Chytré hodinky Cogito ve sportovním provedení. Ikony na snímku tvoří nálepka,...

Chytré hodinky Cogito ve sportovním provedení. Ikony na snímku tvoří nálepka, ale zobrazují místo a skutečnou grafiku ikon na displeji. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Primky i rolexky mohou dostat chytré funkce. Čipem a aplikací od Cogita

  • 33
Dublin (Od zpravodaje Technet.cz) - Chytré hodinky lákají funkcemi, ale designem a používáním klasické hodinky příliš nepřipomínají. Společnost Connectedevice nabízí jak vlastní chytré hodinky „klasického střihu“, tak celou platformu, díky které mohou chytré funkce do svých modelů snadno integrovat i tradiční hodinářské společnosti.

Chytré hodinky patří mezi nejrozšířenější zástupce kategorie takzvané nositelné elektroniky a nabízí je mnoho výrobců. Společné mají to, že se zpravidla nepodobají hodinkám, respektive často svým provedením působí jako „digitálky“ z devadesátých let.

O tom na Web Summitu hovořil i šéf nových technologií společnosti Intel Mike Bell. „Já si ideální chytré hodinky představuji jako krásné, precizně vyrobené švýcarské hodiny, které mi navíc přinesou i chytré funkce. Nelíbí se mi současné hranaté modely s dotykovými displeji, chci klasicky kulaté, s ciferníkem.“ vyjádřil svoji představu Bell. „Přivázat chytrý telefon k zápěstí není řešením,“ řekl Bell již dříve, během konference IDF.

Odborníci očekávají, že právě chytré hodinky čeká v následujících měsících skokový nárůst popularity. A bude za to moci zejména společnost Apple, bez ohledu na úspěch Apple Watch. Tím, že v této kategorii představila svoje vlastní řešení, změnila v očích široké veřejnosti chytré hodinky z „geekovského zařízení“ a potenciální slepé větve na zajímavý, praktický, stylový a v budoucnosti populární doplňek.

Chytré hodinky v klasickém balení

Společnost Connectedevice nabízí pod značkou Cogito řadu hodinek klasické koncepce. Řada Pop míří spíše na mladé a sportovně zaměřené a řada Classic z hodnotných materiálů je pro náročnější. Všechny mají za mechanickými ručičkami ciferníku umístěný displej, který umí zobrazit notifikace z připojeného chytrého telefonu.

Chytré hodinky Cogito

Na displeji se pak dozvíte, že vám někdo volá a kdo to je. Symbolem jsou indikovány zmeškané hovory a přijaté SMS, e-maily nebo zprávy ze sociálních sítí. Upozornit vás může i na záznam v kalendáři, upomínku a také na vybíjející se akumulátor telefonu. Tlačítky na boku hodinek můžete vyhledat zašantročený telefon, ovládat přehrávání hudby, stisknout spoušť fotoaparátu (pro skupinové/selfie snímky) a ztišit zvonění příchozího hovoru (to zatím jen u androidích zařízení). 

Co má Cogito, alespoň podle tvrzení zástupce, dobře vyřešené, je napájení. Díky úspornému E-Ink displeji a Bluetooth Low Energy komunikačnímu rozhraní nepotřebuje systém akumulátor a s knoflíkovou CR2032 baterií má vydržet v provozu sedm měsíců. A není důvod nevěřit, výrobce má již více než rok na trhu řadu hodinek CooKoo a zkušenosti uživatelů dlouhou životnost potvrzují.

Platforma pro všechny hodináře

Displej umí zobrazit i druhý čas, což oceníte po přistání v jiném časovém pásmu.

Vše výše uvedené nabízí Connectedevice i jako hotové řešení ostatním výrobcům hodinek. „Tradiční výrobci mají skvělé mechaniky a designéry, ale málokteří mají vývojáře pro elektroniku a software chytrých funkcí. A ty jim v hotové podobě nabízíme my,“ vysvětlil nám strategii Ryan ze společnosti Connectedevice. 

Maličký řídící čip a e-ink zobrazovač tak mohou v hotové podobě integrovat do klasických modelů hodinek a doprovodnou aplikaci pro chytré telefony upravit po designové stránce k obrazu svému.