telefon, mobil

Telefon, mobil | foto: Profimedia.cz

Hrozí nám zdražení mobilů kvůli zpěvákům

  • 381
Umělci chtějí autorské poplatky z moderních mobilů, které šíří hudbu a odvolávají se přitom na zákon z roku 2000. Podle výrobců je to nesmysl, protože primárním účelem mobilních telefonů je něco jiného a zákon s nimi v době svého vzniku ani nemohl počítat.

Každý, kdo si v Česku koupí nový mobilní telefon, možná v budoucnu zaplatí v jeho ceně i poplatek zpěvákům, autorům a jiným umělcům. Dva nejvýznamnější svazy, které zastupují práva k duševnímu vlastnictví umělců, totiž začaly vyjednávat s operátory a dovozci telefonů o přirážce k prodejní ceně mobilů.

Cílem je zavést poplatek z modernějších telefonů, které dokáží dál šířit hudbu či obrázky. Jeho výše by podle vyspělosti mobilu neměla přesáhnout dvě procenta z ceny.

„Podle autorského zákona jsou výrobci a dovozci zařízení, která jsou schopna rozmnožování autorských děl, povinni odvádět poplatky,“ říká Jana Bärová, předsedkyně představenstva Ochranného svazu autorského OSA, který zastupuje tvůrce. Druhým svazem, který o poplatcích společně s OSA jedná, je Intergram, jež sdružuje například zpěváky.

Za jinou elektroniku už se platí

Podle stejného principu se již dnes platí poplatky například z každého počítače, DVD rekordéru či prázdného CD disku určeného k nahrávání. Poplatky se mají nově dotknout mobilů, které jsou například schopné přehrávat digitální hudbu ve formátu MP3, nebo telefonů s vyměnitelnými paměťovými kartami či rádiem. Těch přitom na trhu neustále přibývá a kromě nejlevnějších modelů by se tak poplatek odváděl téměř ze všech modelů.

Kolik se odvádí umělcům?

  • kazeťák s nahráváním: 1,5 %
  • videorekordér: 1,8 %
  • DVD rekordér: 1,8 %
  • počítač, kapesní PC: 1,5 %
  • vypalovačky: 1,5 až 1,8 %

Odvody z dovozní nebo prodejní ceny. Pramen: OSA  

Také mobilní operátoři, kteří některé telefony sami dovážejí, se zavedením přirážek nesouhlasí.

„Nevidíme důvod, proč by měly poplatky za autorská práva dopadnout na uživatele přístrojů, které nejsou primárně určeny k rozmnožování zvukových záznamů,“ říká Jakub Hrabovský, mluvčí Oskara. „A mobilní telefony přece k šíření hudby nejsou,“ dodává.

Výrobci spojují své síly v alianci

Stejný názor mají i největší výrobci telefonů, kteří již vytvořili společnou alianci pro jednání se zástupci umělců. „S poplatky nesouhlasíme. A v několika evropských zemích jsme podobné spory s autorskými svazy už vyhráli,“ říká zástupce jednoho z výrobců, který si nepřál uvést své jméno.

Podobná jednání se i podle zástupců autorů vedou po celém světě. „Česká republika patří k zemím, kde jsou tyto technologie velmi rozšířené,“ vysvětluje Bärová. Jednání podle obou stran teprve začala, známá tedy není ani přesná výše poplatků. Ty podle typu přístroje určuje autorský zákon.

Jana Bärová říká, že jsou nakloněni kompromisu. „Chápeme, že mobily slouží především k telefonování. O výši poplatků tedy budeme ještě vyjednávat,“ říká.
Ty se určují v procentech z první dovozní či prodejní ceny. Podle výrobců však má věc jeden háček. Tři čtvrtiny mobilů v Česku prodávají operátoři a prodejní cena je tak někdy třeba 1 Kč.