Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodiny pro Palm/Pilota

  22:55aktualizováno  22:55
Potřebujete hodiny pro svého Palm/Pilota? Tato srovnávací recenze vám pomůže vybrat si ty pravé!

Tehdy Wilsonovi napadlo, jak zjistit alespoň přibližně čas. Jeho hodinky se natahovaly dvanácti otočkami a šly čtyřiadvacet hodin. Tedy jedno otočení na dvě hodiny. A protože je natahoval večer v osm hodin, stačilo mu zjistit počet otoček do dotažení, a tím i uplynulý počet hodin. Udělal to a zjistil, že je dotáhl čtyřmi otočkami. Z toho plynulo, že jsou asi čtyři hodiny ráno.

Jules Verne: Dva roky prázdnin

Co by to bylo za PDA bez pořádných hodin. Ne, nemám teď na mysli (a ani nebudeme popisovat) ty různé hodiny pro cestovatele, s možnostmi nastavit škálu různých časových pásem (např. WorldMate, TravelClock apod.). Řeč bude o hodinách, hodinkách, stopkách, timerech, budíčcích. (Abychom se správně pochopili - ta možnost nastavit si ještě třeba jiné časové pásmo v těchto programech existuje taky, ale není to prioritní funkce a vůbec poslání hodin).

Když jsem hledal na ppGearu a v PalmCentralu hodiny, ani nejsem nečekal, že jich je tak moc. O různých programech pro cestovatele po světě jsem se již zmínil, jsou to vesměs programy specializované na současné zobrazování mnoha různých časových pásem (TravelClock), řada programů má ještě jiné funkce, které usnadňují cestovatelům život (např. ve WorldMate přepočty měn, čo velikosti oděvů/bot, či např. Gulliver s, mnoha dalšími funkcemi pro plánování odletu, ubytování v hotelích apod.).

Pak existují některé drobné prográmky, většinou freeware, které umí jednoúčelově zobrazit čas, počítat countdown, timer, stopky (řada takovýchto programů je pod DA systémem). Existují též programy na zobrazení analogových hodin, a to freeware i shareware verze.

My se dostáváme (konečně) k cíli naší cesty - k solidně vybaveným hodinkám, většinou s digitálním zobrazením času, které mají spoustu dalších užitečných funkcí, například :

stopky
alarm
timer
zobrazení víc časových pásem
zobrazení aktuálního kalendáře
zobrazení dne, datumu

apod.

 

BigClock

Nejstahovanější, nejoblíbenější, nejrozšířenější hodiny na PalmPiloty. Do jaké míry je jejich obliba závislá na lidové ceně, nedokážu posoudit, ale hodiny jsou to fakt dobré a patří k mým zaflashovaným programům.

Libí se mi na nich nejvíc asi to, že si je můžu plně přizpůsobit. Všech osm obrazovek (do kterých se lze jednoduše přepínat) je plně nastavitelných, tzn., že si do nich můžete umístit hodně světových časů (cestujete-li často po světě), můžete je využít pro budíky (máte-li rádi, když vás Pilot ráno budí, v poledne upozorňuje na čas oběda, hlásí padla, čas pro krmení rybiček a já nevím, co si ještě můžete vymyslet). Taky si můžete nastavit plno stopek a timerů (mám například obrazovku Fotbal - timer s 45 minutami, když jdu občas v sobotu na fotbálek). Předností je i schopnost nastavit si svůj zvuk alarmu, taková kakofonie po ránu je lepší, než Mozartova ukolébavka, to mi věřte ...

Docela mne mrzí, že hodiny nemají základní kalendářové funkce a možnost přepnutí do analogového zobrazení. Ale co bych ještě nechtěl zadarmo, viďte !

Cesium

Cesium je rovněž velmi rozšířeným programem a bude taky si proto, že nezaregistrovaná verze funguje dál, akorát musíte odtrpět pár vteřin úvodní obrazovky. Dost lidí, které znám, na Cesium nedají dopustit (hodiny jsou velmi, velmi individuální záležitostí, asi jako náramkové hodinky).

Cesium má hezký design základní obrazovky s různými typy dobře čitelného písma, vteřiny jsou menší, než minuty. V základním zobrazení ukazují počet dnů od začátku roku, počet dnů do konce roku, číslo týdne a fázi měsíce. Jako jediné z hodnocených hodin mají setinky u stopek. Stopky mají 5 mezičasů a hodí se dobře pro sportovce, trenéry apod.. Alarmy jsou docela nepříjemné a dobře by tedy mohly plnit svoji funkci.

Poněkud hůře se mi jeví řešení světového času, kam se musíte přepnout z hlavního zobrazení hodin. Málo platné, žijeme v moderní době a já potřebuji aspoň třeba občas mrknout, kolik hodin je v Sydney, kde probíhá olympiáda (na rozdíl od Cesia, předcházím).

