew V8
Fotografie pořízená smartphonem iNew V8
Fotografie pořízená smartphonem iNew V8
Fotografie pořízená smartphonem iNew V8
Fotografie pořízená smartphonem iNew V8

Tou hlavní fotoaplikací je ovšem ta, která nese jednoduše označení Fotoaparát. Vychází v podstatě z tovární androidí fotoaplikace s tím, že na ni výrobce nabalil několik přednastavených módů fungování, jako například HDR, panorama, automatické rozpoznání scény, fotografování úsměvu a pár dalších. Ani tady nemůžeme očekávat větší možnosti pro detailnější ovlivňování parametrů focení. Ovládání je jednoduché, fotoaparát docela pohotový a rychlý.

Kvalita snímků je solidní, ale od smartphonu, který na fotoaparát klade důraz, bychom možná čekali více. Barevné podání je hezky přirozené, snímkům ovšem místy chybí trochu ostrosti a navíc postrádají detaily a to kvůli silné snaze o redukci šumu. V přiblížení pak namísto barevných ploch na snímcích vidíme barevné mapy. Ale v dané cenové kategorii určitě nepodává iNew V8 špatný výkon.

Shrnutí: voleb je spousta

Pokud nepatříte mezi velké fanoušky selfie snímků nebo vám vyloženě neimponuje možnost otáčet fotoaparát a fotit například doslova od boku, je na trhu spousta jiných možností. Za 6 300 korun není iNew V8 špatnou volbou, na druhou stranu na trhu najdeme i jiné atraktivní smartphony s velikým displejem, slušným foťákem a dobrým výkonem.

Třeba povedené Xiaomi Redmi Note nabídne vše, co iNew, v praxi možná fotí o trochu lépe a nabízí uživateli mnohem více možností nastavení. Stojí přitom pod 5 000 korun a má navíc i (byť trochu omezenou) podporu LTE. Velké Sony Xperia T3 s plnohodnotnou podporou LTE, foťákem s nižším rozlišením, ale podobnou praktikou kvalitou a trochu menším displejem (5,3 palce) vyjde na 5 790 korun.

Microsoft nabídne Lumii 640 XL s displejem o úhlopříčce 5,7 palce a kvalitním třináctimegapixelovým foťákem za 5 690 korun s podporou dvou SIM nebo ve verzi s LTE za 6 490 korun. Huawei G750 s podporou dvou SIM a osmijádrem MediaTek vyjde asi na 7 tisíc korun. A třeba relativně nové HTC Desire 820 stojí asi 8 500 korun – což už je výrazně více než u iNew, ale HTC je přeci jen vyspělejší smartphone s trochu delší morální životností, už třeba také díky podpoře LTE.