Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holiday Debts

aktualizováno 
Je až s podivem, jaké existují skvělé programy pro Palm, přičemž mají téměř nulovou publicitu. Nepíší se o nich recenze, neobjevují se v přehledu TOP programů. Jedním z takových je i program Holiday Debts (zde popisovaná verze je 0.07) od Ondřeje Palkovského, tvůrce vynikající kalkulačky EasyCalc.

Princip programu je asi nejlépe patrný na příkladu. Parta lidí jede na dovolenou. Při nákupech je to většinou tak, že ten platí to a ten zas ono, na konci dovolené však dochází k účtování. Právě k tomu Holiday Debts slouží. Zapisuje se do něj, kdo kdy a za co zaplatil, a program na konci dovolené určí, kdo má kolik doplatit a komu z těchto peněz má být kolik vráceno. Není zapomenuto na zadávání plateb v různých měnách (pro případ cestování do zahraničí). Výsledné vyúčtování lze provést v libovolné měně. Lze i zadat, že ne všichni se musejí podílet na všech platbách (například ve dvojici si koupíme něco, co se ostatních netýká), a lze i nastavit, že lidé podílející se na jedné platbě se nemusejí podílet stejným dílem.

Holiday Debts je dostupný od verze 0.07, samozřejmě v anglické, ale i francouzské a české verzi.

 

Začínáme

Po prvním spuštění se automaticky spustí nápověda, kde je celkem srozumitelně popsána funkce programu. Dále naskočí první obrazovka pro definici a výběr databáze.

Dá se říci, že každá databáze představuje určitou akci (dovolenou, víkend, čundr …). Skvělé je tlačítko DB podle…, které umožní vytvořit databázi podle již existující, kdy do nové databáze je zkopírován seznam lidí, definice měn a definice popisů položek. Pokud tedy jedu na podobnou akci se stejnými lidmi, nemusím je na nové akci znovu definovat. V menu Volby / Nastavení je možno definovat základní (implicitní) měnu a způsob, jakým se budou zobrazovat dlužné částky. Pokud tlačítko Dluh je pasivní zůstatek není zaškrtnuto, potom je částka, kterou jsem zaplatil navíc (a která mi tudíž bude vrácena), zobrazena v bilancích se znamínkem minus a částka, kterou naopak dlužím, je zobrazena jako kladné číslo. Pokud volba Dluh je pasivní zůstatek je zaškrtnuta, potom je to přesně naopak.

 

Přehled plateb

Po výběru databáze se objeví v podstatě hlavní okno programu s přehledem jednotlivých položek (plateb).

V pravé části horní lišty jsou dva rozbalovací seznamy. V prvním lze zvolit měnu, v níž jsou částky uváděny. Druhé tlačítko je filtr, kterým se zobrazí buď celková částka, nebo částky týkající se jednotlivých lidí:

a) Zobrazení celkových nákladů
Filtr pro výběr lidí je nastaven na Všichni. V přehledu jsou uvedeny jednotlivé celkové zaplacené sumy a dole v položce Nákl: je zobrazena celková suma, kterou dohromady všichni zaplatili.

b) Zobrazení pro jednotlivé lidi
Filtr pro výběr lidí je nastaven na jednotlivého člověka. Pod tímto filtrem je tlačítko, které umožňuje různé pohledy na jeho finance:
 • Celkem: celková suma v platbách, kterých se dotyčný zúčastnil buď jako plátce, nebo jako ten, kdo peníze využil (nebo obojí)
 • Nákl./osoba: podíl, který na dotyčného v jednotlivých platbách připadá (to, co by zaplatil, kdyby každý platil sám za sebe). Celkový součet je dole v položce Nákl:. Je to v podstatě suma, kterou celá akce dotyčného stála.
 • Platba: částka, kterou dotyčný fyzicky zaplatil.
 • Bilance: rozdíl částek. Nákl./osoba minus Platba. Čili: pokud je číslo záporné, má dotyčný na uvedenou částku nárok. Pokud je číslo kladné, dluží tuto částku do banku. Toto platí při nezaškrtnutém tlačítku Dluh je pasivní zůstatek v nastavení databáze. Při zaškrtnutém tlačítku se znaménka obrátí. Celková bilance je dole v položce Bilance a je v podstatě nejdůležitějším číslem, výsledek celého programu. Znamená, kolik při závěrečném vyúčtování má dotyčný zaplatit do banku, nebo kolik si naopak může vzít.