Clock+

Největší macek mezi hodnocenými hodinami. Má velmi propracovanou práci s alarmy, kde je jeho hlavní síla. Umožňuje zadat mnoho alarmů (zkoušel jsem to do pětadvaceti a pak mne to přestalo bavit) s několika hezkými melodiemi klasické hudby. Má souhrnné měsíční zobrazení (to už je v ale i v DateBook) a ... víc pozitivního nevím, co bych napsal.

Hodiny nemají vteřiny. Stopky nemají ani jeden mezičas. Nelze nastavit ani jeden světový čas. Není zde zobrazeno datum. Prakticky nic nelze uživatelsky přizpůsobit. Docela bych se divil lidem, kteří si zrovna tyhle hodiny zaregistrují (snad s výjimkou "alarmofilů"), pojďme radši dál ...

 

ClockPro

ClockPro jsou velmi zajímavým produktem s velmi propracovaným intuitivním systémem ovládání. Aktivace/deaktivace ovládacích prvků probíhá klikáním na příslušná místa na obrazovce, kde se příslušný prvek (ikona) nachází.

Lze nastavit tikání hodin. V základním zobrazení si můžete dole nadefinovat další údaj ke sledování (popř. jej vyvolat rozbalovacím menu) - například běžící stopky, světový čas, alarm apod.. Stopky mají nekonečnou řadu mezičasů (to je nutno prozkoušet).

 

 

MultiClock

Sympatické hodiny s možní konfigurovat jeden z panelů mezi zobrazením stavu baterie a CountDownem. Zobrazuje měsíční fázi, stáří měsíce a datum příštího úplňku. Má tři alarmy nastavitelné ze základní obrazovky.

Vteřiny jsou hodně malé. Program nemá stopky ani Timer, což je u tohoto typu programu dost fatální závada.

 

 

Time

Vzhledově velmi zajímavé hodiny. Na základní obrazovku se tvůrcům podařilo umístit hodně informací (včetně konfigurovatelného měsíčního kalendáře) a přesto zůstala přehledná. Parametry zobrazení lze jednoduše přepínat klikáním na jednotlivé části obrazovky (a lze toho menit a nastavovat opravdu hodně - včetně formátů data, názvu dne, přepínání mezi šesti nastavenými světovými časy apod.).

Dojem z programu velmi kazí absence stopek (to už opravdu radši u těchto programů oželím všechny ty kalendáříky, měsíční fáze a jiné doplňkové informace).

 

 

 

 

+

-

BigClock

konfigurovatelnost vzhledu hodin

přehlednost a jednoduchá obsluha

chybí kalendářní funkce

Cesium

design základní obrazovky hodin

dobré stopky

světový čas

Clock+

mnoho alarmů

hodiny bez vteřin

velikost a cena

špatné stopky

ClockPro

systém ovládání hodin

velikost a cena

multiClock

má CountDown

cena

nemá stopky ani timer

Time

zajímavý vzhled

mnoho funkcí v jedné obrazovce

nemá stopky

 

 

BigClock

Cesium

Clock+

ClockPro

multiClock

Time

verze

2.2

1.7.8

2.2

1.21

2.11

1.2

cena $

--

7

12

12

10

8

velikost kB

32

36

56

48

26

27

Firma

Jens Rupp

Andrew Ball

Bitware Australia

Maple

PalmAdd

Horace Ho

             
Čas včetně vteřin

ano

ano

-

ano

ano

ano

Datum

ano

ano

-

ano

ano

ano

Alarm

až 8

ano

libov.

Ano

až 3

až 3

Stopky

ano

ano

ano

ano

--

--

Stopky včetně setin

--

ano

--

--

--

--

Timer

ano

ano

ano

ano

--

--

Název dne

ano

ano

--

ano

ano

ano

Světový čas

až 8

ano

--

až 3

ano (1)

až 6

             
Nové melodie Alarmu

4

10

5

10

10

--

Konfigurovatelné melodie

ano

--

--

--

--

--

Repeating u Alarmu

ano

ano

ano

ano

ano

ano

             
Konfigurovatelný layout

ano

--

--

ano

mírně

mírně

             
Stav baterie

--

ano

--

ano

ano

--

Dnů od zač.roku

--

ano

--

ano

--

--

Dnů do konce roku

--

ano

--

--

--

--

Měsíční fáze

--

ano

--

--

ano

--

Měsíční kalendář

--

--

ano

--

--

ano

Tikání

--

--

--

ano

--

--

CountDown

--

--

--

--

ano

--

Zrušení AutoOff funkce

--

ano

--

ano

ano

ano

             

Shrnutí a závěr :

Tady opravdu nemůže nikdo očekávat doporučení, při srovnatelných funkcích jde již hodně o vzhled a ten se může líbit každému úplně jinak.

Každopádně asi :

  • sportovci nebudou kupovat hodinky bez stopek a vyhnou se tudíž MultiClocku a Time
  • ti, kteří hodně cestují, těžko přejdou nemožnost zobrazení alternativního času u Clock+
  • lidem, kteří mají hlouběji do kapsy, lze doporučit osvědčené BigClock, popř. Cesium
  •  

Autor:


Témata: PalmOS


Nejčtenější

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Další z rubriky

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.