Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobilní fotoreportéři pomáhají velkým televizím

Snad každý viděl první snímky z londýnského metra. Klaustrofobické obrázky utíkajících lidí ze zakouřeného metra jsou pořízené fotomobilem. Nestávají se z nás díky fotomobilům zpravodajové a následně i paparazzi?
Londýnské metro po útocích

Londýnské metro po útocích. (8. července 2005) | foto: Kai PfaffenbachReuters

Mohli jsme s s nimi setkat, jak v internetových a tištěných médiích, ale i v televizích, kde se posléze objevila i videa z místa činu.

V současné době lze najít na internetu přes tisíc fotografií a dvacet krátkých videí z londýnského metra, protože cestující fotili neustále. Výsledný obraz pak připomíná záběry z nějakého velmi levného horroru, který bohužel nebyl fabulací.

První záběry se objevily na stránce Flickr, kam si lidé nahrávají své kolekce fotografií. Během několika minut vzrostl provoz na této stránce více než dvojnásobně.

Fotoaparáty jsou již nedílnou součástí mobilních telefonů. Poslední modely telefonů, například od Nokie nebo Sony Ericssonu, už dospěly k hranici 2Mpx. Navíc kvalita fotografií už dosahuje levnějších digitálních fotoaparátů.

I tak jsou fotoaparáty v mobilech považovány jako věc nadbytečnou, protože analogový ani digitální foťák zatím nenahradí, a jsou tak odsouzeny do pozice drahé trpěné hračky. Díky pohotovosti - největší výhodě fotomobilů – lze pořídit záběry prakticky čehokoliv, co vidíme sami.

Kapesní zpravodajové

Poslední dobou hlavně díky fenoménu blogů dostávají mobilní uživatelé sami moc nad zprávami. Díky fotomobilům mohou zachycovat události zásadní důležitosti sami. Takzvaný fotoblogging vznikl v podstatě na zelené louce, jako většina internetových fenoménů.

Londýnské události právě ukázaly, čeho jsou uživatelé schopni pokud jsou blízko nějaké události. Vlastně poprvé se záběry z mobilu staly hlavním zdrojem zpráv ve všech médiích. Snímky jsou sice velice nekvalitní, velmi zrnité, ale obsah sdělení a autentičnost je pak daleko důležitější, pokud není k dispozici nic jiného.

Záběry fotomobilů jsou, ale trochu jiné než klasické záběry ve zprávách. Dodávají pocit přímého účastníka – z první osoby, jsou natáčeny amatéry. To mění pohled na události, jak bývají v médiích prezentovány. "O kvalitu fotografií nejde, dnes je důležité být přitom. Proto budou fotomobily stále častěji využívány hlavně při neočekávaných událostech," říká Tomáš Trampota z katedry mediálních studií na pražské Fakultě sociálních věd.

Tento způsob bývá nazýván open source zprávami nebo občanskou žurnalistikou (citizen journalism). Londýn není prvním případem takovéhoto použití fotomobilů. Fotky z mobilů už byly použity během útoků v New Yorku, posledních amerických voleb nebo při ničivých tsunami v Asii, kdy nebyly poblíž profesionální televizní kamery. "Může se ale stát, že místo zpravodajských fotek jsou mobily používány spíš k účelům

Také pro fungování a odeslání obrázků z mobilu je velmi rychlé, je potřeba jen funkční mobilní síť a lze je doručit prakticky kamkoliv po celém světě.

Je možné použít mobil při krizích?

Londýnské metro je jedno z mála míst v metropoli, kde ještě není plné pokrytí, ale přesto je velmi pravděpodobné pravděpodobné, že bomby byly aktivovány mobilem. Toto nebezpečí je bohužel v současné době nejaktuálnější.

Ukazuje se, že po útoku chtěli všichni volat. Ale protože to všichni zkoušejí,  nikdo se nedovolá, protože  mobilní sítě nejsou na tak silný provoz dimenzovány. V Londýně mobilní sítě také nevydržely nápor uživatelů, i když textové a obrazové zprávy bylo možné odesílat a záběry se brzy rozšířily. 