 

Nastavení programu

Při zobrazení přehledu plateb jsou dostupná nastavení z menu Volby:

 • Lidé…: Slouží jako editor lidí a zároveň jako souhrnná tabulka pro přehled nákladů a bilanci jednotlivých lidí. Jak je to se znaménky plus a minus u Bilance, už jsem vysvětlil, v této tabulce navíc platí, že to, co má daný člověk zaplatit do banku, je zvýrazněno tučným písmem. V definici člověka lze nastavit i implicitní koeficient, jakým se bude daný člověk podílet na platbách (např. dítě, které sní méně než dospělý člověk, může mít koeficient 0,7).

 • Měny…: Slouží k zadání měn a jejich kurzů.
 • Nastavení…: Zde se nastaví základní měna (např. Kč). Volba Nepřímá kurzová kotace přepíná, jestli při vkládání kurzů měn (viz předchozí volba) se bude zadávat, kolik jednotek základní měny je za jednu jednotku nově definované měny (např. 10 Kč za Euro :-) ), nebo jestli to bude naopak (např. 0,1 Eura za Kč).

 

Editace jednotlivé položky

Z přehledu plateb lze vytvořit novou položku (tlačítko Nová) nebo lze editovat již položku vytvořenou. Pozor, pokud je více položek v jednom dni a edituji první, po uložení skočí až na konec tohoto dne. Program si asi vnitřně pamatuje i čas editace a dle tohoto času položky řadí.

Vyplňují se kolonky:

 • Datum
 • Popis: popis položky je možné zadat ručně, pro často používané popisy lze použít šipku vpravo, kde je přístupná volba Upravit popisy a již dříve definované popisy.
 • Platil: kdo danou položku zaplatil
 • Transfer: Při zaškrtnutí tohoto tlačítka se platba nepromítne do závěrečného vyúčtování. V nápovědě k programu jsou možnosti využití tohoto přepínače, já osobně si myslím, že je tato volba trochu zbytečná.
 • Obnos: zaplacená částka
 • Využil: seznam lidí, kteří se na dané platbě budou podílet. Tj. nemusí to být všichni (tato možnost se mi líbí a myslím, že bez ní by byl užitek programu poloviční). Dvojklikem na vybrané jméno lze i nastavit koeficient specifický právě pro tuto jednu položku (dokonalé).

 

Desktop aplikace

Slouží k výpisu vyúčtování na PC. Na PC je třeba mít nainstalovaný Python, který je dostupný na adrese www.python.org . Vlastní aplikaci tvoří dva soubory: genhtml.py a prc.py. Syntaxe příkazu pro výpis je:

genhtml.py {html | csv} [měna] <databáze.pdb>

 • html | csv - je třeba vybrat, v jakém formátu se udělá výstup
 • volitelně lze zvolit měnu, v které bude proveden výstup
 • databáze.pdb - Po HotSyncu je v adresáři Palm \ Hotsyncname \ Badkup soubor, který představuje konkrétní databázi programu Holiday Debts, a jeho název začíná písmeny OpDt. Dále následuje jméno databáze, jak je definována v Holiday Debts  (místo mezer je doplněn znak podtržítko)  a přípona pdb.
 • poznámka: Příkaz genhtml dává standardní výstup na obrazovku. Je dobré si tento výstup přesměrovat do souboru.

Jak by tedy vypadal konkrétní příklad výstupu na PC do souboru?

genhtml.py html Kč OpDtMoje_dovolena_2002.pdb > dov2002.html

 

Závěr

Holiday Debts je vynikající program, který má velkou užitnou hodnotu, je jednoduchý na ovládání, v paměti Palmu zabírá 38 kB a je zadarmo. Jediná věc, která by se mi líbila navíc, je třídění uživatelů podle abecedy. Ale to je jen drobnost, na kterou nemusí mít každý stejný názor. Je to program, který určitě budu mít ve svém Palmu natrvalo, a těším se již na jeho praktické vyzkoušení začátkem prázdnin. Program je přístupný na stránkách http://www.penguin.cz/~ondrap/ .Témata: Palm, PalmOS, Dovolená


Nejčtenější

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Nové parkovací automaty v Praze
Jak zaplatit za nové parkovací zóny v Praze? Mobil je téměř nutností

Nové zóny placeného stání startují dnes v pátém a šestém pražském obvodu. Zóny jsou rozděleny na tři typy a novinkou je placení za parkování mobilem. Aplikace...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.