Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V tom aby se čert vyznal. Porovnali jsme lite verze modelů Huawei

  0:18aktualizováno  0:18
Huawei tradičně připravuje „odlehčenou“ variantu svých topmodelů. Označuje je Lite a prodává je za příznivou cenu. Letos je nabídka nebývale široká a může už docela mást. S přídomkem Lite si lze aktuálně koupit čtyři stále docela aktuální modely v cenovém rozpětí od pěti do devíti tisíc korun.

Lite modely čínského Huawei: Honor 7 lite, Huawei P9 lite, P9 lite 2017 a P10 lite | foto: Audi, Luděk Vokáč,  iDNES.cz

Když nepočítáme už opravdu výběhový předloňský Huawei P8 lite, má čínská světová trojka na poli smartphonů v aktuální nabídce na českém trhu hned čtyři lite modely. Tři se značkou Huawei a jeden Honor. Telefony jsou si hodně podobné. Často i v oblasti vzhledu, na první pohled také mají opravdu hodně podobnou výbavu: třeba displej má ve všech čtyřech případech Full HD rozlišení, IPS technologii a úhlopříčku 5,2 palce.

Fotogalerie

Těmito čtyřmi zástupci jsou dva loňské modely – Honor 7 lite a Huawei P9 lite – a dva modely letošní: Huawei P9 lite 2017 a Huawei P10 lite. Tato čtveřice pokrývá docela široké cenové spektrum střední třídy. Nejlevnější je honor s cenovkou 4 990 korun, o tisícovku dražší je loňský Huawei P9 lite. Model P9 lite 2017 stojí 7 499 korun a konečně odlehčená verze aktuálního topmodelu nazvaná Huawei P10 lite vyjde na 8 999 korun.

Na první pohled je jasné, že designový jazyk je tu poměrně jednotný, čelní část jednotlivých modelů má velmi podobné tvary a jen zkušené oko může telefony rozlišit podle zaoblení rohů a konkrétního provedení rámečku displeje.

Nejvíce svou vlastní cestou jde model značky Honor, ten totiž dostal kovová záda. Loňský typ P9 lite (na snímcích ten bílý) zase zcela jasně designem odkazuje na loňskou vlajkovou loď P9. Ta měla sice celokovové tělo místo jen kovového rámečku a plastových zad u lite verze, ale základní tvary se opravdu shodují, včetně proužku na zadní straně, ve kterém se nachází fotoaparát.

To letošní modely mají odkazů na špičkové typy značky mnohem méně. P9 lite 2017(na snímcích ten černý) vlastně moc nenavazuje na design modelů Huawei a spíš nám připomíná loňský Honor 8, a to jak tvary, tak použitím materiálů. Záda jsou tu totiž z lesklého skla a na bocích najdeme rámeček, který se na pohled tváří jako kovový, ale ve skutečnosti kovový není, což je odlišnost oproti Honoru 8. Ale i tak působí P9 lite 2017 velmi elegantním a hodnotným dojmem. S P9 ani modelem lite ovšem po stránce vzhledu nakonec moc nemá.

VOK63f2d3_gold1.jpg
LTE

Honor 7 Lite

Designem se sice liší, ale ve skutečnosti jsou Huawei P9 Lite a Honor 7 Lite úplně stejné telefony. Kromě vzhledu je pak jediným dalším viditelným rozdílem cena, Honor je o 1 500 korun levnější než nový hit od Huawei.

displej:
5,2 "
rozlišení:
1 080 x 1 920 px
LTE:
Ano
fotoaparát:
13 Mpx
paměť:
16 GB
od: 4 575 Kč Heureka přejít na detail porovnat

Typ P10 lite pak působí jako příbuzný P9 lite 2017 s určitými odkazy na řadu P10 – třeba barevným pruhem v horní části u fotoaparátu. Ale celkově je těch odkazů málo a moc jako dospělá P10 model lite nevypadá. A to třeba i proto, že čtečka otisků prstů tu zůstala na zadní straně, jako to bylo u špičkových modelů Huawei zvykem v minulých letech. Telefon má kovový rámeček a zadní část z lesklého materiálu.

V ruce uživatel moc rozdíly mezi jednotlivými telefony necítí. Rozměry jsou si přístroje velmi podobné a znát není ani o něco větší tloušťka Honoru. Ten má totiž zaoblené přechody boků do zad, zatímco modely Huawei vsadily na ploché provedení zad a ostřejší hrany. Ani v hmotnosti rozdíly znát moc nejsou, byť je Honor s kovovými zády o trochu těžší. Zpracování je u všech přístrojů velmi dobré, snad jen honor neklade takový důraz na tenké spáry, ale rozhodně nepůsobí odfláknutě.