V podobných krizích se tak ukazuje důležitost fungování pevné telefonní sítě, která je mnohem méně náchylná na přetížení či poškození a tedy i spolehlivější. Poslední roky byly opomínány telefonní budky, jako něco, co je již zbytečné. Ale situace v Londýně ukázala, že mnoho budek je nefunkčních nebo jsou ucpané mincemi, a při takové situaci stojí na ulicích opravdu zbytečně.

A co na to Evropská unie?

Unie se již od útoků v Madridu snaží schválit legislativní rámec pro používání a uchovávání telefonních či internetových záznamů ve všech 25 zemích EU. Ty by mohly pomoci v boji proti mezinárodnímu terorismu. Nyní po bombových útocích v Londýně se toto téma stalo znovu aktuálním.

Logicky nyní hlavně Velká Británie, která zároveň předsedá Evropské Unii, volá po rychlém přijetí takovéto opatření. Chtěla by zvláště ze schvalovacího procesu vyloučit Evropský parlament i komisi a dosáhnout dohody na úrovni členských států. Panuje obava, že projednávání v Evropském parlamentu a komisi, by mohlo být velmi zdlouhavé a výsledný dokument by mohl být pozměněn pod tlakem velkých telekomunikačních společností.

Rychlé přijetí, ale také skrývá nebezpečí. A sice to, že návrh nebude dostatečně vyvážený, nebude dostatečně chránit lidská práva jednotlivých sledovaných subjektů a bude přijat pod tlakem nedávných událostí v Londýně.

Vyšetřovatelé nemají až takový zájem na telekomunikačních záznamech, které už lze pořizovat i dnes, ale aby jim bylo umožněno sledovat volaná čísla, včetně ztracených hovorů a zadaných internetových adres.

Italský kabinet pod hrozbou útoku na Řím také chystá některá opatření.  Ministerstvo vnitra se chce zasadit o to, aby byli identifikovatelní uživatelé předplacených karet do mobilních telefonů.

Co změní londýnská tragédie u nás?

S prvním konkrétnějším opatřením kvůli bezpečnosti přišel ministr vnitra František Bublan. Ten chce, aby bezpečnostní složky státu mohly kvůli hrozbě terorismu nařídit vypnutí mobilních sítí. "Já bych byl pro, aby v tom zákoně bylo určité ustanovení, které dává možnost - třeba policejnímu prezidentovi - nařídit, aby určitá síť byla v nějaké lokalitě vypnuta," řekl Bublan.

Této možnosti se dožaduje hlavně proto, že se zdá čím dál tím zřejmější, že bomby v londýnských prostředcích hromadné dopravy byly odpáleny právě mobilními telefony. Stejně tak tomu bylo i v předchozím útoku teroristů na madridském nádraží.

Česká politická scéna nemá zásadní výhrady proti tomu, aby bezpečnostní složky mohly v případě ohrožení terorismem vypnout mobilní síť. Každá ze stran má ale jinou představu, jak by podobné opatření mělo být ukotveno v zákoně a za jakých podmínek by se k měnu mohlo sáhnout.

Mobily objevily svou novou funkci

Fotoaparáty v mobilních telefonech tedy jen potvrzují globalizační trend. V něm se vytrácí monopol na informace, který dosud držely vlády, a monopol na informování, který dosud držela média.  Amatérská videa z mobilů, informace ze soukromých blogů a náhodné turistické fotky se budou v oficiálním zpravodajství objevovat čím dál tím častěji.

  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

V tomto centru monitorují kybernetické hrozby. Ty nejhorší řeší v třetí řadě

2. května 2024

Na první pohled to zde vypadá jako v jakémkoli jiném řídicím centru. Ze spousty monitorů na...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Nová sluchátka od neotřelého výrobce smartphonů zaujmou nejenom designem

1. května 2024

Výrobce Nothing chce být především designovou ikonou, a to jak v oblasti smartphonů, tak i dalšího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...