Hewlett-Packard ve vašem Palmu?

Ne, nelekejte se, Hewlett-Packard opravdu nepřechází do PalmOS :-) Naše recenze vás chce seznámit s PalmOS programy, které na displeje našich Palmů přinášejí skvělé slavné kalkulačky řady HP!

 

Nejdříve zabrousíme do poměrně nedávné historie. Víte, jak se jmenovala pravděpodobně nejznámější kalkulačka všech dob? HP-41C a vyráběla ji firma Hewlett-Packard.

HP-35Firma HP patřila v sedmdesátých letech k opravdovým průkopníkům v oblasti kalkulaček. V roce 1972 vyrobila první vědeckou kalkulačku o váze "pouhých" a neuvěřitelných 260 gramů HP-35 a zahájila revoluci v životě studentů, obchodníků a jiných lidí, kteří začali odhazovat do té doby nezbytná logaritmická pravítka či těžkopádné sčítací stroje.

Firma brzy vyrukovala v roce 1981 s finanční HP-12C, jejíž robustní vzhled i schopnosti přežily do dnešních dnů (HP-12C položená na stole ještě dnes patří k základním proprietám profesionála ze světa financí, který chce udělat dojem). Ještě dnes se tato kalkulačka vyrábí a prodává.

HP-12c

V "programovatelné" sérii HP-41C z roku 1979 pak kulminoval úspěšný rozvoj kalkulátorů - nebývalá paměť, tiskárna jako příslušenství, moduly - to vše kalkulačku předurčilo v druhé polovině sedmdesátých let k jejímu vítěznému tažení světem. U nás v této době kalkulátor soutěžil s neméně úspěšnou řadou Texas Instruments (TI57-59, SR52-56).

HP41c

HP-41c pracovala na základě obrácené (tehdy označované jako "polské" logiky), kdežto TI kalkulátory nám byly asi bližší svojí "normální" logikou.

Podrobnější informace o kalkulačkách HP si můžete přečíst zde. Nás v této souvislosti spíš zajímá, jak si s emulací těchto strojů poradili PalmOS programátoři.

HP-12C

Finanční HP-12c se snaží napodobit Abacus Professional Calculator od firmy DovCom. Je to poměrně nevěrná adaptace po stránce vzhledové, z hlediska funkčního vybavení však nabízí podobné funkce jako její vzor - to znamená, že zde najdete kromě základních matematických funkcí též základní finanční matematiku (TVM i amortizaci), statistiku, odpisy (tři typy), procentní výpočty, "cashflow" výpočty.

Kouzlo kalkulátoru HP-12c spočívající v sešikmených tlačítcích, barevných funkčních klávesách "f" a "g" je ovšem nenávratně pryč. Nejsou zde ani barvy. Abacus Professional Calculator lze pořídit ve verzi 2.0 za $14.

 

HP-41C

Prvním produktem je HP-41CV Emulator od Charlese Lee. Program je shareware, stojí $7 a je k dispozici i v barevné verzi. Program je funkčně 100% emulací originálního HP-41cv - používá originální HP ROM a na Palmech jsou jeho výpočty rychlejší než na originální kalkulačce.

Problém 160 x 160 pixelů řešil autor přemístěním části tlačítek do povelů v menu první řada pod displejem). Do kalkulačky lze přihrávat "moduly" ve formě PDB souborů - v demoverzi je přiložen například herní pack.

Kalkulátor má jinak shodné rozložení tlačítek, jako originální kalkulačka, má animován i zdvih kláves. Autor slibuje další rozvoj (další packy, ukládání nastavené konfigurace, nebrání se dalším doporučením).

 

Další "emátor" se jmenuje Conconut a jeho tvůrce Hans B.Abel jej produkuje ve třech variantách, jako:

- free edition - zdarma na vyzkoušení
- classic edition - plná verze za $10
- connected edition za $15 s výstupem na virtuální thermo tiskárnu a ukládání nastavení přes PalmOS databáze

Autor prokázal, že i na 160 x 160 displej se toho vejde dost - vměstnal na displej Palmu všechny tlačítka i displej. Ctil barevné i velikostní rozložení kláves, takže kalkulátor má to správné nostalgické kouzlo. Program emuluje varietu HP-41Cx a ve své "connected" verzi je jednoznačnou volbou milovníka "starých dobrých časů"...