ADA622136_venus_930x449.jpg
LTE

Huawei P9 Lite

Designem se sice liší, ale ve skutečnosti jsou Huawei P9 Lite a Honor 7 Lite úplně stejné telefony. Kromě vzhledu je pak jediným dalším viditelným rozdílem cena, Honor je o 1 500 korun levnější než nový hit od Huawei.

displej:
5,2 "
rozlišení:
1 080 x 1 920 px
LTE:
Ano
fotoaparát:
13 Mpx
paměť:
16 GB
od: 5 200 Kč Heureka přejít na detail porovnat

Nemůžeme se také úplně rozhodnout, který telefon se nám nejvíce líbí a který působí nejluxusněji. U zákazníků bude záleže na osobním vkusu a také na barvě, kterou zvolí. Třeba zlatá, kterou z testovaných kousků nesou Honor 7 lite a Huawei P10 lite, telefonům podle nás moc nesluší, jiné zlaté přístroje u konkurence dovedou být atraktivnější. U honoru nám trochu vadí vystouplá čočka fotoaparátu, ale telefon boduje kovovými zády.

Asi nejelegantněji na nás působí loňský Huawei P9 lite, a to díky matnému provedení, takže telefon není takovým magnetem pro otisky prstů jako letošní modely. Černý P9 lite 2017 na nás působí velmi atraktivním dojmem, ale jen do chvíle, než ho zcela pokryjí otisky prstů. Ty jsou tu vidět opravdu výrazně. Ale model se prodává i v barvách, které budou otisky a šmouhy maskovat lépe. P10 lite tak velkým magnetem není, ale šmouhy jsou na něm znát. Jeho lákadlem může být třeba krásně výrazná světle modrá barevná varianta.

ADA689d7b_p8lite_2017_black_front.jpg
LTE

Huawei P9 Lite 2017

Model výšší střední třídy výrobce Huawei, obnovený model P9 Lite, v globální verzi známý jako P8 Lite 2017

displej:
5,2 "
rozlišení:
1 080 x 1 920 px
LTE:
Ano
fotoaparát:
12 Mpx
paměť:
16 GB
od: 5 200 Kč Heureka přejít na detail porovnat

Navenek, byť je cenové rozpětí výrazné, se u lite huaweiů dramatické rozdíly podle nás nekonají. Dále tedy musíme zkoumat telefony „uvnitř“. Všechny mají grafickou nadstavbu EMUI, loňské typy ve starším provedení 4.1, letošní verzi 5.1. Liší se i verze Androidu – loňské běží na 6.0, letošní na 7.0, ale ty loňské mají nějakou šanci na upgrade. Pro většinu uživatelů ovšem nebudou rozdíly v systému zásadní. Letošní modely jen mohou zaujmout možností zvolit si, zda chce uživatel typické Huawei zobrazení se všemi ikonami a widgety na domovských obrazovkách, nebo zda chce zvolit pro Android tradičnější provedení s menu s aplikacemi. To loňské kusy neumějí.

Při krátkém porovnání modelů jsme nezaznamenali, že by systém u některého z nich byl nějak výrazně rychlejší nebo pomalejší než u ostatních. Ale rozdíly v hardwarové výbavě přece jen z dlouhodobého hlediska hovoří ve prospěch novějších kousků. Zatímco loňské typy (P9 lite a honor) mají 2 GB RAM a procesor Kirin 650, model P9 Lite 2017 se chlubí 3 GB RAM a novějším Kirinem 655. Nejdražší ze čtveřice, P10 lite, je na tom v tomto ohledu nejlépe: má ještě o trochu výkonnější Kirin 658 a k tomu opět 3 GB RAM. Oproti ostatním také má dvojnásobnou kapacitu vnitřní paměti: 32 GB namísto šestnácti. Sloty na microSD karty jsou vždy hybridní, takže z toho je jasné, že všechny čtyři modely podporují dvě SIM.

ADA6a0443_c7d7wmswkaeuxsa.jpg
novinka
LTE

Huawei P10 Lite

Odlehčená verze modelu P10 od výrobce Huawei s větším displejem a nově v modré barvě

displej:
5,2 "
rozlišení:
1 080 x 1 920 px
LTE:
Ano
fotoaparát:
12 Mpx
paměť:
32 GB
přejít na detail porovnat

Jenže jen kvůli o něco lepšímu hardwaru si zákazníci za novější modely asi moc nebudou chtít připlácet. Takže kde jsou další rozdíly? Inu, moc jsme jich už nenašli. Třeba baterie tu mají shodně kapacitu 3 000 mAh, a výdrž tak bude v praxi u všech kusů velmi podobná. Čtečku otisků s ovládáním gesty a kromě honoru mají všechny modely i NFC. Podpora LTE a další obvyklosti tu jsou také u všech. A mimochodem, konektory tu zůstaly u microUSB specifikace, ani nové modely nemají USB-C.

