Jsou hezčí než Apple Watch, přitom jsou levnější a koupíte je ihned

  • 54
Na první pohled klasické elegantní hodinky s minimalistickým designem, které ale mají schopnost sledovat fyzickou aktivitu nositele. To jsou hodinky francouzské firmy Withings, jež se chlubí nálepkou Swiss made.

Pod pojmem chytré hodinky si dnes uživatelé nejčastěji představí náramkový počítač. Tedy zařízení, které nejenže upozorní na veškerou příchozí korespondenci nebo hovory ze spárovaného smartphonu, ale umí ovládat i hudební přehrávač, jsou zaměřeny na fitness funkce a jen zřídka jim chybí snímač tepové frekvence. Výjimkou ani nejsou hodinky s vestavěným telefonní modulem (např. Samsung Gear S), které se stávají skutečným smartphonem na zápěstí.

Druhou stranou mince široké funkcionality je mnohdy nezajímavý design, pro plavání nedostatečná voděodolnost a jen několikadenní výdrž akumulátoru.
Withings Activité jdou trochu jinou cestou. Na první pohled to jsou velmi elegantní hodinky na kvalitním koženém řemínku. Prostě časomíra, se kterou byste přídomek „chytrá“ určitě nespojovali.

Withings Activité jsou k dispozici s černým a bílým číselníkem
Withings Activité

Jenže tyto hodinky klamou tělem, což jako první prozradí subciferník se 100bodovou škálou, který rozhodně nemůže být mimostředně umístěnou sekundovou ručkou. Jedná se totiž o decentního ukazatele procentuálního plnění denní fyzické aktivity.

Hodinky ji mapují skrze vestavěný akcelerometr, ukládají do paměti a data posílají k dalšímu zpracování do telefonu spárovaného přes Bluetooth. Tím může být jak přístroj s Androidem (verze 4.3.3 a vyšší), tak i iPhone, který však musí běžet minimálně na iOS 7.0.

Téměř chytré hodinky s nálepkou Swiss Made

Dlouho před uvedením Apple Watch se spekulovalo, že kalifornští inženýři oslovili švýcarské hodináře a výsledkem této kooperace měl být strojek s označením Swiss Made. Ten je možno udělit pouze strojku, který ze 60 % vzniká ve Švýcarsku. Nakonec se ale tyto spekulace nepotvrdily. Withings Activité ve spodní části číselníku nápis Swiss Made mají, výrobce ale neudává, jaký strojek je v pouzdře hodinek uložen.

Víme však, že je pouzdro velikosti 36,3 mm vyrobeno z kvalitní nerezové oceli 316L a celková hmotnost hodinek je pouhých 37 gramů. A to včetně koženého řemínku s ocelovou sponou s trnem. U Withings neponechali nic náhodě a jejich dodavatelem řemínků je francouzská koželužna Haas, která je zárukou vysoké kvality dodávané kůže z teletiny.

Číselník hodinek je zpracován minimalisticky a fanouškům hodinek možná připomene stejně decentní styl á la Bauhaus, kterým proslula německá manufaktura Nomos. Ta mimochodem patří k jedněm z mála hodinářských značek, jež je schopna svépomocí vyrobit celé strojky včetně krokového ústrojí.

Kromě dvojice centrálních ruček je na číselníku ukazatel fyzické aktivity. Jednoduše si v obslužné aplikaci nastavíte denní cíl třeba 8 000 kroků a na číselníku vždy vidíte, nakolik jste nastavenou normu splnili.

Číselník kryje vypuklé safírové sklo, které výrobce odvážně nazývá nerozbitným. Vhodnější a realitě bližší přívlastek přitom určitě je nepoškrábatelné, i když ani to není tak úplně pravda. Provedení číselníku navrhli hodináři ze švýcarského Le Locle, kolébky tamního hodinářství.

Aplikace Health Mate vás ohlídá ve dne v noci

Sklíčko navíc reaguje na dotyk, jeho poklepáním ručky ukážou nastavený čas budíku. Hodinky nebudí zvukovou signalizací, ale jemnými vibracemi. Nakolik je tento typ buzení účinný, by ukázal test.

Na rozdíl od čistokrevných chytrých hodinek, které jsou skutečně prodlouženou rukou smartphonu, si lze Withings Activité užít i bez smartphonu. Ani k obleku by rozhodně ostudu neudělaly.

Withings Activité sledují i kvalitu spánku

Přesto stačí do telefonu nainstalovat aplikaci Health Mate a jejich funkcionalita se značně rozšíří. Po spárování začnou hodinky skrze trojosý akcelerometr monitorovat každý váš pohyb a nasbíraná data aplikace patřičně analyzuje. Spočtené kroky převede dle zadaných údajů na kilometry, určí porci spálených kalorií apod. Aplikace pak zpracovaná data servíruje ve formě tabulek a grafů.

To vše majitelé chytrých hodinek znají. Netradiční funkcí nenápadného trackeru Withings je monitorování plavání. Ta přišla v poslední aktualizaci firmwaru. Hodinky tak rozpoznají, že je nositel ve vodě a každé tempo pečlivě zaznamenávají do paměti. Kožený řemínek není na plavání zrovna ideální, proto je v balení ještě silikonový. Snadnou a rychlou výměnu řemínků zaručuje jejich konstrukce s dobrým přístupem ke stěžejkám.

Od sledování aktivity uživatele si hodinky neodpočinou ani v noci a po probuzení je možno si prohlédnout, jak dlouho trvala hluboká a lehká fáze spánku a jak dlouho byl uživatel během noci vzhůru. Sleduje se také doba usínání. Zajímavou funkci je automatické přestavení času při přechodu do jiné časové zóny.

Na rozdíl od chytrých hodinek, které je nutno dle způsobu používání nabít každé 2 až 4 dny, používají Withings Activité klasickou baterii CR2025, jež by měla hodinky udržet aktivní nejméně 8 měsíců. Její výměna má být navíc snadná a obejde se bez návštěvy hodináře.

Hodinky Withings Activité jsou v prodeji za 390 eur na oficiálním webu, nabízejí je však i čeští obchodníci za cenu okolo 10 až 11 tisíc korun.