Takže jediným dalším rozdílem je kvalita snímků z fotoaparátu. Přitom i tady je souboj na první pohled velmi vyrovnaný. Loňské typy mají třináctimegapixelový snímač a optiku se světelností f/2.0, letošní pak disponují dvanáctimegapixelovým čipem. Optika má ovšem světelnost mírně horší – f/2.2. Jenže P10 lite to kompenzuje přítomností optické stabilizace obrazu u P9 Lite 2017 tato funkce chybí.

Z toho se dá tak trochu odvodit, jak to bude s kvalitou snímků vypadat. Pro některé uživatele opět nepůjde o dramatické rozdíly, nicméně nakonec viditelné jsou. A to hlavně v horších podmínkách. Honor 7 lite v takovém případě šumí nejvíce, ale letošní P9 lite 2017 mu zdatně sekunduje. Dobře vyladěný je fotoaparát loňského P9, jehož snímky mají dobré detaily a daří se tu udržet šum na přijatelné úrovni. Nejlépe je na tom ovšem vcelku podle očekávání P10 lite s optickou stabilizací. Šumu je tu na fotkách zhruba stejně jako u P9 lite, ale snímky jsou díky optické stabilizaci, a tudíž delší možné expozici prosvětlenější a barevnější. Už na první pohled tak P10 lite v kvalitě snímků vede.

A toť vše. Ano, nejdražší model má také nejlepší fotoaparát, ale jinak upřímně řečeno musí uživatelé rozdíly opravdu hledat. Kromě rozdílného vkusu tak bude při nákupu některého lite modelu rozhodovat peněženka. A podle nás se rozhodně zákazníci nemusí bát ušetřit. Za více peněz toho totiž moc navíc nedostanou.

Nejzářnějším příkladem je dvojice P9 lite a P9 lite 2017. Existenci nového modelu moc nechápeme, vlastně je tu jen proto, aby zastal cenovou pozici loňského P9 lite, protože letošní model P10 lite podražil. Model z roku 2017 oproti loňskému má možná atraktivnější design, ale loňský P9 lite je elegantnější. Ten o něco málo výkonnější hardware P9 lite 2017 nemusí uživatelé ocenit, stejně jako trochu modernější uživatelské prostředí a novější Android. Přitom loňský model se neupatlává a jeho fotoaparát je mnohem vyladěnější, což jsou pro řadu uživatelů důležitější vlastnosti. Navíc má kovový rámeček místo plastového. A přitom je o 1 500 korun levnější.

Loňský P9 lite je takovým naším interním vítězem tohoto malého porovnání. Honor 7 lite je sice ještě o tisícovku levnější, ale má výrazně horší snímky a chybí mu NFC. Ale ani ten není špatnou volbou, a když je třeba šetřit, zdá se být ideálním kouskem.

Nejdražší ze srovnávaných, Huawei P10 lite, má v podstatě jediné zásadní lákadlo: fotoaparát s optickou stabilizací, který starší sourozence překonává a ukazuje, že i telefony střední třídy už dnes dovedou fotit velmi dobře. Ale v tomto má soupeře třeba ve větším Honoru 6X s duálním foťákem a nižší cenovkou. P10 lite je kompaktní stylovka, která všechny své stájové soupeře v drobných detailech převyšuje. Jenže oproti loňskému P9 lite je o tři a oproti honoru dokonce o čtyři tisíce korun dražší. A to nemusí být zákazníci ochotni přijmout.

Nejčtenější

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Android 8.0 Oreo je mocný a rychlý
Android Oreo je tady. Je rychlý, mocný a slibuje větší bezpečnost

Google v pondělí večer oficiálně představil velkou aktualizaci systému Android. Využil k tomu den, kdy Američané mohli pozorovat úplné zatmění Slunce. K...  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Další z rubriky

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Render chystaného Xiaomi Mi 6c
Xiaomi se daří a rozšiřuje výrobu vlastních procesorů

Firma Xiaomi je aktuálně již pátým největším výrobcem smartphonů. Podle nepotvrzených zdrojů nyní chystá odlehčenou verzi svého současného topmodelu. Přístroj...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.